|2017-10-13|
Teledetekcja
Praktycznie o konstelacji Sentinel
Na Geoforum.pl w dziale Teledetekcja uruchomiliśmy bazę wiedzy o europejskiej konstelacji satelitów teledetekcyjnych Sentinel. Dziś wyniesiono na orbitę kolejny aparat tej konstelacji, dlatego szczególnie zachęcamy do zapoznania się z zawartymi tam informacjami.
Start rakiety Rokot z satelitą Sentinel-5P na pokładzie odbył się o godzinie 11.27 z Kosmodromu Plesieck w północnej Rosji. Głównym przeznaczeniem aparatu będzie monitorowanie atmosfery. Dzięki sensorowi Tropomi satelita będzie mierzył stężenie aerozoli oraz takich gazów, jak: dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan czy czad. Więcej o Sentinel-5P
Przypomnijmy, że decyzją Unii Europejskiej dane gromadzone przez te aparaty dostępne są bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń, a więc również do celów komercyjnych. Sprawiło to, że w ostatnich miesiącach szybko rośnie liczba usług bazujących na tych obserwacjach. Śmiało można więc powiedzieć, że projekt Sentinel jest kamieniem milowym w rozwoju teledetekcji satelitarnej.
W naszej bazie wiedzy opisaliśmy poszczególne satelity składające się na tę konstelację. Zaprezentowaliśmy sensory zamontowane na tych aparatach oraz omówiliśmy charakterystykę pozyskiwanych przez nie danych. Nie zabrakło również przykładów praktycznego wykorzystania tych obserwacji.
Czytelnicy znajdą tu również odnośniki do stron pozwalających na pobieranie danych z Sentineli. Przypomnijmy, że na serwerach Europejskiej Agencji Kosmicznej za darmo dostępne są wyłącznie wstępnie przetworzone zobrazowania. Na szczęście w internecie można znaleźć coraz więcej komercyjnych witryn, które dają dostęp do materiałów na wyższym poziomie przetworzenia. Ich adresy również publikujemy w naszej bazie wiedzy o Sentinelach.
Zachęcamy do lektury
Start rakiety z satelitą Sentinel-5P (fot. ESA)
Redakcja
|