|2017-11-27|
Przetargi
Galileo poprawia rozwiązania RTK
Już większość dostawców usług bazujących na technice PPP (Precise Point Positioning) oraz ponad połowa europejskich sieci RTK zapewnia lub wkrótce zapewni obsługę wspólnotowego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.
O zaletach płynących z modernizacji tych serwisów dyskutowano pod koniec września w Poczdamie podczas warsztatów „Integracja Galileo w sieciach RTK: sukcesy i wyzwania”. Spotkanie towarzyszyło walnemu zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Geodetów (CLGE).
W trakcie warsztatów głos zabierali m.in. przedstawiciele włoskiej publicznej sieci Sogei oraz prywatnej francuskiej usługi Terria. Powołując się na własne testy, obydwaj potwierdzili, że uwzględnienie sygnałów Galileo przynosi użytkownikom serwisów RTK wiele korzyści.
– Wyniki naszych badań wskazują na przydatność konstelacji Galileo w precyzyjnych pomiarach RTK. Poprawia ona dostępność sygnałów, wiarygodność rozwiązań, dokładność oraz czas do złapania pierwszego fiksa w trudnych warunkach pomiarowych, np. w miejskich kanionach czy pod drzewami – mówią Roberto Capua i Paul Chambon.
Obydwaj zgodnie podkreślają, że na światowym rynku pojawiają się kolejne technologie potrzebujące precyzyjnego wyznaczanie pozycji. To w szczególności pojazdy autonomiczne, które powoli stają się rzeczywistością m.in. dzięki serwisom wspomagającym pomiar satelitarny.
Capua wskazuje ponadto na korzyści płynące z popularyzacji czipów dwuczęstotliwościowych, które są coraz częściej montowane nie tylko w profesjonalnym sprzęcie, ale i tabletach czy smartfonach. – Dzięki rozbudowaniu czipów L1/E1 o śledzenie kanałów L5/E5 możliwie jest zredukowanie błędów związanych z opóźnieniem jonosferycznym, a to podwyższa dokładność pomiaru. Ponadto tego typu sprzęt pozwala lepiej wyliczać pseudoodległości oraz szybciej przechodzić z pomiarów kodowych do fazowych – mówi.
Podczas warsztatów przeprowadzono ankietę wśród ich uczestników dotyczącą korzyści związanych z wykorzystaniem Galileo. Ponad 2/3 respondentów twierdzi, że odbiorcy końcowi są świadomi zalet tego europejskiego systemu. Z drugiej strony wskazali oni na problem wysokich kosztów modernizacji sieci RTK do obsługi Galileo.
A kiedy Galileo będzie obsługiwane przez ASG-EUPOS? Z wyjaśnień administratorów sieci z początku tego roku wynika, że nastąpi to do 2020 roku. Tak długi czas jest związany z koniecznością wymiany oprogramowania i przeprowadzeniem niezbędnych testów dokładności, wiarygodności i dostępności danych korekcyjnych generowanych na podstawie sygnałów Galileo.
Źródło: GSA, JK
|