Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-01-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Kataster

Ilu przybyło geodetów uprawnionych w 2017 roku?

Trzeci rok z rzędu liczba geodetów, którzy uzyskali uprawnienia zawodowe, nieznacznie rośnie. Wciąż jednak utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie.


Ilu przybyło geodetów uprawnionych w 2017 roku?

Jak wynika z danych dostępnych na stronie GUGiK, w ubiegłym roku wydano 250 uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. W porównaniu z rokiem 2016 oznacza to wzrost o 17%, a z rokiem 2015 – o 23%. Liczby podane w tabeli poniżej wciąż jednak utrzymują się na poziomie znacznie niższym niż przed 2012 rokiem.

Podobnie jak w latach poprzednich najwięcej uprawnień wydano w zakresie 1. „Dwójkę” zdobyło dwa razy mniej geodetów, a „czwórkę” – około 6 razy mniej. Nikłym zainteresowaniem cieszą się uprawnienia 3, 5, 6 i 7. Dotyczy to szczególnie redakcji map – uprawnienia w tym zakresie ostatni raz wydano w 2014 roku!

Przytoczone dane pokazują, że wdrożona w 2014 roku tzw. deregulacja Gowina na razie nie przynosi żadnych efektów. A przypomnijmy, że m.in. otworzyła ona drogę do uzyskania uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 bez egzaminu – warunkiem jest jednak ukończenie studiów o programie nauczania określonym w rozporządzeniu ze stycznia 2014 r. Można przypuszczać, że liczba uprawnień wydanych w tych zakresach wyraźnie wzrośnie, gdy absolwenci kursów dostosowanych do tych wytycznych zaczną opuszczać mury uczelni.

Liczba uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii wydanych w latach 2009-2017

Do wzrostu liczby wydawanych uprawnień mogą się także przyczynić szykowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmiany przepisów. Jak już informowaliśmy, MIB planuje znowelizować rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Choć szczegóły nowych regulacji nie są jeszcze znane, to wiadomo, że mają one wprowadzić ułatwienia dla osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień, np. zmniejszyć opłaty za postępowanie kwalifikacyjne (obecnie to 940 zł) oraz umożliwić składanie oświadczeń na potrzeby dokumentowania prac geodezyjnych i kartograficznych.

Liczba uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii wydanych w latach 2009-2017

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS