|2018-01-16|
GNSS, Geodezja, Instytucje
ASG-EUPOS: kiedy nowe odbiorniki i stacje?
W tym roku w wybranych lokalizacjach sieci ASG-EUPOS wymienione zostaną odbiorniki satelitarne. W planach są także nowe stacje referencyjne. Kiedy zostaną udostępnione użytkownikom?
Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o rozstrzygnięciu przetargu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii na dostawę nowych odbiorników oraz anten dla stacji referencyjnych ASG-EUPOS. Za 509 tys. zł sprzęt marki Trimble dostarczy firma Geotronics Dystrybucja.
Jak wyjaśnia GUGiK, w II kwartale br. urządzenia te zostaną zainstalowane na stacjach referencyjnych w: Grudziądzu, Iławie, Toruniu, Sierpcu, Ciechanowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Sochaczewie, Mińsku Mazowieckim, Białej Podlaskiej, Krośnie, Wodzisławiu Śląskim i Przemyślu.
Są to ostatnie stacje systemu ASG-EUPOS wyposażone dziś w odbiorniki dwusystemowe (tj. GPS i GLONASS). Po ich wymianie już wszystkie stacje należące do GUGiK-u będą więc obsługiwały co najmniej systemy GPS, GLONASS i Galileo, a część również BeiDou.
Nie oznacza to jednak, że użytkownicy będą od razu otrzymywać korekty dla wszystkich tych sygnałów. Jak już informowaliśmy wcześniej, GUGiK planuje udostępnić tę funkcjonalność do 2020 roku. Tak długi czas jest związany z koniecznością wymiany oprogramowania i przeprowadzeniem niezbędnych testów dokładności, wiarygodności i dostępności danych korekcyjnych generowanych na podstawie sygnałów Galileo.
Ważną zmianą w ASG-EUPOS planowaną na ten rok jest również oddanie do użytku 19 zupełnie nowych stacji referencyjnych. Wydawało się, że nic nie stoi już na przeszkodzie do rozpoczęcia tych prac – w październiku 2017 r., po dwóch nieudanych podejściach, udało się bowiem wybrać najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt techniczny zagęszczenia sieci. Niestety, jak informuje GUGiK, wyłoniony wykonawca odstąpił od podpisania umowy.
W związku z tym na początku tego roku Urząd planuje ponownie ogłosić zamówienie na te prace. „Ostateczna decyzja wymaga jednak analizy środków budżetowych, jakie zostaną przyznane na 2018 rok pod kątem możliwości sfinansowania tego zadania” – zaznacza GUGiK.
Przypomnijmy, że w planach jest założenie stacji w: Bolesławcu, Braniewie, Głubczycach, Gołdapi, Kołobrzegu, Końskich, Kruszwicy, Łebie, Oświęcimiu, Piszu, Płocku, Radzyniu Podlaskim, Rypinie, Siemiatyczach, Szczecinie, Terespolu, Trzebnicy, Wągrowcu oraz Zamościu (patrz mapa poniżej).
JK
|