wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Bielsko-Biała w OSM
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-18| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Pléiades Neo: wysoka rozdzielczość "na już"

Poznaliśmy szczegóły budowanej przez Airbusa konstelacji wysokorozdzielczych satelitów optycznych Pléiades Neo. Aparaty będzie wyróżniać nie tylko rozdzielczość, ale również możliwość szybkiego dostarczania danych.


Pléiades Neo: wysoka rozdzielczość "na już"

Kostelacja Pléiades Neo ma składać się z czterech aparatów, z których pierwsze powinny znaleźć się w kosmosie w 2020 roku. Jak zapewnia firma Airbus Defence and Space, na razie ich budowa przebiega zgodnie z harmonogramem.

Pléiades Neo mają dostarczać zobrazowań w rozdzielczości 30 cm. Dla porównania: bliźniacze satelity Pléiades wykonują zdjęcia z pikselem 70 cm (50 cm po dodatkowym przetworzeniu). Nowe aparaty pozwolą tym samym skuteczniej konkurować z amerykańską firma DigitaGlobe, której satelity WorldView-3 i -4 są w stanie dostarczać dane w rozdzielczości nawet 31 cm.

Każdego dnia nowa konstelacja Airbusa ma pozyskiwać zobrazowania z pikselem 30 cm dla pół miliona km kw. Tym samym możliwa dzienna liczba rewizyt dowolnego zakątka globu za pomocą satelitów optycznych Airbusa ma wzrosnąć aż dwukrotnie.

Oprócz rozdzielczości zaletą konstelacji Pléiades Neo będzie szybki dostęp do danych. Zagwarantuje to Kosmiczna Autostrada Danych (Space Data Highway, znana także pod nazwą European Data Relay System – EDRS), czyli system laserowej transmisji przy użyciu geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Airbusa i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dziś jest on wykorzystywany m.in. do przesyłania danych z konstelacji Sentinel. Pléiades Neo będzie jednak pierwszym komercyjnym systemem satelitów optycznych, który uzyska dostęp do EDRS. Co to da? Dziś, nim satelita będzie mógł przesłać pozyskane zobrazowania na Ziemię, musi czekać, aż znajdzie się w zasięgu stacji naziemnej, co czasem zajmuje nawet kilka godzin. Tymczasem dzięki szybkim łączom EDRS (do 1,8 Gbit/s) transmisja może być prowadzona w czasie prawie rzeczywistym.

Satelity Pléiades Neo będą ponadto wyposażone w specjalne terminale działające na paśmie Ka. Pozwolą one na przesyłanie zleceń pozyskania danych nawet „na ostatnią chwilę”, również w przypadku, gdy satelita znajduje się akurat poza zasięgiem stacji naziemnej. Ma to być ważna zaleta w przypadku zarządzania kryzysowego czy dla odbiorców z wojska.

– Dzięki Pléiades Neo flota teledetekcyjnych satelitów Airbusa będzie liczyć już 10 urządzeń. Będzie to najbardziej zaawansowana wysokorozdzielcza konstelacja dostępna zarówno dla rządów, jak i klientów komercyjnych – mówi Evert Dudok, szef Działu Komunikacji, Wywiadu i Bezpieczeństwa w firmie Airbus Defence and Space. – To, że będą one wyposażone w najnowszy system komunikacji laserowej, zapewni naszym klientom szybkość pozyskania danych niedostępną u konkurencji jeszcze przez długi czas – dodaje.

Źródło: Airbus Defence and Space, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
"na już" ? Rozwiązanie super. Tyle, że niezgodnie z tytułem, nie "na już", a tak gdzieś, najwcześniej za 3 lata,jak wszystko się powiedzie, łącznie z udanym startem rakiety, która będzie musiała wynieść na orbitę nowe satelity. I to pewnie nie wszystkie naraz.zobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt