wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-23| GNSS

Podpisano zamówienie na ostatnie satelity Galileo

Podczas salonu lotniczego w Paryżu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała umowę na osiem kolejnych satelitów Galileo. Kontrakt ten pozwoli dokończyć budowę wspólnotowego systemu nawigacji.


Podpisano zamówienie na ostatnie satelity Galileo

To już trzecia umowa na satelity Galileo. Pierwszą podpisano z konsorcjum kierowanym przez firmę Airbus Defence and Space i dotyczyła ona budowy czterech tzw. satelitów walidacyjnych. Przedmiotem drugiej była budowa 22 aparatów FOC (Full Operational Capability). Ten kontrakt realizuje niemiecko-brytyjskie konsorcjum firm OHB System oraz Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL). Zawartą właśnie umowę również wykonają te spółki.

– Rozstrzygnięcie tego przetargu umożliwi dokończenie budowy konstelacji Galileo, zapewniając odpowiednią rezerwę satelitów zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi. Podpisana właśnie umowa zagwarantuje infrastrukturę niezbędną do świadczenia usług nawigacyjnych na całym świecie – mówi dyrektor generalny ESA Paul Verhoef.

Obecnie konstelacja Galileo składa się z 18 satelitów, przy czym sygnał nawigacyjny nadaje 12 z nich. Jeszcze w tym roku na orbicie mają znaleźć się kolejne cztery aparaty tego systemu. Osiągnięcie pełnej operacyjności, co ma nastąpić w 2020 roku, wymaga 24 satelitów rozmieszczonych na trzech płaszczyznach.

Jak w komunikacie prasowym informuje ESA, Agencja wspólnie z Komisją Europejską pracuje nad nową generacją satelitów nawigacyjnych. Miałyby one ujrzeć światło dzienne w kolejnej dekadzie.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS