|2017-07-11|
GIS, Instytucje
Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna projekt dotyczący otwartych danych
Stworzenie systemowych rozwiązań poprawiających dostępność i jakość danych publicznych oraz zwiększających możliwości ich ponownego wykorzystywania – to główny cel projektu, który właśnie otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Beneficjentem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Cyfryzacji, a partnerami – Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
Projekt o pełnej nazwie „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” ma doprowadzić do poprawy jakości otwartych danych publicznych dzięki wypracowaniu i upowszechnieniu standardów w trzech wymiarach: regulacji prawnych, bezpieczeństwa i technologii. Ma również podnieść poziom wiedzy i umiejętności dysponentów danych w zakresie ich otwierania i wykorzystywania.
Celem prac będzie także otwarcie przez API sześciu rejestrów publicznych, które przechowują lub udostępniają dane publiczne o dużym potencjale gospodarczym i społecznym. Z punktu widzenia geoinformacji najważniejszym i najbardziej przydatnym jest Bank Danych Lokalnych GUS-u. Pozostałe rejestry objęte projektem to: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne, Statystyka Jednorodnych Grup Pacjentów (SJGP), Informator o umowach dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej, Krajowy Rejestr Sądowy oraz BESTI@ – informatyczny system zarządzania finansami jednostek samorządu terytorialnego.
Realizacja projektu ma także ułatwić wyszukiwanie danych publicznych i ich ponownego wykorzystywania na portalu danepubliczne.gov.pl dzięki dostosowaniu go do potrzeb różnych grup odbiorców i rozbudowie o funkcjonalności: konwertowania danych do formatów o wyższym stopniu otwartości, wyszukiwania i korzystania z danych oraz ich podglądu i wstępnej analizy, a także poprawie użyteczności systemu i łatwości obsługi. Przedsięwzięcie ma również upowszechnić informacje o potencjale danych gromadzonych przez administrację publiczną oraz o korzyściach wynikających z otwierania danych.
Wartość zaplanowanych prac to ponad 23,5 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca maja 2020 roku.
JK
|