wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-06-23| Geodezja, Sprzęt, Software

Leica GeoMoS zapewni wizualny monitoring za pomocą tachimetru

Dzięki nowemu rozszerzeniu GeoMoS Visual firmy Leica Geosystems operator systemu monitoringu geodezyjnego GeoMoS ma dostęp nie tylko do danych pomiarowych z tachimetru, ale także do obrazu na żywo z wbudowanej w instrument kamery.


Leica GeoMoS zapewni wizualny monitoring za pomocą tachimetru

GeoMoS Visual umożliwia, po pierwsze, zdalne obserwowanie monitorowanego obszaru na obrazie transmitowanym na żywo. Dzięki funkcjonalności joysticku operator może na bieżąco zmieniać śledzony obszar. Po drugie, nowe narzędzie umożliwia rejestrowanie obrazu w określonych interwałach. W ocenie producenta jest to przydatne np. w dokumentowaniu postępów budowy czy starzenia się infrastruktury.

Jak twierdzi Leica, GeoMoS Visual przyda się na terenie niebezpiecznym lub trudno dostępnym, a także w nagłych sytuacjach, gdy konieczna jest szybka wizualna ocena danego obiektu. Firma zapewnia, że rozwiązanie jest na tyle elastyczne, iż sprawdzi się zarówno w większych, jak i mniejszych projektach. Pozwala ono nie tylko oszczędzać czas, który trzeba by poświęcić na inspekcje terenowe, ale ponadto zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników na monitorowanym obszarze.

– Transmisja wideo oraz tworzenie automatycznej wizualnej dokumentacji zredukuje czas, jaki musimy spędzać w terenie oraz uprości prowadzenie monitoringu. GeoMoS Visual otwiera więc przez nami nowe możliwości biznesowego rozwoju – mówi Matthias Gropp, dyrektor w firmie geodezyjnej Murphy Surveys.

– Leica Geosystems jest pierwszą firmą, która wprowadza tego typu funkcję. Zwiększa ona produktywność operatora, pozwalając mu prowadzić monitoring z biura – komentujeMichael Rutschmann, menedżer produktu w Leica Geosystems.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Raczej wygląda mi to tak, że ktoś w pośpiechu uznał, że Leica z wielką pompą wprowadziła do sprzedaży zwykłą kamerkę internetową, a nie, że to po kamerka wbudowana w zaawansowany instrument, która pozwala nim sterować zdalnie po ustawieniu na stanowisku, spoziomowaniu i włączeniu zasilania. Czy nam się to podoba, czy nie, nowe technologie, czy to w geodezji, czy w medycynie, sprowadzają się do tego, że gdzieś, w dowolnym miejscu na świecie, jest wysokiej klasy specjalista, który potrafi zanalizować dane lub nawet wykonać pewne operacje zdalnie, a praca w terenie to zespół dość prostych, brudnych i fizycznych czynności. Obojętne, czy dotyczy to zapory, czy kwitnącego sadu, musimy się jako geodeci przyzwyczaić, że w czasach specjalizacji coraz mniej będziemy mieli do powiedzenia o swoich pomiarach, stajemy się technikami, wykorzystującymi narzędzia, których zasad działania już w większości nie rozumiemy, jak i nie potrafimy zinterpretować wielu wyników naszych pomiarów. O ile to jeszcze nasze pomiary.
 8 
odpowiedz zgłoś
Może jednak spróbuj, bo jeszcze jakiś złośliwiec gotów pomyśleć, że tylko wyżej ***** niż **** masz. Przy okazji - o "uniwersalnej skuteczności" nigdzie nie było mowy.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
@jeometra Miałem tu streścić podbudowę teoretyczną wyznaczania przemieszczeń i wykazać wątpliwą uniwersalną skuteczność tego systemu ale co ja za darmo będę wiedzę przekazywał szczególnie ignorantom...
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Merytoryczne argumenty? Że "wyznaczanie przemieszczeń" zdalnie, z biura, w czasie rzeczywistym jest z jakichś względów niestosowne? A z jakich to niby względów? Że możliwość szybkiego zeskanowania geodezyjnego wskazanego na ekranie obszaru nie ma sensu? A to według jakich kryteriów? Merytoryczną polemikę trzeba jakoś zacząć.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Surwejor oświeć mnie także, na czym polega "wyznaczanie" przemieszczeń (jak ja lubię akademickie słownictwo, brzmi to tak, jakby ktoś wyznaczał i markował sprayem przemieszczenie w terenie). Bo ten instrument monitoruje stałe lusterka, umieszczone na obiekcie, ale też wykonuje skan powierzchni. Praktycznie z automatu powstaje mapa 3D z wizualizacją odchyłek od poprzedniego pomiaru lub skanu (z tego co pamiętam, generuje i chmurę punktów i rysunek z izloliniami odchyłek na powierzchni skanowanej). Teraz wystarczy wysłać technika, który ustawi instrument na punkcie, resztę zrobi operator tego drona online. Przy czym nawiązania ten tachimetr sam sobie wyszuka i pomierzy, na podstawie zdefiniowanych luster stałych. Jakie masz merytoryczne uwagi? Wiesz, że w powiatowych szpitalach tylko robią prześwietlenia, a opis robi grupa fachowców w centralnym laboratorium na podstawie cyfrowego zdjęcia? U nas będzie to samo niedługo, tylko na razie na snie stać, więcej ludzi niż sprzętu, ale tylko na razie.
 10 
odpowiedz zgłoś
@jeometra Zapraszam do polemiki jeśli masz merytoryczne argumenty.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Wyznaczanie przemieszczeń nie polega na oglądaniu monitorowanego obiektu na ekranie. "Gdy konieczna jest szybka wizualna ocena danego obiektu" fajnie tylko aby to osiągnąć nie trzeba wcale tachimetru wystarczy kamera z monitoringu ochrony budowy. Kolejny przykład że nawet pomiary przemieszczeń przejmą od geodetów ochroniarze. "Pozwala ono nie tylko oszczędzać czas, który trzeba by poświęcić na inspekcje terenowe, ale ponadto zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników na monitorowanym obszarze" - to z kolei zadanie dla nadzoru BHP.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Firma Leica Geosystems mogłaby się wiele nauczyć od naszych leśnych dziadków.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
? Jedyna wada to cena...
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Monitoring przemieszczeń na ekranie z biura w czasie rzeczywistym??? Wyznaczanie przemieszczeń na tym nie polega. Sprzęt bardziej nadaje się dla firmy ochroniarskiej niż dla geodetów.
 8 
 8 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS