Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-01| GIS, Teledetekcja

Aktualne geodane pomagają w walce z huraganem

By usprawnić walkę ze skutkami huraganu Harvey, który od kilku dni powoduje ogromne szkody w okolicach Houston w Teksasie, agencja NOAA zdecydowała się regularnie pozyskiwać i publikować zdjęcia lotnicze obszaru dotkniętego żywiołem.


Aktualne geodane pomagają w walce z huraganem

Naloty kolejnych terenów wykonywane są w rozdzielczości 50 cm co około 12 godzin, a ich wyniki są na bieżąco publikowane w ogólnodostępnym serwisie mapowym oraz w usłudze WMTS. Na razie udostępniono w nim 7 warstw zawierających zdjęcia z okresu 27-31 sierpnia. Znajdziemy tu przede wszystkim zdjęcia pionowe, ale jedna warstwa oferuje również zobrazowania ukośne. Oprócz samego przeglądania serwis pozwala także na pobieranie obrazów.

Dane te pozyskiwane są przede wszystkim z myślą o służbach ratunkowych i porządkowych, by pomóc skuteczniej planować ich działania. Dzięki temu, że są publicznie dostępne w internecie, mogą z nich korzystać również mieszkańcy poddani ewakuacji, by np. sprawdzić, czy ich domostwa zostały zalane.

Skutki huraganu Harvey można na bieżąco śledzić również na stronie agencji kosmicznej NASA. Publikowane są tu zobrazowania, a także różnorodne mapy bazujące na danych satelitarnych pokazujące nie tylko aktualnie podtopione tereny czy przemieszczanie się opadów, ale również nasycenie gleby wodą.

W śledzeniu skutków Harvey’a pomaga również Copernicus – europejski system obserwacji środowiska. Na podstawie danych gromadzonych przez satelity radarowe generowane są w ramach tego przedsięwzięcia mapy pokazujące podtopione tereny. Warto podkreślić, że są one dostępne nie tylko – tak jak dotychczas – w formie arkuszy w formacie PDF – ale także jako interaktywna mapa poddawana ciągłej aktualizacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS