wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-21| Geodezja, Prawo, Przetargi, Instytucje, Kataster

Przyspieszenie w pozyskiwaniu nieruchomości
na budowę dróg i autostradW związku z intensyfikacją działań w zakresie budowy dróg krajowych i autostrad oraz w celu jak najszybszego i prawidłowego prowadzenia postępowań odwoławczych dotyczących pozyskiwania nieruchomości na realizację inwestycji drogowych minister transportu i budownictwa zwrócił się do wojewodów o przesyłanie właściwie zebranej dokumentacji.

Minister transportu i budownictwa prowadzi postępowania odwoławcze od decyzji organów wojewódzkich m.in. w sprawie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oraz w sprawie wywłaszczania nieruchomości. W związku z powtarzającymi się brakami poprosił wojewodów o nadsyłanie - poza rozstrzygnięciem organu wojewódzkiego i pismami w sprawie - również akt zawierających następujące dokumenty (lub ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem):
● pełnomocnictwa dla wszystkich osób występujących w imieniu generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad w indywidualnym postępowaniu,
● decyzję ostateczną o ustaleniu lokalizacji drogi wraz z fragmentem załącznika graficznego obejmującym nieruchomość będącą przedmiotem postępowania, z zaznaczeniem linii rozgraniczających pasa drogowego oraz granic działek objętych postępowaniem, a także wraz z legendą do załącznika graficznego,
● dowody doręczenia właścicielom nieruchomości oferty generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad dotyczącej zawarcia umowy nabycia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa,
● aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości objętej wywłaszczeniem.
Minister zaznaczył, że wywłaszczenie nieruchomości - jako przymusowe odjęcie prawa własności - wymaga szczególnie należytej staranności postępowania administracyjnego i nie może być zakończone bez niezbędnych i właściwie zebranych dokumentów.

Jednocześnie w sprawach wywłaszczania nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe minister przypomniał o konieczności dołączania do akt przekazywanych do organu odwoławczego operatu szacunkowego.
Przestrzeganie procedur kpa i właściwa dokumentacja w każdej indywidualnej sprawie ma nie tylko przyspieszyć postępowania odwoławcze, ale także umożliwić WSA oddalenie skarg na decyzje ostateczne związane z pozyskiwaniem nieruchomości pod budowę dróg krajowych.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS