wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2006-02-21| Geodezja, Prawo, Przetargi, Instytucje, Kataster

Przyspieszenie w pozyskiwaniu nieruchomości
na budowę dróg i autostradW związku z intensyfikacją działań w zakresie budowy dróg krajowych i autostrad oraz w celu jak najszybszego i prawidłowego prowadzenia postępowań odwoławczych dotyczących pozyskiwania nieruchomości na realizację inwestycji drogowych minister transportu i budownictwa zwrócił się do wojewodów o przesyłanie właściwie zebranej dokumentacji.

Minister transportu i budownictwa prowadzi postępowania odwoławcze od decyzji organów wojewódzkich m.in. w sprawie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oraz w sprawie wywłaszczania nieruchomości. W związku z powtarzającymi się brakami poprosił wojewodów o nadsyłanie - poza rozstrzygnięciem organu wojewódzkiego i pismami w sprawie - również akt zawierających następujące dokumenty (lub ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem):
● pełnomocnictwa dla wszystkich osób występujących w imieniu generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad w indywidualnym postępowaniu,
● decyzję ostateczną o ustaleniu lokalizacji drogi wraz z fragmentem załącznika graficznego obejmującym nieruchomość będącą przedmiotem postępowania, z zaznaczeniem linii rozgraniczających pasa drogowego oraz granic działek objętych postępowaniem, a także wraz z legendą do załącznika graficznego,
● dowody doręczenia właścicielom nieruchomości oferty generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad dotyczącej zawarcia umowy nabycia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa,
● aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości objętej wywłaszczeniem.
Minister zaznaczył, że wywłaszczenie nieruchomości - jako przymusowe odjęcie prawa własności - wymaga szczególnie należytej staranności postępowania administracyjnego i nie może być zakończone bez niezbędnych i właściwie zebranych dokumentów.

Jednocześnie w sprawach wywłaszczania nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe minister przypomniał o konieczności dołączania do akt przekazywanych do organu odwoławczego operatu szacunkowego.
Przestrzeganie procedur kpa i właściwa dokumentacja w każdej indywidualnej sprawie ma nie tylko przyspieszyć postępowania odwoławcze, ale także umożliwić WSA oddalenie skarg na decyzje ostateczne związane z pozyskiwaniem nieruchomości pod budowę dróg krajowych.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt