wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mobilne skanowanie na Motławie
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-02| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia do testów nową aplikację adresową

Współpracujące z Ministerstwem Cyfryzacji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) przygotowało aplikację pozwalającą na weryfikację adresu i wygenerowanie tzw. adresu uniwersalnego


Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia do testów nową aplikację adresową

Ów adres uniwersalny jest zapisany jako ciąg znaków – kodu pocztowego (tzw. PNA, 5 cyfr), kodu terytorialnego (7 cyfr), identyfikatora miejscowości (7 cyfr), współrzędnych geodezyjnych x, y danego punktu adresowego oraz numeru budynku. Konstrukcja adresu uniwersalnego umożliwia jego aktualizowanie czy też weryfikację każdego dnia i zdejmuje z indywidualnych osób fizycznych uciążliwość badania poprawności adresu. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której dane będą pochodziły z jednoznacznie określonych źródeł i w razie jakichkolwiek błędów możliwa będzie natychmiastowa ich korekta.

Np. dla Pałacu Kultury w Warszawie przy Placu Defilad 1 adres uniwersalny przyjmie postać:
00110;1465011;0918123;45369;486993.2171;637005.0513;1;

Pierwszych pięć cyfr to kod pocztowy (bez myślnika) – taki kod dla tego adresu figuruje w bazie geodezyjnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, i taki został przekazany do GUGiK. Tymczasem na stronie internetowej Pałacu Kultury i Nauki w kontaktach znajdujemy kod pocztowy 00-901 – i taki sam kod pocztowy znajdujemy w REGON-ie. Twórcą kodów pocztowych jest Poczta Polska SA i to ona „przydziela” je poszczególnym adresom. Testowana aplikacja pozwala więc na wychwytywanie różnego rodzaju błędów – w tym przypadku błąd jest w bazie GUGiK, gdzie aplikacja go ujawnia.

Test polega na tym, aby wpisać do aplikacji kilka znanych adresów (z dużego miasta, miasteczka, z miejsca urodzenia, z miejsc gdzie mieszkaliśmy, z wakacji itd.). Adresy w żaden sposób nie są łączone z osobami dokonującymi testów.

Korzystanie z aplikacji rozpoczyna się od wpisania kilku liter nazwy województwa, po ukazaniu się listy rozwijalnej należy wybrać właściwe województwo. Podobne czynności, w kolejności, należy wykonać dla powiatu, gminy, miejscowości, ulicy i numer budynku. Uwaga: zawsze trzeba wybrać wartość z listy rozwijalnej. Dla miast na prawach powiatu (np. Olsztyn) powiat, gmina i miejscowość to ta sama nazwa.

Jeśli aplikacja nie pozwala na znalezienie adresu na liście albo w generowanym dla danego adresu opisie w polach Adres, Szczegóły, Mapa pojawią się błędy, informację tę należy przekazać, używając klawisza Zgłoś błąd na górze ekranu.

Testy aplikacji trwają do odwołania. Jak podkreśla MC, aktywny udział w testach przyspieszy budowę aplikacji i przyczyni się do poprawy referencyjności baz adresowych w administracji publicznej.

Możliwości tej aplikacji były jednym z tematów spotkania, jakie odbyło się w GUGiK-u 28 lipca. Udział wzięli w nim przedstawiciele Urzędu, a także Ministerstwa Cyfryzacji, Głównego Urzędu Statystycznego oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Oprócz tego w jego trakcie poruszono kwestię założeń projektu Rejestru Punktów Adresowych. Przypomnijmy, że w maju br. resort cyfryzacji ogłosił plan budowy RPA jako referencyjnego modelu przechowywania i przetwarzania danych adresowych w rejestrach publicznych. Miesiąc później ministerstwo ogłosiło, że rezygnuje z wprowadzania tego rejestru w ramach nowelizacji ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących działania publiczne, ale będzie kontynuować współpracę z GUGiK oraz GUS, aby wypracować docelowe rozwiązanie.

Jak informuje MC, w najbliższym czasie planowane są kolejne tego typu spotkania poświęcone RPA.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to nie jest mowa o adresach tylko o działaniach ministerstw. Jeśli ktos opowiada o strategiach bezpieczeństwa, podpisach cyfrowych, higienie w używaniu internetu a potem wystawia niesprawdzoną aplikację na domenie bez szyfrowania nie związanej z instytucją która to robi, z naruszeniem prawa użytkowników do prywatności to jest to kpina. Dzisiaj mógłbym wysłać na ta aplikację ze 100 tysięcy "błędów" bo nawet captcha nie ma, tylko po co skoro można je wykryć automatem. Ktoś buduje sobie statystyki w geoportalu dla wykonania wskaźników projektu ??

czytam i patrzę i widzę, że chyba w gupik się zagotowało, że im się ministerstwo zdrowia wtrynia w adresy, stąd nagle taki atak. Trzeba działać wspólnie panowie, adres siedziby zobowiązuje

Listonosz akurat Emuia to tam nie ma. List otwarty pisać pod adres 00-060 Warszawa, ul. Królewska 27 czy też jak chcą twórcy tej aplikacji pod 00060;1465011;0918123;09987;487729.1807;637113.072 8;27; ? Osobiście nie widziałem takiego adresu na kopertach.

Jak tak można Przecież w internecie od lat jest szeroko opisywane rozwiązanie punktyadresowe.pl naj..... naj..... i co ? Obywatele piszmy list otwarty !

@znany Dodam tylko, że właścicielem domeny jest Instytut Teleinformatyki i Audytu, który nie istnieje (w Internecie). W bazie REGON też nie ma takiej instytucji.

przepraszam a skąd wiadomo że ta "aplikacja" na domenie zarejestrowanej na osobę fizyczną jest niby aplikacją ministerstwa cyfryzacji ? Nie ma też informacji o zgodzie na zbieraniu danych o użytkownikach za pomocą analitycsa ? Ręcznie ludzie mają klikać 8 mln punktów żeby zgłaszać błędy ? To nie ma sensu coś mi tu śmierdzi....

Banał, bzdura i propaganda Do budowy aplikacji wykorzystane zostały punkty adresowe z bazy PRG (patrz komponenty adresu uniwersalnego PNA TERYT PRG). I teraz jak można pisać, że aplikacja wykryła błąd w danych GUGiK, skoro sama korzysta z bazy PRG w bazie GUGiK? Po wpisaniu adresu "Plac Defilad 1" aplikacja wyświetla informację że adres jest poprawny... Aplikacja nie ujawnia żadnego błędu, Błąd może wychwycić człowiek czytający informacje zwrócone przez aplikację. To nie aplikacja wychwytuje błąd tylko człowiek! Gdyby EMUiA przekazała dane adresowe do PRG z poprawną wartością kodu pocztowego, to z pewnością w PRG byłaby poprawna wartość. Może warto pociągnąć temat czy rzeczywiście punkt adresowy z takim kodem pocztowym został przekazany do GUGiKu.... a i pozdrawiam autorów aplikacji zwracającej "współrzędne geodezyjne" w nie wiadomo jakim układzie :) A może tak Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia powinno zająć się kwestiami zdrowotnymi, a sprawy związane z adresami zostawić geodetom?

powinni jeszcze stworzyć aplikację, która zamieniałaby mózgi cyfrowych urzędasów w ciąg cyfr... każdy rekord bazy danych musiałby się jednak zaczynać od nieskończonej liczby zer.

medialnie 10/10 w dobie szeroko zakrojonej działalności komercyjnej firm i gugiku z aplikacjami do adresów news trafia w dziesiątkę - pierwsze moje skojarzenie - MC robi kolejny program do adresów:)

ale_sie_wypowiem Wg strony Poczty Polskiej z kodami pocztowymi, dla adresu Plac Defilad 1 mamy dwa kody pocztowe: 00-110 i 00-901 (kod Filii Urzędu Pocztowego).

nie takie to ładne wystarczy tym z CSIOZ powiedzieć, że systemów współrzędnych jest ładnych parę i nieco się zdziwią

Skoro tak dobrze układa się wspołpraca to może przy okazji to Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zajmie się uruchomieniem ZSIN?

12 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt