Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-06-18| Geodezja, Edukacja, Instytucje

KEJN zweryfikował ocenę jednostek naukowych

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) rozpatrzył odwołania od wyników oceny parametrycznej jednostek naukowych – informuje serwis Nauka w Polsce. Wśród 49 jednostek, którym podwyższono kategorię, znalazły się dwie związane z geodezją i kartografią.


KEJN zweryfikował ocenę jednostek naukowych
Przypomnijmy, że w październiku 2013 r. po raz pierwszy oceniono według nowych zasad potencjał wydziałów, instytutów naukowych i badawczych. Ocena ta miała na celu wyłonienie czterech grup w kategorii A+, A, B i C pod względem jakości prowadzenia badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych. Ocenę przeprowadził KEJN zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 13 lipca 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym (DzU z 2012 r. poz. 877 i z 2013 r. poz. 191). Oceniano: osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej, wskazane przez jednostkę najistotniejsze efekty działalności naukowej.

Jak informował KEJN, oceny te są nie tylko miarą sukcesów badawczych, ale też ważnym wskaźnikiem, mającym wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu. Im wyższa kategoria, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne.
Jak informowaliśmy w październiku ub.r., w grupie ocenionych jednostek znalazło się 12 publicznych jednostek uczelnianych kształcących na kierunku geodezja i kartografia oraz Instytut Geodezji i Kartografii. 10 z nich przyznano kategorię B.

Od decyzji ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przyznaniu kategorii naukowej odwołała się blisko 1/3 ocenianych jednostek (wpłynęło 280 odwołań, a ocenie poddanych było 900 placówek). Uwagi placówek naukowych dotyczyły m.in. nieuwzględnienia niektórych osiągnięć.

Wśród 49 jednostek, którym obecnie podwyższono kategorię znalazły się dwie kształcące na kierunku geodezja i kartografia. Wydziałowi Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej podwyższono kategorię z B na A. Jest on więc drugą jednostką po Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej z kategorią A. Natomiast Wydziałowi Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie podwyższono kategorię z C na B. A zatem żadna publiczna jednostka naukowo-badawcza związana z naszą branżą nie ma już najniższej kategorii.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama