Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-21| Geodezja, Prawo, Przetargi, Instytucje, Kataster

Przyspieszenie w pozyskiwaniu nieruchomości
na budowę dróg i autostradW związku z intensyfikacją działań w zakresie budowy dróg krajowych i autostrad oraz w celu jak najszybszego i prawidłowego prowadzenia postępowań odwoławczych dotyczących pozyskiwania nieruchomości na realizację inwestycji drogowych minister transportu i budownictwa zwrócił się do wojewodów o przesyłanie właściwie zebranej dokumentacji.

Minister transportu i budownictwa prowadzi postępowania odwoławcze od decyzji organów wojewódzkich m.in. w sprawie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości oraz w sprawie wywłaszczania nieruchomości. W związku z powtarzającymi się brakami poprosił wojewodów o nadsyłanie - poza rozstrzygnięciem organu wojewódzkiego i pismami w sprawie - również akt zawierających następujące dokumenty (lub ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem):
● pełnomocnictwa dla wszystkich osób występujących w imieniu generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad w indywidualnym postępowaniu,
● decyzję ostateczną o ustaleniu lokalizacji drogi wraz z fragmentem załącznika graficznego obejmującym nieruchomość będącą przedmiotem postępowania, z zaznaczeniem linii rozgraniczających pasa drogowego oraz granic działek objętych postępowaniem, a także wraz z legendą do załącznika graficznego,
● dowody doręczenia właścicielom nieruchomości oferty generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad dotyczącej zawarcia umowy nabycia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa,
● aktualny odpis z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości objętej wywłaszczeniem.
Minister zaznaczył, że wywłaszczenie nieruchomości - jako przymusowe odjęcie prawa własności - wymaga szczególnie należytej staranności postępowania administracyjnego i nie może być zakończone bez niezbędnych i właściwie zebranych dokumentów.

Jednocześnie w sprawach wywłaszczania nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe minister przypomniał o konieczności dołączania do akt przekazywanych do organu odwoławczego operatu szacunkowego.
Przestrzeganie procedur kpa i właściwa dokumentacja w każdej indywidualnej sprawie ma nie tylko przyspieszyć postępowania odwoławcze, ale także umożliwić WSA oddalenie skarg na decyzje ostateczne związane z pozyskiwaniem nieruchomości pod budowę dróg krajowych.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS