Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-06-22 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Słońce napędza fotogrametrię

Niemiecka firma Elektra Solar GmbH udowodniła, że zdjęcia lotnicze mogą być skutecznie pozyskiwane również przez samolot napędzany energią słoneczną.


Ilustracja: Słońce napędza fotogrametrię

Nalot przeprowadzono za pomocą samolotu Elektra One Solar. Maszyna ta jest rozwijana przez Elektra Solar GmbH od 2011 roku, a w 2015 roku jako pierwszy płatowiec napędzany energią słoneczną przeleciał on nad Alpami.

Producent zachwala Elektra One Solar jako sprzęt cichy i tani w eksploatacji, ale także mogący przewozić cięższe ładunki. Dlatego w ocenie firmy świetnie powinien sprawdzać się m.in. w nalotach fotogrametrycznych miast.

Pierwsze testy, które miały udowodnić przydatność maszyny w tego typu misjach, przeprowadzono na początku czerwca nad niemieckim zabytkowym miastem Landshut. Nalot wykonano z pułapu 300 metrów, a na podstawie pozyskanych zdjęć w rozdzielczości 2 cm opracowano szczegółowy trójwymiarowy model tej miejscowości. Firma Elektra Solar GmbH podkreśla, że użycie maszyny o napędzie elektrycznym pozwoliło pozyskać zdjęcia bez hałasowania nad głowami mieszkańców.

Ciekawostką w eksperymencie jest to, że maszynę wyposażono w łącze ViaLight, które pozwala na bieżąco transmitować na ziemię pozyskiwane dane. Dzięki temu, że zdjęcia nie są zapisywane na dyskach instalowanych na pokładzie samolotu, można było zredukować nie tylko wagę platformy, ale także jej zużycie energii.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Waga Proszę o wyjaśnienie kwestii wagi bo nie jest do końca zrozumiałe. Maszynę wyposażono w łącze ViaLight... "Dzięki temu, że zdjęcia nie są zapisywane na dyskach instalowanych na pokładzie samolotu, można było zredukować nie tylko wagę platformy, ale także jej zużycie energii." Na stronie producenta jest podana waga takich terminali 5-12 kg, czyli o wiele więcej niż zapis na ogólnodostępnych lekkich dyskach ssd. Dodatkowo pobierają one od 50-80W, więc nie chodzi tu też o oszczędność energii. Czy redaktor może wyjaśnić, co miał na myśli lub podać źródło informacji? Czy można dotrzeć do specyfikacji takich łączy?
    1 
 4 



zobacz też:

Asseco Poland dostarczy fotogrametryczne drony do Nigerii

Ministerstwo Nauki i Technologii z nigeryjskiego stanu Lagos zamówiło u firmy Asseco Poland...

Z życia regionów: naloty fotogrametryczne nie dają spać

Przez dwie kwietniowe noce nisko nad Warszawą krążył samolot, nie dając mieszkańcom spać...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
za panowania kalifa al-Mamuna (ok. 830 r.) arabscy astronomowie zmierzyli długość stopnia i obliczyli, że obwód Ziemi wynosi 40 tys. km?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Chrzanowski (1932-2020)

Adam Chrzanowski (1932-2020)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej i geodezji górniczej. Był postrzegany jako ambasador polskiej nauki na forum światowym. Urodził się 22 grudnia 1932 roku w Krakowie. W Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał stopień magistra...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1952
W średnim szkolnictwie zawodowym funkcjonuje 11 techników geodezyjnych (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Jarosław, Wrocław, Warszawa).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama