wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geoida od GOCE
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-13| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Rada IIP o środowisku, danych 3D i priorytetach

Dane o środowisku, koszty i korzyści z budowy IIP oraz standardy informacji 3D – to tematy podjęte podczas posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, które odbyło się 11 września.


Rada IIP o środowisku, danych 3D i priorytetach

W trakcie spotkania dokonano przeglądu stanu IIP dotyczącego tematów danych przestrzennych, dla których organem wiodącym jest minister środowiska. Są to.: obszary chronione, strefy zagrożenia naturalnego, warunki atmosferyczne, warunki meteorologiczno-geograficzne oraz rozmieszczenie gatunków. Omówiono kwestie związane z koniecznością udostępniania większej liczby usług w tym obszarze oraz konwersji rozwiązań klasycznych (plików PDF) do postaci usług. Jako zalecenie Rada przyjęła potrzebę opracowania założeń budowy jednego węzła IIP dla wyżej wymienionych tematów.

Poruszono także zagadnienie kosztów i korzyści związanych z budową IIP w Polsce. Dyskutanci poparli inicjatywę przygotowania opracowania, które pokazywałoby hierarchizacje celów w tym zakresie. Należałoby w nim uwzględnić aspekty dostępności danych, ich wiarygodności i aktualności. Podkreślono, że tworzenie INSPIRE w Polsce to szereg działań, które mają przyczyniać się do rozwoju kraju oraz sfery działalności publicznej i biznesowej. Uzgodniono, że przygotowanie obszernej analizy kosztów i korzyści IIP w Polsce jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że zostanie zrealizowana dla najważniejszych obszarów uznanych za priorytetowe, np. ZSIN-u czy zagospodarowania przestrzennego.

Dalszy ciąg dyskusji dotyczył wskazania priorytetów rozwoju IIP w Polsce. Członkowie Rady zaakceptowali propozycję przewodniczącego Radosława Wiśniewskiego, zgodnie z którą każdy członek Rady oraz organy wiodące niereprezentowane w RIIP zostaną poproszone o określenie najważniejszych, ich zdaniem, celów i priorytetowych obszarów rozwoju IIP. Będzie to materiał wyjściowy do dalszych prac.

Omówiono również potrzebę powołania zespołu zadaniowego, który zająłby się problematyką przygotowywania, realizacji i wykorzystania opracowań w obszarze 3D. Zespół ten:
1) przygotowałby i publikował wytyczne techniczne dotyczące realizacji opracowań 3D (zamówienia publiczne, parametry techniczne, jakość opracowań, itp.);
2) zająłby się upowszechnieniem wykorzystania informacji zawartej w opracowaniach 3D wraz ze wskazaniem potencjalnych obszarów ich zastosowania.

W trakcie dyskusji przedstawiciel Związku Miast Polskich poparł propozycję, podkreślając, że wiele miast już w tej chwili dobrze radzi sobie z budową i wykorzystaniem modeli 3D. Główny geodeta kraju zaznaczyła natomiast, że GUGiK oferuje wsparcie podmiotom, które zwrócą się o pomoc w tym zakresie. Ponadto zadeklarowała współpracę urzędu w przygotowaniu warsztatów na ten temat. Po zakończeniu dyskusji członkowie Rady IIP pozytywnie zaopiniowali wniosek dotyczący uruchomienia procesu wyboru członków zespołu i rozpoczęcia prac w tym obszarze.

Kolejne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 16 października.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do Dzięki A czy to nie było na krakowskich spotkanich z inspire ? Ja tam widziałem taka prezentacje bez wizji i pomysłu.

Mozna gdzieś zobaczyć prezentacje z konferencji ptip

Wszystko jasne, najpierw ustawa, potem Rada ze stanowiskami i posadkami, a na końcu wszyscy będą się zastanawiali jak to wszystko usprawiedliwić przed suwerenem i jak znaleźć nowe źródła ruchów pozornych i rzeczywistych pieniędzy.

Ale to już było Wróćmy do prezentacji pana dyrektora przewodniczącego rady z konferencji PTIP. I tam nie były wizji i tu nie ma wizji i ogolniki i cud zespoły.

@dociekliwy Aż wszyscy znajomi krolika będą mieli ciepłe posadki i należne apanaże.

zastanawiam sie, ile jeszcze trzeba powołać zespołów zadaniowych, żeby określić to, co ważne, a o czym wszyscy inni już wiedzą i wprowadzają w życie.

@hydrograf Mapy o które pytasz nie będą już wydawane, to oficjalne stanowisko Ministerstwa Map.

Mapa Hydrograficzna Mapa Hydrograficzna ,Mapa Sozologiczna tzw mapy tematyczne czy będą wydawane?

szanowni państwo parametry techniczne zamówienia zależne są od celu dla jakiego zostają wykonane, założeń projektowych i oczekiwanej jakości. Zakładanie a priori że mają być jakieś odgórne wytyczne techniczne jest podejściem nie realistycznym. Zamiast opisu wolałbym prezentacje - gdzie mogę je znaleźć ?

9 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt