Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-13| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje

O dostępie do geodanych w Rosji


Projekt infrastruktury danych przestrzennych Federacji Rosyjskiej tworzony jest przy współudziale kilku rosyjskich ministerstw w tym Ministerstwa Obrony i rosyjskiego urzędu ds. geodezji i kartografii (Roskartografia). Propozycje resortu obrony w sprawie ograniczenia dostępu do danych spotkały się ze sprzeciwem ze strony rosyjskiego Stowarzyszenia GIS. Po konsultacjach ze środowiskiem stowarzyszenie postuluje pozostawić ograniczenia w produkcji i korzystaniu z danych przestrzennych tylko dla terenów lub obiektów, które wymagają specjalnych środków bezpieczeństwa (ochrony). Wykaz tych terenów i ich zakres terytorialny musi być, według stowarzyszenia, udostępniony w maksymalnie krótkim czasie przez odpowiednie urzędy Federacji Rosyjskiej. Instytucje odpowiedzialne za eksploatację obiektów na tych terenach powinny posiadać upoważnienia określające warunki produkcji danych przestrzennych i sposób ich publikacji.
Stowarzyszenie GIS postuluje również, aby wszelkie ograniczenia związane z publikacją współrzędnych geograficznych obiektów znajdujących się poza wspomnianymi terenami były zniesione, jako zbyteczne i niepozwalające na tworzenie infrastruktury danych przestrzennych. Jednocześnie powinny być usunięte wszystkie ograniczenia dotyczące przetwarzania obrazów satelitarnych z zagranicznych źródeł, dostępnych na światowym rynku. W rękach Ministerstwa Obrony należy zostawić natomiast rejestrację prac fotolotniczych oraz fotografowanie Ziemi z satelitów z możliwością wprowadzania czasowych ich ograniczeń na wybranych obszarach.
W przypadku sytuacji nadzwyczajnych (np. zagrożenia bezpieczeństwa) dowolnej części kraju rząd FR ma prawo zażądać od wszystkich organizacji dysponujących danymi przestrzennymi natychmiastowego ich dostarczenia wskazanym instytucjom.

gisa.ru


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS