wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-26| Przetargi

Rekordowe wyniki budownictwa mieszkaniowego

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego. W okresie sześciu miesięcy tego roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.


Rekordowe wyniki budownictwa mieszkaniowego

– Dane wskazują na dużą aktywność sektora budownictwa mieszkaniowego w pierwszej połowie 2017 roku, która utrzymuje tendencję wzrostową nieprzerwanie od 2015 r. Dotyczy to zarówno inwestycji będących w trakcie realizacji, jak i tych planowanych. Pozytywnym trendem są podobne zmiany także w sektorze budownictwa społecznego, gdzie mimo zmniejszającej się od kilku lat liczby oddanych do użytkowania mieszkań widoczna jest powoli zwiększająca się aktywność w zakresie rozpoczętych i planowanych inwestycji. Stymulującą rolę odgrywa tu program „Mieszkanie Plus” – podsumował komunikat GUS minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

W okresie styczeń-czerwiec 2017 r. oddano do użytkowania 78,3 tys. mieszkań (w tym tylko w czerwcu 14,4 tys., czyli o 22,8 proc. więcej niż w czerwcu 2016 r.). Wskaźnik oddanych mieszkań na 1000 mieszkańców osiągnął poziom 2,0, co stanowi najwyższy wynik względem porównywalnego okresu od 1991 roku. Wpływ na taką sytuację miał sektor rynkowy obejmujący 99,1 proc. wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań w analizowanym okresie, w którym z kolei dominującą rolę odgrywało budownictwo indywidualne (39,4 tys. mieszkań), a w drugiej kolejności deweloperskie (37,4 tys.). Najmniej do użytkowania oddano mieszkań spółdzielczych – 0,76 tys. Struktura sektora rynkowego nie różni się od tej z poprzednich lat, przy czym umacnia się pozycja deweloperów względem budownictwa indywidualnego.

W ramach budownictwa społecznego (obejmującego budownictwo komunalne, społeczne, czynszowe i zakładowe) w okresie styczeń-czerwiec 2017 r. oddano do użytkowania 655 mieszkań, co stanowi 0,9 proc. nowo wybudowanych mieszkań ogółem. Chociaż liczba oddanych do użytku mieszkań społecznych w omawianym okresie zmalała względem analogicznego okresu w roku poprzednim (966 mieszkań), to systematycznie wzrastająca od 2015 r. liczba lokali, których budowę rozpoczęto i na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, pozwala spodziewać się odwrócenia tego trendu w latach kolejnych.

Od stycznia do czerwca 2017 r. rozpoczęto budowę 106 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 22,9 proc. względem analogicznego okresu w roku poprzednim, a jednocześnie stanowi najwyższy wynik od 2010 roku.

Tak wysoka liczba nowo uruchamianych inwestycji jest rezultatem przede wszystkim wzmożonej działalności deweloperów oraz inwestorów indywidualnych. W okresie styczeń-czerwiec 2017 r. rozpoczęto budowę o 11,1 tys. więcej mieszkań deweloperskich względem pierwszych sześciu miesięcy 2016 r., co stanowi wzrost o 26,1 proc., a także o 8,3 tys. więcej lokali mieszkalnych w budownictwie indywidualnym (wzrost o 19,9 proc.).

Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W okresie styczeń-czerwiec 2017 r. wydano pozwolenia na budowę 130,7 tys. mieszkań – o 33,2 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2016 r. Wzrost liczby pozwoleń występuje nieprzerwanie od 2013 r.

Największy wpływ na ten stan mieli deweloperzy, uzyskując pozwolenie na budowę 21,9 tys. mieszkań więcej niż w okresie styczeń-czerwiec przed rokiem. Wzmożona aktywność sektora budownictwa przeznaczonego na sprzedaż jest spowodowana m.in. wygaszaniem programu „Mieszkanie dla młodych” i związanego z nim zwiększonego popytu na mieszkania generowanego przez osoby chcące skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania. Wzrost aktywności w zakresie planowanych inwestycji, wyrażony poprzez liczbę mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, dotyczy wszystkich form budownictwa – zarówno rynkowego, jak i społecznego. Jest to efekt zwiększenia się różnorodności rynku mieszkaniowego, a tym samym jego dostępności dla różnych grup społecznych.

Źródło: MIB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt