Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-10-13| Teledetekcja

Praktycznie o konstelacji Sentinel

Na Geoforum.pl w dziale Teledetekcja uruchomiliśmy bazę wiedzy o europejskiej konstelacji satelitów teledetekcyjnych Sentinel. Dziś wyniesiono na orbitę kolejny aparat tej konstelacji, dlatego szczególnie zachęcamy do zapoznania się z zawartymi tam informacjami.


Praktycznie o konstelacji Sentinel

Start rakiety Rokot z satelitą Sentinel-5P na pokładzie odbył się o godzinie 11.27 z Kosmodromu Plesieck w północnej Rosji. Głównym przeznaczeniem aparatu będzie monitorowanie atmosfery. Dzięki sensorowi Tropomi satelita będzie mierzył stężenie aerozoli oraz takich gazów, jak: dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan czy czad.
Więcej o Sentinel-5P

Przypomnijmy, że decyzją Unii Europejskiej dane gromadzone przez te aparaty dostępne są bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń, a więc również do celów komercyjnych. Sprawiło to, że w ostatnich miesiącach szybko rośnie liczba usług bazujących na tych obserwacjach. Śmiało można więc powiedzieć, że projekt Sentinel jest kamieniem milowym w rozwoju teledetekcji satelitarnej.

W naszej bazie wiedzy opisaliśmy poszczególne satelity składające się na tę konstelację. Zaprezentowaliśmy sensory zamontowane na tych aparatach oraz omówiliśmy charakterystykę pozyskiwanych przez nie danych. Nie zabrakło również przykładów praktycznego wykorzystania tych obserwacji.

Czytelnicy znajdą tu również odnośniki do stron pozwalających na pobieranie danych z Sentineli. Przypomnijmy, że na serwerach Europejskiej Agencji Kosmicznej za darmo dostępne są wyłącznie wstępnie przetworzone zobrazowania. Na szczęście w internecie można znaleźć coraz więcej komercyjnych witryn, które dają dostęp do materiałów na wyższym poziomie przetworzenia. Ich adresy również publikujemy w naszej bazie wiedzy o Sentinelach.

Zachęcamy do lektury


Start rakiety z satelitą Sentinel-5P (fot. ESA)

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama