Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-27| Przetargi

Galileo poprawia rozwiązania RTK

Już większość dostawców usług bazujących na technice PPP (Precise Point Positioning) oraz ponad połowa europejskich sieci RTK zapewnia lub wkrótce zapewni obsługę wspólnotowego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.


Galileo poprawia rozwiązania RTK

O zaletach płynących z modernizacji tych serwisów dyskutowano pod koniec września w Poczdamie podczas warsztatów „Integracja Galileo w sieciach RTK: sukcesy i wyzwania”. Spotkanie towarzyszyło walnemu zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Geodetów (CLGE).

W trakcie warsztatów głos zabierali m.in. przedstawiciele włoskiej publicznej sieci Sogei oraz prywatnej francuskiej usługi Terria. Powołując się na własne testy, obydwaj potwierdzili, że uwzględnienie sygnałów Galileo przynosi użytkownikom serwisów RTK wiele korzyści.

– Wyniki naszych badań wskazują na przydatność konstelacji Galileo w precyzyjnych pomiarach RTK. Poprawia ona dostępność sygnałów, wiarygodność rozwiązań, dokładność oraz czas do złapania pierwszego fiksa w trudnych warunkach pomiarowych, np. w miejskich kanionach czy pod drzewami – mówią Roberto Capua i Paul Chambon.

Obydwaj zgodnie podkreślają, że na światowym rynku pojawiają się kolejne technologie potrzebujące precyzyjnego wyznaczanie pozycji. To w szczególności pojazdy autonomiczne, które powoli stają się rzeczywistością m.in. dzięki serwisom wspomagającym pomiar satelitarny.

Capua wskazuje ponadto na korzyści płynące z popularyzacji czipów dwuczęstotliwościowych, które są coraz częściej montowane nie tylko w profesjonalnym sprzęcie, ale i tabletach czy smartfonach. – Dzięki rozbudowaniu czipów L1/E1 o śledzenie kanałów L5/E5 możliwie jest zredukowanie błędów związanych z opóźnieniem jonosferycznym, a to podwyższa dokładność pomiaru. Ponadto tego typu sprzęt pozwala lepiej wyliczać pseudoodległości oraz szybciej przechodzić z pomiarów kodowych do fazowych – mówi.

Podczas warsztatów przeprowadzono ankietę wśród ich uczestników dotyczącą korzyści związanych z wykorzystaniem Galileo. Ponad 2/3 respondentów twierdzi, że odbiorcy końcowi są świadomi zalet tego europejskiego systemu. Z drugiej strony wskazali oni na problem wysokich kosztów modernizacji sieci RTK do obsługi Galileo.

A kiedy Galileo będzie obsługiwane przez ASG-EUPOS? Z wyjaśnień administratorów sieci z początku tego roku wynika, że nastąpi to do 2020 roku. Tak długi czas jest związany z koniecznością wymiany oprogramowania i przeprowadzeniem niezbędnych testów dokładności, wiarygodności i dostępności danych korekcyjnych generowanych na podstawie sygnałów Galileo.

Źródło: GSA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS