Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-30| Geodezja, GIS, Prawo

Jakie będą akty planistyczne zgodne z INSPIRE?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt rozporządzenia, które reguluje sporządzanie aktów planowania przestrzennego w postaci elektronicznej zgodnej z unijną dyrektywą INSPIRE.


Jakie będą akty planistyczne zgodne z INSPIRE?

Projekt określa szczegółowy zakres informacji, format, rozdzielczość przestrzenną, sposób tworzenia i prowadzenia oraz udostępniania danych gromadzonych w zbiorze danych dotyczących zagospodarowania przestrzennego, a także szczegółowy zakres metadanych. Akt ten dotyczy:
1) ramowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego związku metropolitalnego;
2) studiów uwarunkowań;
3) planów miejscowych;
4) miejscowych planów odbudowy;
5) miejscowych planów rewitalizacji;
6) uchwał w przedmiocie wyznaczenia obszaru zabudowanego.

Ma to być akt wykonawczy do tzw. ustawy inwestycyjnej, nad którą trwają obecnie prace legislacyjne. Wśród wielu zmian wprowadza ona obowiązek prowadzenia zbiorów danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego. Jak wyjaśnia MIB, wykonany zostanie w ten sposób pierwszy istotny krok w kierunku upowszechnienia tych zbiorów. Brak wymogu prawnego w zakresie tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla dokumentów planistycznych prowadzi do braku kompletności tych danych na każdym z poziomów zarządzania przestrzenią, co negatywnie wpływa na prowadzenie procesu inwestycyjnego. Wprowadzenie tego obowiązku, poza ułatwieniem procesu inwestycyjnego, przyczyni się również do postępu w budowie krajowej infrastruktury informacji przestrzennej.

W związku ze skalą realizowanego zadania oraz mając na uwadze jego powodzenie, projekt przepisów wprowadzających ten obowiązek ograniczono do minimalnego zakresu wymaganego dyrektywą INSPIRE, a jednocześnie najistotniejszego z punktu widzenia procesu inwestycyjno-budowlanego, tj. dostępu do informacji, jakie na danym terenie obowiązują dokumenty planistyczne (granice aktu w postaci danych wektorowych) oraz do informacji o ustaleniach aktu (cyfrowa reprezentacja rysunku aktu z nadaną georeferencją) – wyjaśnia MIB.

Projekt rozporządzenia wraz z załącznikami

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS