Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-07| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

Kaarta Contour, czyli skanowanie podczas spaceru

Mała amerykańska firma Kaarta właśnie wprowadziła do sprzedaży skaner laserowy Contour, który pozwala na łatwe mobilne skanowanie bez użycia sygnałów GPS.


Kaarta Contour, czyli skanowanie podczas spaceru

Premiera urządzenia odbyła się w kwietniu br. Producent zachwala w nim przede wszystkim to, że pozyskiwana przez Contour chmura punktów jest w czasie rzeczywistym wyświetlana na wbudowanym 7-calowym ekranie. Pozwala to na bieżąco kontrolować przebieg pomiarów i w razie potrzeby od razu „doskanować” pominięty obszar.

Kolejną zaletą jest tempo pomiaru. Jak zapewnia Kaarta, zeskanowanie 10 tys. m kw. nie powinno zająć więcej niż 2,5 godziny. Dzięki wykorzystaniu algorytmów SLAM (Simultaneous localization and mapping) oraz wbudowanej inercyjnej jednostce pomiarowej pomiar nie wymaga dostępności sygnałów GNSS ani instalowania infrastruktury do pozycjonowania wewnątrz budynków, np. beaconów.

Dokładność chmury punktów pozyskanej przez skaner Contour wynosi 3 cm, co potwierdza wygrany w tym roku przez firmę Kaarta konkurs Microsoft Indoor Localization Competition. Jego uczestnicy mieli za pomocą zaproponowanych przez siebie technologii pomierzyć 20 punktów znajdujących się wewnątrz dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 600 m kw. W przypadku firmy Kaarta użyto nieco starszego skanera Stencil, działającego w podobnej technologii jak Contour.

Contour mierzy do 43,2 tys. pkt/s na dystansie do 20 metrów. Generuje dane w formatach LAS i PLY, które mogą być edytowane w różnorodnych aplikacjach CAD. Posiada także wbudowaną kamerę HD, która może posłużyć np. do kolorowania chmury punktów. Urządzenie waży 2,78 kg.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama