Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-10-17 | Edukacja

Geodezja i kartografia nadal w drugiej lidze

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki kompleksowej oceny działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Według nowych zasad uczeni ocenili potencjał jednostek naukowych. Najbardziej prestiżowe uzyskały kategorię „A+”. Niestety, wśród tej elity nie ma żadnej jednostki związanej z geodezją i kartografią.


Ilustracja: Geodezja i kartografia nadal w drugiej lidze

W ocenie brano pod uwagę 4 podstawowe kryteria:
• osiągnięcia naukowe i twórcze (publikacje, monografie, patenty);
• potencjał naukowy (uprawnienia, stopnie i tytuły, baza laboratoryjna, zaangażowanie w projektach badawczych);
• praktyczne efekty działalności naukowej i artystycznej (koszty poniesione na działalność naukową, środki pozyskane, aplikacje i wdrożenia);
• pozostałe efekty działalności naukowej i artystycznej.

KEJN dokonał oceny działalności naukowej i badawczo-rozwojowej (zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 grudnia 2016 r. w sprawie przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym i uczelniom, w których zgodnie z ich statutami nie wyodrębniono podstawowych jednostek organizacyjnych; DzU 2016, poz. 2154) na postawie elektronicznych ankiet wypełnionych przez jednostki naukowe. W ocenie parametrycznej wzięło udział ok. 180 czołowych ekspertów ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki pracujących w 20 zespołach ewaluacji oraz jednym zespole do spraw oceny jednostek prowadzących działalność naukową na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (członkowie posiadali uprawnienia do dostępu do informacji niejawnych).

Jednostki naukowe były oceniane w ustalonych przez KEJN grupach wspólnej oceny składających się z jednostek tego samego rodzaju i działających w zbliżonych dziedzinach nauki. GWO ustalił KEJN w trybie określonym w § 20 ust. 6 rozporządzenia (skład poszczególnych GWO został ustalony z uwzględnieniem specyfiki każdej z grup nauk oraz wielkości, rodzaju i profilu naukowego jednostek naukowych). Jednostki naukowe porównywane były w czterech grupach nauk: nauki humanistyczne i społeczne (HS), nauki ścisłe i inżynierskie (SI), nauki o życiu (NZ), nauki o sztuce i twórczości artystycznej (TA). Ponadto wydzielono jednostki niejednorodne, a wśród nich: instytuty badawcze (NJIB), inne jednostki naukowe (NJN), jednostki naukowe PAN (NJNPAN) oraz jednostki naukowe uczelni (NJNUCZ).

Eksperci z zespołów ewaluacji przyznali jednostkom naukowym odrębne oceny punktowe za przedstawione osiągnięcia w ramach każdego z czterech kryteriów. Oceny uzyskane przez poszczególne jednostki naukowe w ramach poszczególnych kryteriów zostały porównane z wartościami ocen referencyjnych dla kategorii A i B, ustalonych przez KEJN i zatwierdzonych przez ministra nauki. Wyniki porównania stanowiły podstawę do zaliczenia jednostki naukowej do kategorii naukowej A (poziom bardzo dobry), B (poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej) lub C (poziom niezadowalający). Ponadto została przeprowadzona dodatkowa ocena ekspercka (6 kryteriów) w celu wyłonienia spośród jednostek z kategorią A, jednostek szczególnie wyróżniających się jakością prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, które zaliczone zostały do kategorii A+ (poziom wiodący w skali kraju).

Istotną nowością w stosunku do poprzednich parametryzacji było rozwiązanie dotyczące oceny jednostek niejednorodnych, czyli prowadzących działalność w różnych obszarach nauki. Za niejednorodne uznawano jednostki, których co najmniej 35 proc. pracowników prowadziło działalność w obszarach nauki innych niż obszar wiodący. Taka jednostka była oceniana odrębnie we wszystkich obszarach nauki, w jakich pracownicy prowadzą działalność naukową, a wynik końcowy był ustalany za pomocą odrębnego algorytmu określonego w rozporządzeniu.

W tym roku łącznie oceniono 993 jednostki. Kategorię A+ przyznano 47 jednostkom, A – 332, B – 467, a najsłabszą ocenę – 147.

W grupie ocenionych znalazło się 13 publicznych jednostek uczelnianych kształcących na kierunku geodezja i kartografia oraz jedyny instytut badawczy zajmujący się tą dyscypliną (tabela poniżej). Zdecydowana większość z nich (10) uzyskała kategorię B. Najwyżej ocenione zostały: Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu (jednostki z kategorią A), najsłabiej – dwa wydziały: Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie (jednostki z kategorią C).

Na podstawie tej oceny minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznaje w drodze decyzji kategorie naukowe poszczególnym jednostkom. Przyznana kategoria ma wpływ na wysokość finansowania, ponieważ w algorytmie, według jakiego wyliczana jest dotacja z budżetu, uwzględnia się nadaną jednostce naukowej kategorię. Im wyższa kategoria, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne. Od decyzji przysługuje jednak odwołanie.

Przypomnijmy, że po odwołaniach od poprzedniej oceny KEJN (z 2013 r.), kiedy to większość jednostek związanych z naszą branżą również została zaliczona do kategorii B, czterem jednostkom podwyższono kategorię. Po tej weryfikacji żadnej nie zaliczono do kategorii C, a ostatecznie trzem przyznano kategorię A.

GWO

Nazwa jednostki

Kategoria

SI1BA

Politechnika Gdańska;
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

A

SI1BA

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach;
Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki
B

SI1BA

Politechnika Koszalińska;
Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji

B

SI1BA

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa

B

SI1GE

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska

B

SI1GE

Politechnika Warszawska; Wydział Geodezji i Kartografii

B

SI1GE

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie;
Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji

B

SI1GE

Akademia Morska w Szczecinie; Wydział Nawigacyjny

C

NZ1R

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie;
Wydział Inżynierii Produkcji

B

NZ1Z

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

A

NJNUCZ

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie; Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji

C

NJNUCZ

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji

B

NJNUCZ Politechnika Wrocławska;
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
B

NJNIB

Instytut Geodezji i Kartografii

B

Pełny wykaz jednostek naukowych i przyznanych im kategorii

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Jeśli ktoś liczy że się czegoś nauczy na studiach geodezyjnych to się mocno rozczaruje. Uczą tak aby nic nie nauczyć. Ludzie przychodzą do pacy zaraz po studiach to widać jak jest im wstyd że nawet podstaw nie znają. Teraz to jest plaga ciemniaków po studiach geodezyjnych. Leśne Dziadki mogą spać spokojnie to nie jest konkurencja dla nich.
    4 
 6 
a jesli zniknie geodezja i kartografia? Wyniki oceny parametrycznej wydziałów (nie kierunków) przekładają się na finansowanie wszystkich spraw na wydziale mają znaczenie dla dostępu do projektów badawczych (komisje oceniają, na jak mocnym wydziale lokowany jest projekt i skąd pochodzi kierownik). Stąd wynik oceny przekłada się na studentów i pozycję wydziału w Polsce. Zejście z kategorii A na B to strata ok. 40% środków (czasem więcej). Kategoria C praktycznie bez środków. Sprawa jednak w tym, czy geodezja i kartografia pozostanie. Widziałem nagrania z Narodowego Kongresu Nauki i wkrótce (2018) mają być nowe dyscypliny wg OECD https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasyfikacja_dziedzin_i_dyscyplin_naukowych_według_OECD - samym kierunkom studiów to nie zaszkodzi - http://konstytucjadlanauki.gov.pl/nowy-podzial-dyscyplin-a-prowadzenie-studiow-i-badan-wyjasnienie - ale kto będzie studiował coś, w czym nie ma nauki (nie ma doktoratów, habilitacji, profesur)? Dlatego gik musi szukać miejsca z dobrym finansowaniem. Szkoda nas :(
    1 
 5 
@QQQ Roboty to ja mam pod dostatkiem ale robić mi się nie chce za tak marną kasę. Jestem geodetą przyuczonym do zawodu po socjologi. Pracuję w nowoczesnej firmie na nowoczesnym sprzęcie w młodym dynamicznym zespole.
    3 
 3 
Jak czytam artykuł i komentarze to myślę że jest to doskonały temat na doktorat, z geodezji oczywiście. Weźcie się za robotę zamiast gł|_|poty pie....ć, będzie lepiej.
    3 
 3 
do absolwenta Jak widać kasę dzielą nie według kierunków, a wg jednostek naukowych, stąd ocena jednostek, a nie kierunków :-)
  
 5 
ano Na PW jest jeszcze gospodarka przestrzenna (kieryunek miedzywidziałowy) i geoinformatyka. Ale to jest tez interdyscyplinarny kierunek łączy kilka dzidzin (w tym geodezję). Geoiformatyka to sumie chyba jakaś specjalizacja geodezji;) Co innego jeśli są na wydziałach kierunki należące do innych dziedzin naukowych jak np. Inzynieria czy ochrona środowiska albo budownistwo. Pewnie akademicy mają jakiś sprytny sposó na wyliczenia i zestawienia. Ale chyba bardziej wiarygodne byłoby zestawienie pod kątem osiągnięć w dyscyplinie naukowej.
    1 
samodzielny to geodezja i kartografia jedynym kierunkiem kształcenia na żadnym z wydziałów już nie jest, a czy wyłącznie na PW dominującym?
  
 1 
tabelki na stronach ministerstwa w grupie SI1GE jest tylko PW, AGH i WAT. Natomiast UPr Wroc jest w grupie NJNUCZ.
  
samodzielny kiedyś się mówiło, że samodzielny to taki na którym geodezjia i kartografia jest dominujacym i jedynym kierunkiem.
    1 
 2 
do @geo co to jest "samodzielny wydział geodezji"?
    1 
 3 
A kierunek Nawigacja? ?
    1 
UWM Geodezja jest w grupie budownictwa Wydział Geodezji, IP i B UWM Olsztyn zmienil w tym roku grupę wspolnej oceny na SI1BA
  
Wydział Też trochę mylące zestawienie i cięzko o interpretacje. Bo jedyny samodzielny wydział Geodezji ma tylko Politechnika Warszawska.
    2 
 3 
do geo: To jest ocena wydziału (jednostki), a nie kirunku. Na UAM ta geodezja jest nowym kierunkiem, ale na wydziale, który - jako całość - geodezją się średnio zajmuje (podobnie jak np. UP w Lublinie).
    1 
 1 
to coś jest nie tak... bo jak może być to rzetelny raport skoro kierunek "Geodezja i Kartografia" jest na UAM w Poznaniu od niedawna i raczkuje podobnie jak i na Politechnice Gdańskiej, a są one wyżej od Uczelni takich jak Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza? Bez przysłowiowych jaj. To ja dziękuję za tak "rzetelne" podobnie jak i wszystko w Polsce raporty.
    6 
 7 
Czyli, ani nie robią nauki, ani nie potrafią kształcić studentów.:-D Ale obiecywać studentom geodezji gruszki na wierzbie potrafią.:-D W tym zestawieniu zastanawia Instytut Geodezji i Kartografii... W szkołach, to jeszcze mogą mówić, że "kształcą" studentów, ale w IGiK? Toż to powinna być fabryka nauki z oceną A albo nawet A .
    1 
 8 
Ale, ale My tu na uczelni B i C nie robimy przecież badań naukowych, ale doktoraty i habilitacje ;-) Tak chciała pani Minister Kudrycka.
    3 
 5 



zobacz też:

Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa z kategorią A

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 27 sierpnia br. Wydział...

KEJN zweryfikował ocenę jednostek naukowych

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) rozpatrzył odwołania od wyników oceny parametrycznej...

Geodezja i kartografia w drugiej lidze

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki kompleksowej oceny działalności naukowej lub...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Abraham Lincoln (prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1861-65) był w młodości zastępcą powiatowego mierniczego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wiesław Piątkowski (1945-2025)

Wiesław Piątkowski (1945-2025)
Wiesław Piątkowski urodził się 1 sierpnia 1945 r. w Płocku. W 1963 r. ukończył LO im. Stanisława Małachowskiego w Płocku i podjął studia stacjonarne na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, które w 1969 r. był zmuszony przerwać...
więcej

strzałka w dółGeodaty
XIII w.

XIII w.
Na terenach Polski posługiwano się podstawowymi narzędziami mierniczymi: sznurami, cyrklami oraz żerdziami; na Pomorzu działali już miernicy. Sądy w sprawach granicznych należą do książąt; Konrad Mazowiecki zastrzegł takie prawo w 1222 r., a...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2