Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2015-10-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy

GISforum: jak iść w dane 3D, to z głową

Choć nowoczesne technologie pozwalają coraz łatwiej, taniej i szybciej pozyskiwać oraz przetwarzać dane 3D, to jednak często nie potrafimy zrobić z nich dobrego użytku. O tym, jak skutecznie wykorzystywać te rozwiązania, dyskutowano w dniach 14-15 października we Wrocławiu na dorocznej konferencji GISforum.


GISforum: jak iść w dane 3D, to z głową

Ważnym punktem spotkania byÅ‚o podsumowanie realizowanego przez Główny UrzÄ…d Geodezji i Kartografii w ramach projektu ISOK lotniczego skanowania laserowego kraju. PrzedsiÄ™wziÄ™cie jest już na finiszu (kontroli poddawane sÄ… ostanie zbiory) i – jak przekonywaÅ‚ jego kierownik Piotr Woźniak – można je uznać na sukces. Åšwiadczy o tym chociażby szybko rosnÄ…ca liczba użytkowników produktów ISOK – numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz chmur punktów.

Od udostÄ™pniania pierwszych zbiorów przez CODGiK już 1151 podmiotów zÅ‚ożyÅ‚o 9,5 tys. zamówieÅ„ na materiaÅ‚y pokrywajÄ…ce Å‚Ä…cznie 10 mln km kw. Teoretycznie projekt ukierunkowany byÅ‚ na ochronÄ™ przeciwpowodziowÄ…, ale w praktyce z materiałów ISOK korzystajÄ… również podmioty zwiÄ…zane z: edukacjÄ… i naukÄ… (majÄ… do nich darmowy dostÄ™p), ochronÄ… przyrody, administracjÄ…, geodezjÄ…, a nawet firmy ubezpieczeniowe. – Równowartość danych udostÄ™pnionych dotychczas z projektu ISOK wynosi 1,5 mld zÅ‚. Biznes nie byÅ‚by w stanie zaspokoić tych potrzeb, choćby dlatego, że wielu krajowych użytkowników nie stać na zakup takich produktów od komercyjnych podmiotów – podkreÅ›laÅ‚ Piotr Woźniak.

W zakresie trójwymiarowych danych GUGiK nie chce jednak poprzestawać na ISOK-u. Najbliższą nowością ma być przeglądarka trójwymiarowych danych w Geoportalu. W tym miesiącu kończą się jej testy, po których ma zostać udostępniona wszystkim internautom. Kolejnym krokiem będzie projekt Polska 3D+, który włączono ostatnio do szerszego przedsięwzięcia o nazwie CAPAP (Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Państwowej). W jego ramach zaplanowano m.in. doskanowanie pozostałych 7% kraju, ale także opracowanie dla całej Polski trójwymiarowego modelu zabudowy na drugim poziomie szczegółowości. Prace nad nim zajmą 3 lata i mają być w około 80% zautomatyzowane.

Start projektu CAPAP uzależniony jest jednak od przyznania mu dotacji z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Wyniki konkursu powinniśmy poznać w ciągu najbliższych dni. Jeśli rozstrzygnięcie będzie po myśli GUGiK-u, pierwsze modele 3D powinny ujrzeć światło dzienne na początku 2017 r. Ale czy znajdą się chętni, by z nich skorzystać? Piotr Woźniak nie ma co do tego wątpliwości. Jak przekonuje, przeprowadzone przez GUGiK konsultacje i badania ankietowe pokazały, że popyt na modele 3D w administracji publicznej jest na tyle duży, że nawet środki dostępne w ramach PO PC nie będą w stanie mu sprostać.

GISforum 2015 nie kręciło się jednak wyłącznie wokół projektów GUGiK-u. Własne osiągnięcia i plany w zakresie danych 3D prezentowały m.in.: Państwowa Służba Hydrogeologiczna, elektrownia w Turowie, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy czy Urząd Miasta Rybnika. Szczególnie ciekawie wypadło wystąpienie Romana Gęzikiewicza (GEOPOZ), który przestawił koncepcję technologii mającej umożliwić prowadzenie aktualnego modelu 3D Poznania.

O tym, że dane 3D to nie tylko skanowanie laserowe, przypominaÅ‚ dr Adam Szynkiewicz z Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego. NawiÄ…zujÄ…c do gÅ‚oÅ›nego tematu „zÅ‚otego pociÄ…gu”, stwierdziÅ‚, że choć technologia georadarów oferuje ogromnie możliwoÅ›ci i jest pozornie prosta w obsÅ‚udze, to w praktyce jej wykorzystanie wymaga sporej wiedzy z różnych dziedzin. Niestety, jej polskim użytkowników czÄ™sto jej brakuje – stwierdziÅ‚ naukowiec.

IntrygowaÅ‚o również wystÄ…pienie Igora Amrozika – geodety powiatowego ze Starostwa w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej. PodkreÅ›liÅ‚ on, że choć na razie powiatowy zasób ma niewiele wspólnego z danymi 3D, to jednak ich wprowadzenie na tym poziomie administracji mogÅ‚oby rozwiÄ…zać wiele problemów. Ma tu na myÅ›li przede wszystkim kataster 3D, a w dalszej perspektywie również GESUT 3D. Igor Amrozik nie ma jednak wÄ…tpliwoÅ›ci, że wdrożenie choćby tej pierwszej koncepcji byÅ‚oby gigantycznym wyzwaniem dla powiatowej sÅ‚użby geodezyjnej – zarówno finansowym, jak i organizacyjnym.

O problemach związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem danych 3D szerzej dyskutowano podczas debaty, w której udział wzięli przedstawiciele: GUGiK, Starostwa w Środzie Śl., AGH, PIG, KGHM oraz SHH. Jej uczestnicy zwracali m.in. uwagę, że przy tego typu projektach sporym wyzwaniem jest nie tylko pozyskanie pieniędzy na ich realizację, ale także wcześniejsze zbadanie potrzeb beneficjentów. Szerzej o przebiegu debaty w listopadowym GEODECIE.

Na GISforum 2015 nie zabrakÅ‚o prezentacji technologii usprawniajÄ…cych pozyskiwanie i pracÄ™ na danych 3D. Uczestnicy mogli zapoznać siÄ™ np. z aplikacjÄ… Acute 3D firmy Bentley Systems do przetwarzania zdjęć do postaci trójwymiarowych modeli, skanerami Faro, oprogramowaniem bazodanowym Oracle przystosowanym do wyzwaÅ„ Big Data czy stacjami roboczymi Fujitsu, które parametrami bardziej zbliżone sÄ… już do serwera niż dobrego „peceta”.

Nietypowym akcentem konferencji było wystąpienie Marka Krajewskiego. Ten autor popularnych retrokryminałów, których akcja toczy się m.in. w przedwojennym Wrocławiu, podkreślał, jak ważną rolę w jego pracy twórczej pełnią zabytkowe mapy i plany miast, a także nowoczesne technologie, w tym mobilne aplikacje, smartfony oraz smartwatche.

Organizatorem konferencji GISforum była wrocławska firma SHH. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama