Przypomnijmy, że do awarii doszło na początku tego roku i dotknęła ona trzech zegarów rubidowych i sześciu wodorowych, przy czym w przypadku jednego satelity popsuły się dwa zegary. Usterka nie wpłynęła jednak na funkcjonowanie systemu nawigacji, ponieważ na pokładzie każdego satelity zainstalowano po dwa zegary każdego typu.
Jak wynika z ogólnikowych informacji zdobytych przez AFP, przyczyną awarii zegarów rubidowych był wadliwy komponent, który doprowadził do spięcia. Dokładnych przyczyn usterki maserów wodorowych nie podano, poinformowano jedynie, że ich praca musi być teraz dokładnie kontrolowana.
Rzeczniczka prasowa Komisji Europejskiej zapewniła, że w odniesieniu do satelitów już znajdujących się w kosmosie podjęto działania, które mają zapobiec wystąpieniu podobnych awarii w przyszłości. Jeśli zaś chodzi o aparaty dopiero przygotowywane do wystrzelenia, to montowane w nich zegary mają zostać przeprojektowane. Lucia Caudet ponownie zapewniła, że usterka nie wpłynęła i nie wpłynie na funkcjonowanie usług nawigacyjnych Galileo.