Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-12| Mapy

Największy atlas świata zdigitalizowany

Wydany w 1660 roku Atlas Klenckego ma po otwarciu 1,76 m wysokości i 2,31 m szerokości, co czyni go największą tego typu publikacją na świecie. Dzięki wysiłkom British Library można go już podziwiać w internecie.


Największy atlas świata zdigitalizowany

Atlas nazwano na cześć holenderskiego kupca Johannesa Klenckego. W roku 1660 spotkał się on z brytyjskim królem Karolem II, chcąc wynegocjować korzystne umowy handlowe. By zaimponować władcy, wręczył mu ten ogromny atlas składający się z map ściennych świata, kontynentów i wybranych krajów. Prezent odniósł chyba zamierzony sukces, bo jeszcze w tym samym roku Klencke otrzymał tytuł baroneta, a król umieścił publikację w swoim gabinecie, wśród jego najcenniejszych przedmiotów. Atlas był przechowywany w królewskich rękach przez 150 lat. W 1828 roku został przekazany do British Library wraz z kolekcją króla Jerzego III.

W publikacji znajdziemy 41 miedziorytów prezentujących najważniejsze osiągnięcia niderlandzkiej kartografii do połowy XVII wieku. Niektóre z map to jedyne egzemplarze, które dotrwały do dnia dzisiejszego. W atlasie zamieszczono mapy: Europy, Azji, Afryki, Południowej Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej, a także Wysp Brytyjskich, Francji, Hiszpanii czy Ukrainy.

Wyjątkowe rozmiary atlasu sprawiły, że jego digitalizacja okazała się nie lada wyzwaniem. Potrzeba było do tego odpowiednio dużego studia, specjalistycznego sprzętu, dwóch platform oraz sporego zaangażowania pracowników. Cały proces skanowania w dużym przyspieszeniu można zobaczyć na filmie nakręconym przez British Library.

Zobacz skan atlasu

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS