Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-11-03 | GIS, Teledetekcja, Firma

Astri Polska będzie nadal wspierać Copernicusa

Firmy Astri Polska i Kapitech uzyskały przedłużenie statusu członka „Copernicus Relays” na następny rok. Raport z dotychczasowych działań prowadzonych przez konsorcjum został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską, która upoważniła je do dalszej promocji programu Copernicus na terenie Polski.


Ilustracja: Astri Polska będzie nadal wspierać Copernicusa

„Copernicus Relays” to tytuł przyznawany przez Komisję Europejską lokalnym ekspertom z zakresu satelitarnych obserwacji Ziemi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w celu promocji wykorzystania danych pochodzących z serwisów programu Copernicus.

– Cieszy nas fakt, że Komisja Europejska doceniła nasze dotychczasowe zaangażowanie w promocję programu Copernicus – powiedział Jacek Mandas, prezes Astri Polska. – W Polsce obserwujemy coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem danych satelitarnych zarówno przez prywatne firmy, jak również przez instytucje państwowe i administracje publiczną. Dzięki programowi Copernicus Relays wykorzystanie danych pozyskiwanych za pośrednictwem satelitów obserwacji Ziemi ma szansę zyskać kolejnych zwolenników – podkreślił.

Zespół satelitarnych obserwacji Ziemi Astri Polska na co dzień korzysta z danych pozyskanych za pośrednictwem satelitów Sentinel dostępnych w ramach inicjatywy Copernicus, dzięki czemu jest w stanie rozmawiać z potencjalnymi nowymi użytkownikami o realnych korzyściach płynących z ich wykorzystania. W ostatnich miesiącach firma promowała dane i serwisy Copernicus na licznych konferencjach o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym, poświęconych różnym dziedzinom, takim jak: górnictwo, zarządzanie kryzysowe, przemysł morski.

W ramach programu „Copernicus Relays” konsorcjum firm Astri Polska i Kapitech organizuje i wspiera inicjatywy hackathonów, podczas których pomaga uczestnikom wykorzystywać dane pozyskane z satelitów obserwacji Ziemi. Jako przykład tego typu inicjatyw można wymienić #EOvation City of Future, którego uczestnicy szukali rozwiązań bazujących na satelitarnych obserwacjach Ziemi w kontekście wyzwań stawianych przez współczesne miasta czy ubiegłotygodniowy Warsaw Climathon Challange poświęcony sposobom zmniejszenia ilości smogu i zanieczyszczeń powietrza w Warszawie. Podczas tego ostatniego wydarzenia jeden z zespołów zaprezentował możliwości wykorzystania zobrazowań satelitarnych w celu identyfikacji źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach. Jeszcze w tym roku konsorcjum zorganizuje warsztaty, w ramach których przybliży wszystkim uczestnikom programu Copernicus podstawy wykorzystania oprogramowania Europejskiej Agencji Kosmicznej służącego do przetwarzania danych pochodzących z satelitów obserwacji Ziemi – „ESA SNAP”.

Copernicus jest programem Unii Europejskiej, koordynowanym przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi i danych in situ. Serwisy zapewniają użytkownikom wiarygodnych i precyzyjnych informacji w sześciu głównych obszarach tematycznych: monitorowanie środowiska lądowego (Land Monitoring), monitorowanie środowiska morskiego (Marine Environment Monitoring), monitorowanie stanu atmosfery (Atmosphere Monitoring), sytuacje kryzysowe (Emergency Management), bezpieczeństwo (Security) oraz zmiany klimatu (Climate Change).

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Astri Polska wykona oprogramowanie nawigacyjne dla ESA

650 tysięcy zł to wartość projektu, który na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)...

Astri Polska o perspektywach krajowego rynku kosmicznego

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej, która zmaga się z...

Polacy coraz chętniej korzystają z Copernicusa

Szanse i wyzwania związane z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Francuski naukowiec Joseph Nicolas Delisle wykonał pierwsze pomiary triangulacjyjne w Rosji (1737-39)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Gustaw Gerlach (1827-1915)

Gustaw Gerlach (1827-1915)
Osiadły w Warszawie niemiecki przedsiębiorca. W 1852 roku uruchomił firmę „Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego. Jednym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1794
Adrien-Marie Legendre (1752-1833), matematyk francuski, autor podstaw teorii pomiarów geodezyjnych, wydaje "Elementy geometrii" - pracę, która wyparła obowiązujące dotąd "Elementy" Euklidesa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama