Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-02-01| Teledetekcja

Mikrosatelity pomagają monitorować statki

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) pomogła urzędom morskim w śledzeniu o 70% więcej statków oraz trzykrotnym zwiększeniu satelitarnego monitoringu pozycji statków względem tego, co było możliwe wcześniej.


Mikrosatelity pomagają monitorować statki

Wielkie kontenerowce oraz statki pasażerskie są zobligowane do posiadania sprzętu AIS – Systemu Automatycznej Identyfikacji (Automatic Identification System). Podczas kursu transmituje on pozycję, prędkość oraz numer identyfikacyjny do innych statków morskich oraz do stacji nabrzeżnych. Pierwotnie system został stworzony po to, aby zapobiegać kolizjom morskim. Dzisiaj pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie wody, pomaga w transporcie niebezpiecznych ładunków oraz wspiera rutynowy monitoring.

Norweska Administracja Przybrzeżna wykorzystuje dane AIS do zarządzania terenami wód przybrzeżnych z perspektywy bezpieczeństwa, sytuacji kryzysowych oraz planowania transportu.

Zaawansowane odbiorniki, zbudowane przez norweski Kongsberg Seatex ze wsparciem ESA, zostały wystrzelone na pokładzie dwóch satelitów NorSat w zeszłym roku. Podczas pierwszych czterech miesięcy operacji odbiorniki znacznie zwiększyły detekcję sygnałów identyfikacyjnych. Satelity umożliwiają zwiększenie zasięgu sygnału AIS z 74 km na poziomie morza do 2500 km na niskiej orbicie okołoziemskiej. Oznacza to, że o wiele więcej statków może być monitorowanych jednocześnie.

Na obszarach o dużym ruchu morskim liczba wysyłanych wiadomości ze statków może być tak wysoka, że zakłócają one odbiorniki satelitarne. Rozwiązaniem jest nowy rodzaj wiadomości, który jest łatwiejszy do odebrania przez satelity i mniej podatny na interferencje z innymi sygnałami.

Carsten Tobehn kierujący udziałem ESA w projekcie komentuje: „Ten zaawansowany odbiornik został zbudowany przy wykorzystaniu najnowszych komponentów dostępnych na rynku. Specjalistyczny sprzęt pozwala na bardziej złożone przetwarzanie danych, co znacznie zwiększa odbiór wiadomości”.

Odbiorniki zainstalowane są na dwóch mikrosatelitach należących do Norweskiego Centrum Kosmicznego oraz obsługiwanych przez Statsat. Ivar Spydevold, prezes Statsat dodaje: „Suma wiadomości z odbiorników NorSat wynosi średnio 2,5 miliona dziennie. Jest to niemal trzy razy więcej od osiągów AISSat-1 i 2, które razem odbierały około 900 tys. wiadomości dziennie”.

Jednostki zidentyfikowane przez AISSat-1 i -2 oraz NorSat-1 i 2

Jednostki zidentyfikowane przez AISSat-1 i -2 (po lewej) oraz NorSat-1 i 2 (po prawej)

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama