Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-01-30 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Przetargi

Nowa Sól zamawia geodane z drona

Dostarczenie ortofotomapy, modeli terenu oraz lotniczych zdjęć ukośnych jest przedmiotem zamówienia ogłoszonego przez gminę Nowa Sól.


Ilustracja: Nowa Sól zamawia geodane z drona

Do obowiązków wykonawcy będzie należało pozyskanie dla 85 obszarów ewidencyjnych: ortofotomapy w rozdzielczości 6 cm oraz oteksturowanego numerycznego modelu terenu w rozdzielczości 12 cm. Przedmiotem zamówienia jest także „wykonanie dokumentacji fotogrametrycznej działek i znajdujących się na nich obiektów, umożliwiającej ich identyfikację z czterech głównych kierunków geograficznych wykonanej pod kątem 35-45 stopni”. Dane mają zostać dostarczone do końca maja br.

Co ciekawe, wśród wymogów stawianych wykonawcy zamawiający wymienił „potwierdzenie posiadanych uprawnień niezbędnych do wykonania zamówienia, tj. świadectwa kwalifikacji UAVO (w tym BVLOS) [świadectwo kwalifikacji operatora drona – red.]”. Wynika stąd, że zdjęcia lotnicze niezbędne do opracowania zamawianych danych mają być pozyskane z pokładu bezzałogowca, choć w ogłoszeniu wprost taki wymóg nie pada.

Oferty można składać do 9 lutego. Jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej propozycji będzie cena.

JK

Aktualne zestawienie aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nowa Sól No i wykonawca odmówił podpisania umowy. Spłoszył się przez Wasze nieprzychylne komentarze. Następny w kolejce fotogrametrysta, hobbista: http://www.nowasol.pl/images/Przetargi/ortofoto/inf_o_ponownym_wyborze.pdf
  
nazwisko rozumiem przypadkowo podobne do naszego geodezyjnego celebryty?
    2 
 1 
wybór oferty No i mamy wybór oferty. 23 tys. brutto. Szczere gratulacje dla zwycięzcy! Dopiero co w styczniu był artykuł pt. "Niech decyduje rynek". No to zdecydował. Ciekaw jestem co teraz macie do powiedzenia specjaliści od dronów.
    1 
 4 
Proszę tylko nie mieszać do tej dyskusji problematyki katastru jako takiej. W Polsce zasadniczy problem w tym względzie jest natury instytucjonalnej a nie technicznej. Oczywiście technologia fotogrametryczna, niezależnie od konkretnych rozwiązań, jest możliwa do zastosowania pod warunkiem zapewnienia odpowiednich standardów technicznych - ale tylko jako element składowy. Utożsamiania ortofotomapy z mapą katastralną, przy skandalicznej technologii opracowania stanów prawnych, działa tylko na niekorzyść tej pierwszej. Oczywiście niezasłużenie ale niestety jest to skutkiem oderwanego od rzeczywistości marketingu który promuje tą technologię jako receptę na całe zło. Już teraz w południowej Polsce fotogrametria utożsamiana jest, przez modernizacje robione z pomocą tej technologii z pominięciem minimalnej chociażby staranności od strony prawnej, za źródło błędów i patologii. I ten aspekt poleciłbym uwadze dyskutantów bo w odbiorze społecznym już wkrótce będzie miał coraz większe znaczenie.
  
 3 
Zobaczcie na odpowiedzi. Bez komentarza.
    1 
panie Robercie po pierwsze "par excellence" proszę sobie sprawdzić w języku słownika polskiego. Po drugie to miło że w końcu przyznaje pan że na geodezji się pan nie zna ale wyciąga pan wnioski o katastrze czyli części geodezji. Powoływanie się na opinie z 1996 roku pan wybaczy ale mnie tylko może bawić, rozumie pan jest 20 lat później. Może pan podać źródło tych 3 mld zł to może te same kwoty którymi tak szafowała kiedyś w pewnym wywiadzie minister Streżyńska ? Chyba się troszkę musiała potem tłumaczyć. Mętnie dodam. Jak pan dobrze wie wiatrakowce czasem spadają, niektóre nawet z przedstawicielami zamawiających. ;)
    1 
 1 
do "Przyjaciela" "Przyjacielu". Organem Wiodącym Tematu "Zagospodarowanie Przestrzenne" był zawsze i od początku Ustawy o IIP - Minister Infrastruktury - w paru odmianach różnych nazw - a nie ja.Pytania do niego. Ja społecznie przetłumaczyłem opracowania standaryzacyjne w "interoperacyjności planowania przestrzennego", już 6 lat temu, (wisiały na stronach MIB 6 lat temu) - które działają w 15 krajach UE, tylko jakoś w Polsce nie mogą zacząć działać.Na geodezji się nie znam i nie zamierzam. Wystarczy mi wiedza,że "zbudowanie katastru cyfrowego metodami pomiaru bezpośredniego w terenie" - trwałoby 30 lat i kosztowałoby ponad miliard dolarów. [Prof. Theo Boegarts, Delft University, "Strategiczny Przegląd Polskiego Systemu Katastralnego, 1996]. W 21 lat po raporcie profesora Boegartsa, wiemy, że geodezja w Polsce, czyli 34 000 geodetów, czyli tyle ile razem wziętych w kilku większych krajach UE to 3 mld zł wydane (2007-2016), a końca nie widać.Kto potrafi, niech uzdrawia.Zamykanie oczy na nowe-nie pomaga.
    2 
 2 
Krytyka wszystkiego I jak zawsze fala krytyki. A skąd Pan w dziale zamówień ma mieć tak fachową wiedzę? Zadzwonić do potentata (jedynego w kraju) poprosić o specyfikację? I potem mamy przetargi w których może wystartować tylko kilka firm. A może do celów którym ma służyć ten produkt nie potrzeba tak nowoczesnych i kosztownych metod jak z Tarnowa? Może trzeba zrezygnować częściowo z jakości po to aby finansowanie było realne? Zanim zaczniemy wszystko krytykować zastanówmy się czy warto. I żeby było jasne, używam dronów w geodezji. Ale czytając specyfikację uważam że dronem (raczej dronami bo i skrzydło i wirnikowce byłyby potrzebne) nie będzie znacznie taniej więc ja nie będę składał oferty. Ale może ktoś to zrobi, dlaczego od razu że nie? Piszecie też o GUGiK i ich zaleceniach. Poważnie? Jeżeli to ich wytyczne mają kształtować rynek to będzie zawsze drogo i tylko dla wybranych.
    1 
 4 
Do kolegi Roberto Roberto, odczep się już od geodezji, mieszasz w niej od 30 lat nie mając o niej zielonego pojęcia. Zajmij się planowaniem przestrzennym na którym podobno się znasz, a które jest wiele lat za geodezją w kwestii cyfryzacji.Plany zatrzymały się w większości na skanach, ponieważ brak jest obowiązujących standardów. Popracuj więc nad nimi. Pora najwyższa.
    4 
 2 
Do pana Roberta No proszę się pan napisał napisał po czym sprawdził diabli wzięli teorie lezaca u podstaw ale tu piekny unik zmiana kierunku i znowu atak i ZWYCIĘSTWO !!! A co z wiarygodnościa ? Ja nie wierzę.
    4 
 2 
Nowa Sól, cześć 3 Przepraszam Pomyliłem się. Nowa Sól - ma ortofoto z ISOK o pikselu 10 cm.Sprawdziłem w skorowidzach orto ISOKu - dla pewności.Jest. Ale w takim razie - dlaczego Nowa Sól w tych zestawieniach jest skoro założenie było, żeby robić miasta powyżej 50 000 mieszkańców ? Nowa Sól miała 40 261 mieszkańców w 2006 roku. Nie rozumiem co w takim razie rządziło listą miast do produkcji orto w ISOK-u. A że miasto się rozwija....czyli materiał orto GUGIK-owy jest sprzed ponad 5 lat. To już nie jest zbyt aktualne. Nie dziwię się, że miasto nie chce czekać i chce coś zrobić samo, co, jak widać jest mu po prostu potrzebne.Trzeba mu pomóc, a nie piętnować.
    1 
 4 
jak z tym sobie poradzić ? dron, GUGIK czy ktoś, coś jeszcze ? Część 2 Więc miasta poniżej 50 000 ludzi nie mają aktualnych ortofotomap z pikselem 10 cm czy 5 cm, a dla paru województw robi się juz orto z pikselem lepszym niz 10 cm. Zgadzam się jednak z Krystianem Pyką, że potrzeba tu namysłu. Za swojej ponad 20-letniej praktyki(w tym fotogrametrycznej) już 22 lata temu robiliśmy ortofotmapy z podpikselowym RMSE, czy to ze zdjęć lotniczych PHARE (1:5000, 1:26000- PHARE LIS 9203, czy satelitarnych. Praktyki w produkcji ortofotomap z dronów nie posiadam, ale zgodnie z regułami sztuki fotogrametrycznej wiem, że można ortofotomapy robić dokładnie, z podpikselowym RMSE,uważam jednak, że "duża" fotogrametria nie musi zapuszczać dwusilnikowej Cessny, żeby zrobić 4 czy 17 km kw, bo się jej właścicielom to nie zwróci. Wydaje mi się, że 177 miast nie pokrytych ortofotomapami z ISOKu można zrobić z dronów. Prosi się o standaryzację orto z dronów,robioną,jak "u białych ludzi" i w pełni się zgadzam, że specyfikacja ma poważne błędy. Trzeba pomóc. A może wiatrakowce ?
    2 
 3 
jak z tym sobie poradzić ? dron, GUGIK czy ktoś, coś jeszcze ? Część 1 Tak się składa, że rozmawiałem w piątek z Prezydentem Nowej Soli w ubiegły piątek - w inne sprawie. Wiem, że miasto doskonale sobie radzie w wielu innych sprawach. Usiłuje też zrobić coś najlepszego w GIS/SDI.Nie potępiałby więc działań miasta, wiedząc, że USIŁUJE SOBIE JAKOŚ PORADZIĆ, w sytuacji,kiedy bardzo potrzebuje aktualnej geo-informacji. Tak się jakoś porobiło, że 203 miasta mają w Polsce w miarę aktualne ortofotomapy z pikselem 10 cm (wykonane w ramach projektu ISOK) - i super. Ale 177 miast powiatowych nie objęto tymi działaniami. Są więc wśród miast powiatowych w Polsce - takie, które mają powyżej 50 000 mieszkańców - i te ortofotomapy z pikselem 10 cm - mają i takie powiatowe, które mają mniej niż 50 000 mieszkańców i te - takiej 10 cm ortofotomapy nie mają. To jest par excellance - jak z przysłowiowego "folwarku zwierząt" Orwella, w którym są "zwierzęta równe" i "zwierzęta równiejsze". Nie dziwię się wiec Miastu (mniej niż 50 tys. ludzi), że chce zrobić coś samo, CDN...
    4 
 2 
brawa Panie Profesorze za głos. Szkoda, że tak wielu tego nie rozumie. Po komentarzach i artykułach zwolenników dronów widać, że fotogrametria więcej traci niż zyskuje na dronach. Mój wniosek: moda na drony przejdzie szybciej niż rozwój tej technologii pozwaljący na zastosowanie przemysłowe uav w biznesie.
    1 
 1 
drony tak ale z sensem Drodzy fani dronów, nie idźcie tą drogą. Fotogrametria niskopułapowa obroni się tylko dobrymi projektami. Nachalny lobbing w samorządach doprowadzi, jak w tym przypadku, do ośmieszenia tej przyszłościowej technologii. W zasadzie w każdym zdaniu ogłoszenia błędy merytoryczne. Piksel ortofotomapy 6 cm oznacza, że błąd średni położenia będzie sporo ponad 10 cm. Obszar opracowania, pomimo podziału na 85 części, jest zwarty. "Duża" fotogrametria potrzebuje kilkunastu minut nalotu aby zrobić zdjęcia o pikselu 5 cm i zagwarantować dokładność na poziomie piksela. Nie dowiemy się czy będzie tańsza, bo zamawiający chce tylko z drona (przynajmniej tak go ktoś przekonał.
    3 
 13 
@znawca W ogłoszeniu mowa jest o numerycznym modelu terenu... jest nawet w adresie URL
  
re: teksturowanie nmt oczywiscie, zły skrót: numeryczny model terenu (DTM*)
    1 
re: teksturowanie nmt uściślając: w zamówieniu jest podane, że ma to być numeryczny model wysokościowy (DEM) a nie numeryczny model terenu (DSM) jak podaje artykuł
  
pierwszy potworek w zamówieniach niby fotogrametrycznych w tym roku. Co na to GUGiK? Nam fotokoordynacja wysyłała wytyczne co i jak zamawiać, albo nie zamawiać a tu taki babol z pieniędzy publicznych... Zdumiewające.
    6 
 6 
teksturowanie nmt a czym jest "oteksturowanygo numeryczny model terenu w rozdzielczości 12 cm"? Skoro terenu to bez budynków i drzew, jaka tekesture chce w takich miejscach zamawiający? wg jakiej definicji zweryfikowana zostanie rozdzielczość tego produktu?
  
 2 



zobacz też:

Niech decyduje rynek

Liberalne prawo lotnicze i „klimat polityczny” sprzyjają gwałtownemu rozwojowi polskiego rynku dronów. Ponieważ...

Latanie UAV poza zasięgiem wzroku będzie łatwiejsze

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce ułatwić loty bezzałogowymi maszynami latającymi...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
93% atmosfery Saturna stanowi wodór?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Guillaume le Vasseur de Beauplan (ok. 1600-1673)
Urodził się prawdopodobnie w Dieppe w Normandii około 1600 roku. Ten francuski inżynier, architekt i kartograf od 1630 roku był na służbie polskiej (już za panowania Zygmunta III Wazy). Od 1632 roku kierował pracami inżynieryjnymi na Ukrainie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1817-1818
Korpus Inżynierów Wojskowych prowadzi pomiary podstawowe Warszawy. Wynikiem prac jest plan Warszawy wydany w 1819 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama