|2017-07-13|
Geodezja, Prawo
W jakich przypadkach będzie można projektować na mapie zasadniczej?
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało niedawno, że w nowej wersji Kodeksu urbanistyczno-budowlanego znajdzie się regulacja dopuszczająca projektowanie na mapie zasadniczej. Poprosiliśmy resort o przedstawienie szczegółów tej propozycji.
Przypomnijmy, że deklaracja ta padła 5 lipca podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych. W jej trakcie wiceminister Tomasz Żuchowski zapowiedział, że w ramach likwidacji barier przy wykonywaniu prac geodezyjnych w określonych przypadkach dozwolone ma być projektowanie na mapach zasadniczych. Dziś, wg większości interpretacji przepisów, projektowanie powinno odbywać się na mapach do celów projektowych, choć geodeci alarmują, że projektanci coraz częściej omijają ten obowiązek (szerzej na temat tego problemu pisaliśmy w GEODECIE 5/2017).
W dość ogólnikowej odpowiedzi MIB wyjaśnia, że zgodnie z zakładanymi zmianami możliwość projektowania na mapie zasadniczej będzie uzależniona od: kategorii danej inwestycji (ustawowo określonego katalogu tych inwestycji), stopnia skomplikowania tej inwestycji oraz dokładności i aktualności danych zawartych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Resort zastrzega jednocześnie, że prezentacja, w której zawarto tę propozycję, miała jedynie wskazać kierunki zmian i propozycje rozwiązań, które znajdą się w nowej wersji projektu Kub.
Na szczegóły będziemy więc musieli poczekać do momentu publikacji drugiej wersji projektu Kodeksu. Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami MIB ma to nastąpić w przyszłym miesiącu.
JK
|