wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-11-27| GNSS, Firma

Astri Polska rozpoczyna testy kosmicznego odbiornika GNSS

W firmie Astri Polska trwają ostatnie przygotowania do testów radiacyjnych zaawansowanego układu scalonego AGGA-4 przeznaczonego do zastosowań kosmicznych, głownie w odbiornikach nawigacji satelitarnej.


Astri Polska rozpoczyna testy kosmicznego odbiornika GNSS <br />
Układ scalony AGGA-4
Układ scalony AGGA-4

Na początku grudnia firma przeprowadzi ostateczną próbę zaprojektowanych urządzeń testowych z podłączonym układem AGGA-4. Finalnym etapem projektu będą testy w warunkach symulujących oddziaływanie promieniowania kosmicznego, które odbędą się w lutym przyszłego roku w Belgii i Szwajcarii. Projekt AGGA-4 jest realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, jego wartość to 1,8 mln zł.

AGGA-4 to zaawansowany układ scalony przeznaczony do zastosowań kosmicznych, przede wszystkim wykorzystywany jako jeden z głównych elementów kosmicznego odbiornika GNSS. Instrument zrealizowany jest w technologii ASIC (Application Specific Integrated Circuit), czyli układu zaprojektowanego do pełnienia z góry określonych zadań, co czyni go niezwykle wydajnym. Na bazie układu AGGA-4 możliwe jest zbudowanie odbiornika GNSS po dodaniu pozostałych podzespołów, tj. m.in.: oprogramowania oraz modułu radiowego (tzw. front-end) odpowiedzialnego za doprowadzenie sygnału z anteny oraz jego cyfryzację. Urządzenie z założenia jest odporne na działanie promieniowania kosmicznego oraz zdolne do przetwarzania sygnałów: GPS, Galileo, GLONASS i BeiDou. W niedalekiej przyszłości AGGA-4 będzie wykorzystywany w odbiornikach nawigacji satelitarnej instalowanych na m.in.: satelitach obserwacji Ziemi, nawigacyjnych, telekomunikacyjnych i rakietach nośnych. Zadaniem Astri Polska jest zbadanie charakterystyki radiacyjnej urządzenia podczas testów w warunkach promieniowania jonów ciężkich oraz protonów.

– Poznanie tego, w jaki sposób odbiornik nawigacji satelitarnej zachowuje się pod wpływem promieniowania kosmicznego, jest kluczowe z perspektywy powodzenia misji, w których będzie wykorzystywany – powiedział Karol Brzostowski, kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska. – Warto podkreślić, że wyniki naszych badań oprócz sprawdzenia samego AGGA-4 dostarczą wiele ważnych informacji dla inżynierów projektujących podzespoły odbiorników GNSS do zastosowań kosmicznych – dodał.

Testy zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania i urządzeń elektronicznych zaprojektowanych i wyprodukowanych przez Astri Polska. W pierwszych tygodniach listopada w laboratoriach firmy przeprowadzono integrację poszczególnych podzespołów, które będą wykorzystane do testów. Na początku grudnia w obecności oficera technicznego ESA przeprowadzony zostanie tzw. dry run, którego zadaniem będzie całościowe sprawdzenie funkcjonowania środowiska testowego przed poddaniem układu AGGA-4 próbom radiacyjnym. Ostateczne testy AGGA-4 odbędą się w lutym 2018 r. na belgijskim Université Catholique de Louvain (UCL), gdzie układ zostanie przetestowany w warunkach ciężkich jonów. Natomiast w instytucie badawczym Paul Scherrer Institute (PSI) w Szwajcarii urządzenie będzie poddane oddziaływaniu protonów. Podczas wszystkich etapów testów działanie AGGA-4 będzie monitorowane przez urządzenia dostarczone przez Astri Polska.

Astri Polska jest jedyną polską firmą posiadającą kompetencje w zakresie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W latach 2015-2016 firma zrealizowała projekt FLIRT-PL (Fitting LIon Receiver Tests in PoLand), którego zadaniem było przetestowanie odbiornika nawigacyjnego GNSS „LION” przeznaczonego do satelitów badawczych, obserwacyjnych i telekomunikacyjnych.

Obecnie, oprócz projektu AGGA-4, Astri Polska zaangażowana jest w dwa kolejne projekty z obszaru nawigacji satelitarnej realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są to: TEcHNO (Test Environment for Hybrid NavigatiOn) – projekt związany z rozwojem technologii nawigacji hybrydowej (GNSS + LTE), oraz FLIGhT, gdzie zadaniem firmy jest zaprojektowanie i stworzenie adaptacyjnego i elastycznego oprogramowania, które pozwoli na zintegrowanie różnego rodzaju aparatury w celu stworzenia kompleksowego środowiska testowego dla różnego rodzaju odbiorników GNSS, ze szczególnym nastawieniem na odbiorniki kosmiczne.

Płytka ewaluacyjna, na której dolnej stronie zainstalowany został układ AGGA-4

Astri Polska jest pierwszą polską firmą działającą w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, której 100% przychodu pochodzi z przemysłu kosmicznego. Dzięki zaangażowaniu w liczne projekty na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej firma jest liderem na polskim rynku technologii kosmicznych. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu elektroniki, optomechatroniki, GNSS, satelitarnych obserwacji Ziemi i komunikacji satelitarnej.

Obecnie zaangażowana jest w kilkanaście projektów/kontraktów w obszarze rozwoju technologii kosmicznych, bezpieczeństwa i nawigacji satelitarnej dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej (programy FP7, BONUS, ENIAC, Horizon 2020) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekty realizowane przez Astri Polska wpisują się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

Astri Polska jest spółką typu joint venture pomiędzy europejskim koncernem przemysłu kosmicznego i obronnego – Airbus Defence and Space, oraz wiodącą polską jednostką naukową – Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Od momentu powstania w 2010 roku firma rozwija dynamicznie się i obecnie zatrudnia około 80 osób.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt