Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-30| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo

MIB: od 2020 roku ortofotomapa za darmo

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało, by od 2020 roku dostęp do ortofotomapy z państwowego zasobu geodezyjnego był darmowy. Resort cyfryzacji chce zaś iść za ciosem i uwolnić inne fotogrametryczne rejestry.


MIB: od 2020 roku ortofotomapa za darmo <br />
Sejm na ortofotomapie z Geoportal.gov.pl
Sejm na ortofotomapie z Geoportal.gov.pl

Zapowiedź uwolnienia ortofotomapy można wyczytać w dokumentach załączonych do projektu tzw. ustawy inwestycyjnej. Dlaczego jednak na otwarcie rejestru ortofotomapy musimy czekać jeszcze dwa lata? Jak wyjaśnia MIB, krok ten będzie wymagał od GUGiK-u zwiększenia wydajności swojej infrastruktury informatycznej. W tym celu należy m.in. zakupić szybką macierz zapewniającą efektywną publikację danych, stworzyć dedykowane szybkie łącze internetowe oraz zwiększyć wydajność warstwy aplikacyjnej obecnych usług sieciowych. Koszt tych działań szacowany jest na 3 mln zł, a utrzymanie tej infrastruktury będzie pochłaniać 300 tys. zł rocznie.

Ministerstwo Cyfryzacji postuluje, by w polityce otwierania danych przestrzennych nie zatrzymywać się na ortofotomapie i sugeruje, aby uwolnić także zobrazowania lotnicze oraz „inne opracowania fotogrametryczne i 3D”. Jak uzasadnia resort, koszty udostępniania tych zasobów są niewspółmierne do wpływów z tytułu ich sprzedaży. Krok taki wpisałby się ponadto w cel tej ustawy, jakim jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. To także odpowiedź na potrzeby rozwojowe w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii, w tym 3D i 4D. Efektem wprowadzenia takiej regulacji byłoby również wyeliminowanie tworzenia quasi-fotogrametrycznych opracowań typu fotoplan – twierdzi MC.

Idąc za ciosem, Ministerstwo Cyfryzacji proponuje całkowite zrezygnowanie z opłat za usługi ASG-EUPOS (obecnie projekt przewiduje, że za dostęp do tych korekt będzie darmowy do celów edukacyjnych oraz w działaniach WINGiK-ów). Odpłatność nie pozwala bowiem na tworzenie nowych usług wykorzystujących potencjał rozwojowy tkwiący w tym systemie.

MIB odrzuca jednak obie propozycje. Jak uzasadnia, ich ewentualne wprowadzenie wymaga przeprowadzenia szczegółowych analiz finansowych, podobnie jak w przypadku ortofotomapy. Ponadto w ocenie resortu nie bardzo wiadomo, w jaki sposób uwolnienie tych danych miałoby pozytywnie wpłynąć na usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Z kolei rezygnacja z odpłatności za ASG-EUPOS negatywnie wpłynęłaby na dalsze funkcjonowanie tego systemu – podkreśla MIB.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS