|2017-09-13|
Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje
Rada IIP o środowisku, danych 3D i priorytetach
Dane o środowisku, koszty i korzyści z budowy IIP oraz standardy informacji 3D – to tematy podjęte podczas posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, które odbyło się 11 września.
W trakcie spotkania dokonano przeglądu stanu IIP dotyczącego tematów danych przestrzennych, dla których organem wiodącym jest minister środowiska. Są to.: obszary chronione, strefy zagrożenia naturalnego, warunki atmosferyczne, warunki meteorologiczno-geograficzne oraz rozmieszczenie gatunków. Omówiono kwestie związane z koniecznością udostępniania większej liczby usług w tym obszarze oraz konwersji rozwiązań klasycznych (plików PDF) do postaci usług. Jako zalecenie Rada przyjęła potrzebę opracowania założeń budowy jednego węzła IIP dla wyżej wymienionych tematów.
Poruszono także zagadnienie kosztów i korzyści związanych z budową IIP w Polsce. Dyskutanci poparli inicjatywę przygotowania opracowania, które pokazywałoby hierarchizacje celów w tym zakresie. Należałoby w nim uwzględnić aspekty dostępności danych, ich wiarygodności i aktualności. Podkreślono, że tworzenie INSPIRE w Polsce to szereg działań, które mają przyczyniać się do rozwoju kraju oraz sfery działalności publicznej i biznesowej. Uzgodniono, że przygotowanie obszernej analizy kosztów i korzyści IIP w Polsce jest dobrym pomysłem, ale pod warunkiem, że zostanie zrealizowana dla najważniejszych obszarów uznanych za priorytetowe, np. ZSIN-u czy zagospodarowania przestrzennego.
Dalszy ciąg dyskusji dotyczył wskazania priorytetów rozwoju IIP w Polsce. Członkowie Rady zaakceptowali propozycję przewodniczącego Radosława Wiśniewskiego, zgodnie z którą każdy członek Rady oraz organy wiodące niereprezentowane w RIIP zostaną poproszone o określenie najważniejszych, ich zdaniem, celów i priorytetowych obszarów rozwoju IIP. Będzie to materiał wyjściowy do dalszych prac.
Omówiono również potrzebę powołania zespołu zadaniowego, który zająłby się problematyką przygotowywania, realizacji i wykorzystania opracowań w obszarze 3D. Zespół ten: 1) przygotowałby i publikował wytyczne techniczne dotyczące realizacji opracowań 3D (zamówienia publiczne, parametry techniczne, jakość opracowań, itp.); 2) zająłby się upowszechnieniem wykorzystania informacji zawartej w opracowaniach 3D wraz ze wskazaniem potencjalnych obszarów ich zastosowania.
W trakcie dyskusji przedstawiciel Związku Miast Polskich poparł propozycję, podkreślając, że wiele miast już w tej chwili dobrze radzi sobie z budową i wykorzystaniem modeli 3D. Główny geodeta kraju zaznaczyła natomiast, że GUGiK oferuje wsparcie podmiotom, które zwrócą się o pomoc w tym zakresie. Ponadto zadeklarowała współpracę urzędu w przygotowaniu warsztatów na ten temat. Po zakończeniu dyskusji członkowie Rady IIP pozytywnie zaopiniowali wniosek dotyczący uruchomienia procesu wyboru członków zespołu i rozpoczęcia prac w tym obszarze.
Kolejne posiedzenie Rady IIP odbędzie się 16 października.
JK
|