Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-23 | Geodezja, Sprzęt, Software

Leica GeoMoS zapewni wizualny monitoring za pomocą tachimetru

Dzięki nowemu rozszerzeniu GeoMoS Visual firmy Leica Geosystems operator systemu monitoringu geodezyjnego GeoMoS ma dostęp nie tylko do danych pomiarowych z tachimetru, ale także do obrazu na żywo z wbudowanej w instrument kamery.


Ilustracja: Leica GeoMoS zapewni wizualny monitoring za pomocą tachimetru

GeoMoS Visual umożliwia, po pierwsze, zdalne obserwowanie monitorowanego obszaru na obrazie transmitowanym na żywo. Dzięki funkcjonalności joysticku operator może na bieżąco zmieniać śledzony obszar. Po drugie, nowe narzędzie umożliwia rejestrowanie obrazu w określonych interwałach. W ocenie producenta jest to przydatne np. w dokumentowaniu postępów budowy czy starzenia się infrastruktury.

Jak twierdzi Leica, GeoMoS Visual przyda się na terenie niebezpiecznym lub trudno dostępnym, a także w nagłych sytuacjach, gdy konieczna jest szybka wizualna ocena danego obiektu. Firma zapewnia, że rozwiązanie jest na tyle elastyczne, iż sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych projektach. Pozwala ono nie tylko oszczędzać czas, który trzeba by poświęcić na inspekcje terenowe, ale ponadto zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników na monitorowanym obszarze.

– Transmisja wideo oraz tworzenie automatycznej wizualnej dokumentacji zredukuje czas, jaki musimy spędzać w terenie oraz uprości prowadzenie monitoringu. GeoMoS Visual otwiera więc przez nami nowe możliwości biznesowego rozwoju – mówi Matthias Gropp, dyrektor w firmie geodezyjnej Murphy Surveys.

– Leica Geosystems jest pierwszą firmą, która wprowadza tego typu funkcję. Zwiększa ona produktywność operatora, pozwalając mu prowadzić monitoring z biura – komentujeMichael Rutschmann, menedżer produktu w Leica Geosystems.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Raczej wygląda mi to tak, że ktoś w pośpiechu uznał, że Leica z wielką pompą wprowadziła do sprzedaży zwykłą kamerkę internetową, a nie, że to po kamerka wbudowana w zaawansowany instrument, która pozwala nim sterować zdalnie po ustawieniu na stanowisku, spoziomowaniu i włączeniu zasilania. Czy nam się to podoba, czy nie, nowe technologie, czy to w geodezji, czy w medycynie, sprowadzają się do tego, że gdzieś, w dowolnym miejscu na świecie, jest wysokiej klasy specjalista, który potrafi zanalizować dane lub nawet wykonać pewne operacje zdalnie, a praca w terenie to zespół dość prostych, brudnych i fizycznych czynności. Obojętne, czy dotyczy to zapory, czy kwitnącego sadu, musimy się jako geodeci przyzwyczaić, że w czasach specjalizacji coraz mniej będziemy mieli do powiedzenia o swoich pomiarach, stajemy się technikami, wykorzystującymi narzędzia, których zasad działania już w większości nie rozumiemy, jak i nie potrafimy zinterpretować wielu wyników naszych pomiarów. O ile to jeszcze nasze pomiary.
  
 8 
Może jednak spróbuj, bo jeszcze jakiś złośliwiec gotów pomyśleć, że tylko wyżej ***** niż **** masz. Przy okazji - o "uniwersalnej skuteczności" nigdzie nie było mowy.
    1 
 2 
@jeometra Miałem tu streścić podbudowę teoretyczną wyznaczania przemieszczeń i wykazać wątpliwą uniwersalną skuteczność tego systemu ale co ja za darmo będę wiedzę przekazywał szczególnie ignorantom...
    2 
 2 
Merytoryczne argumenty? Że "wyznaczanie przemieszczeń" zdalnie, z biura, w czasie rzeczywistym jest z jakichś względów niestosowne? A z jakich to niby względów? Że możliwość szybkiego zeskanowania geodezyjnego wskazanego na ekranie obszaru nie ma sensu? A to według jakich kryteriów? Merytoryczną polemikę trzeba jakoś zacząć.
    1 
 3 
Surwejor oświeć mnie także, na czym polega "wyznaczanie" przemieszczeń (jak ja lubię akademickie słownictwo, brzmi to tak, jakby ktoś wyznaczał i markował sprayem przemieszczenie w terenie). Bo ten instrument monitoruje stałe lusterka, umieszczone na obiekcie, ale też wykonuje skan powierzchni. Praktycznie z automatu powstaje mapa 3D z wizualizacją odchyłek od poprzedniego pomiaru lub skanu (z tego co pamiętam, generuje i chmurę punktów i rysunek z izloliniami odchyłek na powierzchni skanowanej). Teraz wystarczy wysłać technika, który ustawi instrument na punkcie, resztę zrobi operator tego drona online. Przy czym nawiązania ten tachimetr sam sobie wyszuka i pomierzy, na podstawie zdefiniowanych luster stałych. Jakie masz merytoryczne uwagi? Wiesz, że w powiatowych szpitalach tylko robią prześwietlenia, a opis robi grupa fachowców w centralnym laboratorium na podstawie cyfrowego zdjęcia? U nas będzie to samo niedługo, tylko na razie na snie stać, więcej ludzi niż sprzętu, ale tylko na razie.
  
 10 
@jeometra Zapraszam do polemiki jeśli masz merytoryczne argumenty.
    4 
 3 
Wyznaczanie przemieszczeń nie polega na oglądaniu monitorowanego obiektu na ekranie. "Gdy konieczna jest szybka wizualna ocena danego obiektu" fajnie tylko aby to osiągnąć nie trzeba wcale tachimetru wystarczy kamera z monitoringu ochrony budowy. Kolejny przykład że nawet pomiary przemieszczeń przejmą od geodetów ochroniarze. "Pozwala ono nie tylko oszczędzać czas, który trzeba by poświęcić na inspekcje terenowe, ale ponadto zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników na monitorowanym obszarze" - to z kolei zadanie dla nadzoru BHP.
    4 
 4 
Firma Leica Geosystems mogłaby się wiele nauczyć od naszych leśnych dziadków.
    1 
 10 
? Jedyna wada to cena...
    1 
 6 
Monitoring przemieszczeń na ekranie z biura w czasie rzeczywistym??? Wyznaczanie przemieszczeń na tym nie polega. Sprzęt bardziej nadaje się dla firmy ochroniarskiej niż dla geodetów.
    8 
 8 



zobacz też:

Dron nad osuwiskiem

Państwowa służba geologiczna testuje możliwości miniaturowych wirnikowców w monitoringu osuwisk. Są tańsze od samolotu i bardziej...

Trimble prezentuje precyzyjny tachimetr do monitoringu

Oferta sprzętu firmy Trimble dla monitoringu geodezyjnego rozszerzyła się o tachimetr S5 Ti-M...

Powstanie aktualizowana na bieżąco mapa osuwisk

Ocenia się, że co roku z powodu osuwisk ginie nawet 4,6 tys. osób na całym świecie. Dalia Kirschbaum...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie zbudował (1573 r.) Erazm z Zakroczymia?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Pielok (1936-2021)

Jan Pielok (1936-2021)
Jan Stanisław Pielok urodził się 12 czerwca 1936 r. w Gdyni. W 1953 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie, a cztery lata później – Technikum Miernictwa Górniczego dla Pracujących w Bytomiu. W latach 1953–1960 pracował w Kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1290
Richard de Bello wykonał na cielęcej skórze "Mappae Mundi" (Mapę świata), dzieło, w którym opisuje i rysuje średniowieczny świat. Znalazło się na niej ponad 1000 opisów obiektów geograficznych, pomników, miejsc biblijnych, zdarzeń i zwierząt...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama