|2017-11-06|
Geodezja, Prawo
Uprawnienia zawodowe: korekta czy rewolucja?
W listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA Bogdan Grzechnik przekonuje, że zanim podzespół ds. organizacji zawodu geodety i nadawania uprawnień zawodowych działający przy MIB zakończy prowadzone po cichu prace, warto byłoby na problematykę uprawnień rzucić nieco światła. Jego zdaniem oprócz tego niezbędna jest dyskusja całego środowiska, bo sprawa dotyczy nas wszystkich.
Minister infrastruktury i budownictwa powołał zespół doradczy ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. W jego ramach działa podzespół ds. organizacji zawodu geodety i nadawania uprawnień zawodowych pod przewodnictwem głównego geodety kraju Grażyny Kierznowskiej. W skład podzespołu wchodzi 17 osób reprezentujących administrację, naukę i wykonawstwo: 1. Grażyna Kierznowska, przewodnicząca (GUGiK), zakresy posiadanych uprawnień – 1, 2; 2. dr Dariusz Dukaczewski (IGiK), 3. Wojciech Dyakowski (łódzki WINGiK) – 1, 2; 4. dr hab. inż. Joanna Bac-Bronowicz (Politechnika Wrocławska, SKP), 5. dr inż. Bogdan Wolak (UWM) – 1, 2; 6. Mirosław Puzia (śląski WINGiK) – 1, 2, 4; 7. Agnieszka Buczek (SKP) – 6; 8. Radosław Smyk (PTG) – 1, 2, 4; 9. Rafał Piętka (GIG) – 1; 10. Krzysztof Rogala (GIG) – 1, 2; 11. Krzysztof Szczepanik (SGZP) – 1, 2; 12. Alicja Meusz (dolnośląski WINGiK) – 1, 2; 13. dr inż. Stanisław Bacior (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) – 1, 2; 14. Jerzy Kozłowski (MRiRW) – 1, 2, 5; 15. Wioletta Hrynkiewicz-Sudnik (SGZC) – 1, 2; 16. dr inż. Józef Maślanka (AGH) – 1, 2; 17. dr hab. inż. Violetta Sokoła-Szewioła (Politechnika Śląska).
W związku z tym, że byłem inicjatorem i twórcą stałych uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii ustanowionych w 1984 r., a następnie przez wiele lat przewodniczyłem komisji kwalifikacyjnej i do tej pory jestem jej członkiem – pisze dalej autor artykułu – czuję się w obowiązku zabrać głos w tej ważnej dla branży sprawie. Oczywiście nie biorę odpowiedzialności za zmiany w przepisach wprowadzone w następnych latach. Postaram się natomiast merytorycznie ustosunkować do tematu, a także do treści protokołu z 13 czerwca 2017 r. uzupełnionego 29 sierpnia, czyli z ostatnich spotkań podzespołu.
W punkcie I A) protokołu napisano: „Obecny stan prawny w dziedzinie zawodów oraz związanego z nimi systemu uprawnień zawodowych jest miejscami anachroniczny, budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości, wymagających ciągłej interpretacji za strony Głównego Geodety Kraju, jest przyczyną niejednolitego podejścia do szeregu zagadnień przez organy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, wykonawców prac geodezyjnych oraz organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Stan ten jest przyczyną szeregu konfliktów, a sytuację tę spotęgowały zmienione niedawno przepisy, zwłaszcza zmiany wprowadzone w latach 2013-2014”.
Stwierdzenie, że „obecny stan prawny jest anachroniczny oraz budzi wiele zastrzeżeń i wątpliwości”, może być prawdziwe, ale aby zaproponować nowe, nieanachroniczne rozwiązania, potrzebne są konkretne przykłady tych anachronizmów i zasugerowanie oraz przedyskutowanie racjonalnych rozwiązań, które nie doprowadzą nas do jeszcze większych problemów i kłopotów. Jak wynika z listy członków podzespołu, są to specjaliści najwyższej klasy, którzy mogą i powinni podołać takiemu wyzwaniu. Możliwe, że dyskusja na ten temat toczyła się na poszczególnych spotkaniach podzespołu, ale moim zdaniem tezy z tej dyskusji powinny być opublikowane i przekonsultowane w środowisku, by następnie stać się podstawą proponowanych zmian...
Pełna treść opinii w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Redakcja
|