wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-13| GIS, Prawo, Software, Instytucje

Komisja Europejska o internecie i telekomunikacji


Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa opublikowano komunikat Komisji Europejskiej z 20 lutego br. w sprawie inicjatywy i2010 nt. rozwoju technologii informatycznych i telekomunikacyjnych.
Według raportu sektor usług łączności elektronicznej stanowi największą część segmentu ITC (informatyka, telekomunikacja) w UE. W 2005 r. jego wielkość osiągnęła 44,4% i wzrosła o 43% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość usług łączności elektronicznej wyniosła 273 mld euro.
W 2005 r. w krajach Unii było prawie 53 mln linii z szerokopasmowym dostępem do internetu, co oznacza wzrost o 20 mln w porównaniu z rokiem 2004. Wskaźnik penetracji rynku linii szerokopasmowych wskazuje na duże dysproporcje w krajach UE. Najbardziej zaawansowaną w tej dziedzinie Holandię dzielą od ostatniej Estonii 23 punkty procentowe. Polska jest na przedostatnim miejscu w tym zestawieniu.
Raport wskazuje także na konieczność dokonania regulacji prawnych i ekonomicznych w celu uwolnienia konkurencyjności. Najistotniejsze kwestie analizowane w tym względzie przez Komisję dotyczyły uwolnienia lokalnej pętli abonenckiej, skutecznej możliwości połączeń międzysieciowych i systemu rozliczania kosztów w celu zbliżenia wysokości opłat za połączenia międzysieciowe do faktycznych kosztów połączeń. We wszystkich tych zagadnieniach Polska jest wymieniana jako jeden z krajów, w którym te sprawy należy uregulować. Pełny raport pod adresem http://www.mtib.gov.pl/uniaeuropejska/689.html.

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS