Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-02| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia do testów nową aplikację adresową

Współpracujące z Ministerstwem Cyfryzacji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) przygotowało aplikację pozwalającą na weryfikację adresu i wygenerowanie tzw. adresu uniwersalnego


Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia do testów nową aplikację adresową

Ów adres uniwersalny jest zapisany jako ciąg znaków – kodu pocztowego (tzw. PNA, 5 cyfr), kodu terytorialnego (7 cyfr), identyfikatora miejscowości (7 cyfr), współrzędnych geodezyjnych x, y danego punktu adresowego oraz numeru budynku. Konstrukcja adresu uniwersalnego umożliwia jego aktualizowanie czy też weryfikację każdego dnia i zdejmuje z indywidualnych osób fizycznych uciążliwość badania poprawności adresu. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której dane będą pochodziły z jednoznacznie określonych źródeł i w razie jakichkolwiek błędów możliwa będzie natychmiastowa ich korekta.

Np. dla Pałacu Kultury w Warszawie przy Placu Defilad 1 adres uniwersalny przyjmie postać:
00110;1465011;0918123;45369;486993.2171;637005.0513;1;

Pierwszych pięć cyfr to kod pocztowy (bez myślnika) – taki kod dla tego adresu figuruje w bazie geodezyjnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, i taki został przekazany do GUGiK. Tymczasem na stronie internetowej Pałacu Kultury i Nauki w kontaktach znajdujemy kod pocztowy 00-901 – i taki sam kod pocztowy znajdujemy w REGON-ie. Twórcą kodów pocztowych jest Poczta Polska SA i to ona „przydziela” je poszczególnym adresom. Testowana aplikacja pozwala więc na wychwytywanie różnego rodzaju błędów – w tym przypadku błąd jest w bazie GUGiK, gdzie aplikacja go ujawnia.

Test polega na tym, aby wpisać do aplikacji kilka znanych adresów (z dużego miasta, miasteczka, z miejsca urodzenia, z miejsc gdzie mieszkaliśmy, z wakacji itd.). Adresy w żaden sposób nie są łączone z osobami dokonującymi testów.

Korzystanie z aplikacji rozpoczyna się od wpisania kilku liter nazwy województwa, po ukazaniu się listy rozwijalnej należy wybrać właściwe województwo. Podobne czynności, w kolejności, należy wykonać dla powiatu, gminy, miejscowości, ulicy i numer budynku. Uwaga: zawsze trzeba wybrać wartość z listy rozwijalnej. Dla miast na prawach powiatu (np. Olsztyn) powiat, gmina i miejscowość to ta sama nazwa.

Jeśli aplikacja nie pozwala na znalezienie adresu na liście albo w generowanym dla danego adresu opisie w polach Adres, Szczegóły, Mapa pojawią się błędy, informację tę należy przekazać, używając klawisza Zgłoś błąd na górze ekranu.

Testy aplikacji trwają do odwołania. Jak podkreśla MC, aktywny udział w testach przyspieszy budowę aplikacji i przyczyni się do poprawy referencyjności baz adresowych w administracji publicznej.

Możliwości tej aplikacji były jednym z tematów spotkania, jakie odbyło się w GUGiK-u 28 lipca. Udział wzięli w nim przedstawiciele Urzędu, a także Ministerstwa Cyfryzacji, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Oprócz tego w jego trakcie poruszono kwestię założeń projektu Rejestru Punktów Adresowych. Przypomnijmy, że w maju br. resort cyfryzacji ogłosił plan budowy RPA jako referencyjnego modelu przechowywania i przetwarzania danych adresowych w rejestrach publicznych. Miesiąc później ministerstwo ogłosiło, że rezygnuje z wprowadzania tego rejestru w ramach nowelizacji ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących działania publiczne, ale będzie kontynuować współpracę z GUGiK oraz GUS, aby wypracować docelowe rozwiązanie.

Jak informuje MC, w najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu spotkania poświęcone RPA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS