wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-13| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje

O dostępie do geodanych w Rosji


Projekt infrastruktury danych przestrzennych Federacji Rosyjskiej tworzony jest przy współudziale kilku rosyjskich ministerstw w tym Ministerstwa Obrony i rosyjskiego urzędu ds. geodezji i kartografii (Roskartografia). Propozycje resortu obrony w sprawie ograniczenia dostępu do danych spotkały się ze sprzeciwem ze strony rosyjskiego Stowarzyszenia GIS. Po konsultacjach ze środowiskiem stowarzyszenie postuluje pozostawić ograniczenia w produkcji i korzystaniu z danych przestrzennych tylko dla terenów lub obiektów, które wymagają specjalnych środków bezpieczeństwa (ochrony). Wykaz tych terenów i ich zakres terytorialny musi być, według stowarzyszenia, udostępniony w maksymalnie krótkim czasie przez odpowiednie urzędy Federacji Rosyjskiej. Instytucje odpowiedzialne za eksploatację obiektów na tych terenach powinny posiadać upoważnienia określające warunki produkcji danych przestrzennych i sposób ich publikacji.
Stowarzyszenie GIS postuluje również, aby wszelkie ograniczenia związane z publikacją współrzędnych geograficznych obiektów znajdujących się poza wspomnianymi terenami były zniesione, jako zbyteczne i niepozwalające na tworzenie infrastruktury danych przestrzennych. Jednocześnie powinny być usunięte wszystkie ograniczenia dotyczące przetwarzania obrazów satelitarnych z zagranicznych źródeł, dostępnych na światowym rynku. W rękach Ministerstwa Obrony należy zostawić natomiast rejestrację prac fotolotniczych oraz fotografowanie Ziemi z satelitów z możliwością wprowadzania czasowych ich ograniczeń na wybranych obszarach.
W przypadku sytuacji nadzwyczajnych (np. zagrożenia bezpieczeństwa) dowolnej części kraju rząd FR ma prawo zażądać od wszystkich organizacji dysponujących danymi przestrzennymi natychmiastowego ich dostarczenia wskazanym instytucjom.

gisa.ru


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS