Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-05-04| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

Smart3Dcity w czterech wymiarach - podsumowanie konferencji

Pierwszą edycję konferencji smart3Dcity (Wrocław, 26 kwietnia) zorganizowanej przez firmę SHH zdominowała tematyka związana z pozyskiwaniem, przetwarzaniem oraz publikowaniem miejskich danych 3D. Procesy te były szeroko omawiane przez podmioty zainteresowane jak najszerszym i najefektywniejszym wykorzystaniem tych informacji. Ważnym elementem dyskusji podczas konferencji był także projekt Polska 4D.


Smart3Dcity w czterech wymiarach - podsumowanie konferencji

Konferencję otworzył dr hab. inż. Radosław Wiśniewski – dyrektor Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji oraz przewodniczący Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (fot.). Podkreślił, że strategicznymi celami projektu Polska 4D jest dostarczenie aktualnej trójwymiarowej informacji (3D), która zmienia się w czasie i wymaga aktualizacji przestrzennej (4D). Ważnymi aspektami tego przedsięwzięcia jest upowszechnienie danych LiDAR, standardu CityGML oraz promocja BIM

Kluczowe w tym aspekcie jest wsparcie planowania i rozwoju inwestycji oraz cyfryzacji działań w sektorze budownictwa, architektury, urbanistyki i projektowania cyfrowej wielobranżowej dokumentacji projektów inwestycyjnych. Efektem wspólnego zastosowania technologii LiDAR, CityGML oraz BIM będzie znaczące zmniejszenie kosztów administracyjnych i realizacji wybranych inwestycji publicznych.

Dr hab. inż. Joanna Bac-Bronowicz, reprezentująca Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, zwróciła uwagę, że zmiany w teledetekcji stworzyły możliwości zbierania coraz dokładniejszych informacji 3D o otaczającym nas świecie, a także informacji „o czasie włączenia” produktów i usług do operowania w 4D. Prognozuje się, że część zmian w kartografii w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat będzie spowodowana produktami kartograficznymi 4D. Ciekawym aspektem prelekcji była historyczna podróż przez projekty miast idealnych, pokazująca stulecia ludzkich dążeń do stworzenia jak najlepszego odwzorowania planu miast na mapie lub modelu, oczywiście jeszcze bez użycia komputerów i dedykowanych aplikacji.

Prelekcje wygłosili także przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz wiodących firm technologicznych w zakresie rozwiązań 3D City: virtualcitySYSTEMS, Point Cloud Technology oraz Bentley. Swoje produkty w zakresie danych zaprezentowała firma MGGP Aero. Przedstawione zostały także technologie firm Lenovo oraz Microsoft dedykowane dla 3D. Ponadto na stoiskach wystawowych partnerzy prezentowali praktyczny aspekt swoich rozwiązań.

W programie konferencji poruszone zostały również zagadnienia dotyczące: danych geodezyjnych w procesie tworzenia miejskich modeli 3D, harmonizacji danych w środowisku FME, analizy i wizualizacji danych skaningu laserowego, infrastruktury danych przestrzennych 3D dla miast, zaawansowanych miejskich modeli 3D, praktycznych doświadczeń z wdrożeń 3D City, miejskich modeli 3D z fotogrametrii, jednoczasowych kolekcji danych rejestrowanych z pułapu lotniczego, stacji roboczych dla rozwiązań 3D oraz najnowszych technik prezentacji modeli 3D.

Program konferencji został stworzony z myślą o potrzebach zarówno miast i regionów, jak i firm zainteresowanych miejskimi modelami 3D, których działalność jest związana m.in. z urbanistyką, architekturą, budownictwem, środowiskiem, inżynierią miejską, geodezją, transportem miejskim oraz zarządzaniem kryzysowym.

Konferencja we Wrocławiu zgromadziła ponad 150 uczestników. Partnerami wydarzenia były firmy: virtualcitySYSTEMS, Point Cloud Technology, Bentley Systems, Lenovo, Microsoft i LiMON.

Źródło: SHH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS