wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-03-13| Geodezja, Mapy, Firma, Prawo, Instytucje

PBGiTR - Starostwo Powiatowe w Jarosławiu 1:0


W Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie odbyła się 13 marca rozprawa rozstrzygająca odwołanie Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych (PBGiTR) w Rzeszowie w związku z jego wykluczeniem z przetargu na prace geodezyjne zamawiane przez starostwo w Jarosławiu.
Po krótkiej naradzie zespół trzech arbitrów UZP uwzględnił odwołanie Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych.

W czasie rozprawy PBGiTR podnosiło, że jego oferta nie była obciążona żadną wadą prawną, która wykluczałaby jego udział w tym przetargu, ponadto działało ono zgodnie ze swym statutem. Zdaniem prawnika reprezentującego to biuro przepisy o gospodarce komunalnej i o finansach publicznych nie zabraniają udziału zakładu budżetowego w przetargach organizowanych przez administrację, tym bardziej, że starostwo w Jarosławiu nie jest jednostką macierzystą biura. Według argumentacji starostwa uczestnictwo PBGiTR w ww. przetargu należało rozpatrywać pod kątem zapisów ustaw o finansach publicznych i gospodarce komunalnej. Trzeba bowiem odpowiedzieć na pytanie, czy w ich świetle zakład budżetowy może uczestniczyć w zamówieniu publicznym rozpisanym przez administrację samorządową. Co więcej, argumentowało starostwo, udział takiej jednostki nie pozwala na zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, o czym mówi art. 7 ustawy Pzp. Bo na pewno nie spełnia tych warunków zestawienie obok siebie ofert firm (22% VAT) i PBGiTR (zwolnienie z VAT), jak to miałoby miejsce w tym przetargu.
Zespół trzech arbitrów UZP stanął na stanowisku, że żaden z zapisów ustawy Prawo zamówień publicznych nie zabraniał PBGiTR wystartowania w przetargu. Biuro nie naruszyło też przepisów ustaw o gospodarce komunalnej i finansach publicznych. Tym samym nie naruszyło ono art. 89 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp, na podstawie którego jego oferta została przez starostwo odrzucona. Zespół uwzględnił zatem odwołanie Powiatowego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie. Arbitrzy zauważyli jednocześnie, że zwolnienie zakładów budżetowych z podatku VAT daje im uprzywilejowaną pozycję w przetargach.

Koń jaki jest, każdy widzi. W interpretacjach prawa można się już pogubić. Ministerstwo Finansów mówi tak, Urząd Zamówień Publicznych - siak, Ministerstwo Rolnictwa – owak, a arbitrzy na rozprawach jeszcze inaczej. Wszyscy podpierają się przepisami, które jednak w zbyt wielu miejscach są niejednoznaczne, wzajemnie sprzeczne lub wręcz idiotyczne.
Z pewnością kwestią zwykłego przypadku jest to, że z tego tytułu po tyłku najczęściej dostają przedsiębiorcy.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
co tam słychać w centrali Czyzby Panowie redaktorzy nie mogli przetrawić , uwag geodety ponad podzialami - Panowie z jakiej opcjii... to teraz na czasie 1?
odpowiedz zgłoś
GIG To jest za ważny temat aby można go było w kilku zdaniach skomentować. Należy poczekać na oficjalne materiały z całej procedury odwoławczej. Proszę mieć na uwadze, że zespół arbitrów ocenia konkretne zarzuty, precyzyjnie poparte odpowiednim uzasadnieniem i powołanymi w tym zakresie zapisami ustawy i nie wychodzi ani krok dalej poza zakres protesu czy odwołania. W tym przypadku trzeba ocenić czy tylko art. 89 ust. 1 pkt 8 ustawy został naruszony, na który powołał się Zamawiający. I jeszcze jedna uwaga - niezawisłych wyroków się nie komentuje. W komentarzu Pana Wojciechowskiego (czyżby pracownik BGiTR) wyczuwam pewną ironię i zadowolenie z wyroku. Pragnę zapewnić, że GIG chodzi tylko o przestrzeganie prawa, prawa równego dla wszystkich z konstytucją włącznie. Ale o tym w najbliższym artykule w GEODECIE.
odpowiedz zgłoś
BGiTR Czy o komentarz mozna poprosic Geodezyjną Izbą Gospodarczą lub Dyrektora Departamentu Legislacji w GUGiK
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS