Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-04-19| GNSS, Geodezja, Edukacja

GiNS Trip 2017: atrakcje dzień po dniu

Studia to nie tylko godziny spędzone w aulach wykładowych i nauka kolejnych wzorów, ale także okazja do zawierania nowych znajomości, poszerzania horyzontów i stawiania sobie wyzwań – z takiego założenia wyszli studenci geodezji i kartografii Politechniki Warszawskiej (specjalność geodezja i nawigacja satelitarna – GiNS), organizując pierwszy po dwuletniej przerwie wyjazd naukowo-dydaktyczny GiNS Trip 2017 (2-11 kwietnia).


GiNS Trip 2017: atrakcje dzień po dniu <br />
Uczestnicy GiNS Trip 2017 w Obserwatorium Astronomicznym i Geofizycznym w Modrej
Uczestnicy GiNS Trip 2017 w Obserwatorium Astronomicznym i Geofizycznym w Modrej

Program wycieczki obejmował wizytę w 9 instytucjach, których działalność powiązana jest z zagadnieniami poruszanymi na specjalności GiNS. Wraz z dr. hab. Andrzejem Pachutą studenci odwiedzili kolejno: Uniwersytet Techniczny w Berlinie, Niemieckie Centrum Badań i Nauk o Ziemi w Poczdamie (GFZ), Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Obserwatorium Geodezyjne w Pecný, Uniwersytet Techniczny w Wiedniu, Obserwatorium Geodezyjne w Wettzell, Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie, Obserwatorium Astronomiczne i Geofizyczne w Modrej oraz Uniwersytet Techniczny w Brnie, pokonując ponad 2500 km, zwiedzając wiele pięknych miejsc i poszerzając wiedzę o geodezji fizycznej i satelitarnej. Wyjazd stanowił również okazję do omówienia kwestii dotyczących pozycjonowania satelity studenckiego PW-Sat2, skonstruowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, ze specjalistami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w zakresie wykorzystania geodezyjnych technik kosmicznych.

Berlin
Pierwszy dzień wyjazdu (2 kwietnia, niedziela) młodzi geodeci spędzili w Berlinie, zwiedzając miasto w towarzystwie absolwentki swojego wydziału, a obecnie doktorantki na tamtejszym Uniwersytecie Technicznym – Kingi Węzkiej. Po krótkim kibicowaniu biegaczom biorącym udział w półmaratonie (to nie ostatni bieg na trasie wycieczki), odwiedzili m. in. Muzeum Bodego, Katedrę Berlińską i Reichstag.

Uczestnicy GiNS Trip 2017 przed Katedrą Berlińską, fot. Kinga Węzka

Kolejnego dnia miała miejsce pierwsza wizyta na uniwersytecie. Pracownicy Instytutu Geodezji i Nauk Geoinformacyjnych Uniwersytetu Technicznego w Berlinie wyjaśnili strukturę uczelni i opowiedzieli o prowadzonych badaniach. Okazało się, że ze względu na dużą liczbę obcokrajowców na studiach magisterskich wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, więc nieznajomość niemieckiego nie stanowi przeszkody, aby po ukończeniu pierwszego stopnia studiów w Polsce kontynuować naukę w stolicy Niemiec. Prezentacje przedstawiło też dwoje Polaków pracujących w Instytucie – prof. Roman Galas i dr Małgorzata Jarząbek-Rychard. Zwieńczeniem spotkania było wejście na dach budynku, z którego mogliśmy spojrzeć na miasto z innej perspektywy i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Poczdam
Następnie uczestnicy wycieczki wybrali się do oddalonego o około 35 km od centrum stolicy Niemieckiego Centrum Badań i Nauk o Ziemi w Poczdamie, znanego lepiej jako GFZ (GeoForschungsZentrum). Po serii wykładów i omówieniu funkcji, parametrów oraz kosztów zakupu i utrzymania wszystkich anten zamontowanych na dachu, przyszedł czas na zwiedzanie terenu Centrum. Bez wątpienia najciekawszym budynkiem okazała się Wieża Einsteina oddana do pełnego użytku w 1924 roku. Obserwatorium astronomiczne niemieckiego fizyka Erwina Finlaya-Freundlicha, w którym umieszczono zaprojektowany przez niego teleskop do obserwacji Słońca, nie było nigdy miejscem pracy Alberta Einsteina, miało jednak dostarczyć dowodów na słuszność (bądź nie) jego teorii względności. Sam noblista nie był zachwycony modernistyczną formą budynku, który nazwał ponoć „organicznym”.

Wieża Einsteina, Poczdam, fot. P. Woźniak

Deszczowa pogoda i konieczność szybkiego ruszenia w dalszą drogę nie pozwoliły długo cieszyć się urokami miasta, starczyło jednak czasu na szybki spacer po starówce oraz odwiedzenie rokokowego pałacu Sanssouci – letniej rezydencji Hohenzollernów.

Drezno
Kolejny dzień i kolejny uniwersytet – tym razem w pięknej stolicy Saksonii Dreźnie. Pracownicy Instytutu Geodezji Planetarnej przedstawili prezentację dotyczącą monitorowania grubości pokrywy lodowcowej Antarktydy przy pomocy obserwacji grawimetrycznych z misji GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) oraz pomiarów GNSS. Studenci mieli również możliwość obejrzenia nagrania z wyprawy oraz przeanalizowania rezultatów pomiarów w towarzystwie ekspertów. Wyniki badań dostępne są na stronie https://data1.geo.tu-dresden.de/ais_gmb/index.html.
Po smacznym obiedzie w uniwersyteckiej mensie (niem. stołówka) studenci PW ruszyli zwiedzać zabytki miasta. W zbiorach muzealnych Salonu Matematyczno-Fizycznego znajdującego się w kompleksie Zwinger podziwiali m.in. bogato zdobione globusy, przyrządy astronomiczne, optyczne i geodezyjne, historyczne zegary, a także mapy Marsa czy Księżyca. Również na terenie kompleksu Zwinger napotkali punkt osnowy geodezyjnej – z pewnością należący do najpiękniej usytułowanych na świecie.

Punkt osnowy geodezyjnej, Zwinger, Drezno, fot. O. Bednarczyk

Pecný i Praga
Następnym przystankiem na naukowej trasie młodych inżynierów było Geodezyjne Obserwatorium Pecný położone ok. 40 km na południowy-wschód od Pragi. Głównym tematem spotkania z czeskimi naukowcami była grawimetria. Dr Vojtech Pálinkáš opowiedział o działaniu i możliwościach, jakie daje wykorzystanie grawimetru nadprzewodnikowego oraz absolutnego, a także zaprezentował działanie drugiego z nich.
Wizyta w stolicy Czech nie mogła obyć się oczywiście bez spaceru Mostem Karola, zwiedzania Hradczan czy piwa w knajpie na staromiejskim rynku. Część GiNS-owców postanowiła także odnaleźć ulicę Sládkową, nazwaną tak najprawdopodobniej na cześć znanego wiolonczelisty Aloisa Sládka – prapradziadka uczestniczki wyjazdu Weroniki Sielużyckiej (z domu Sladek).

Wettzell
Piąty dzień wyjazdu to wizyta w swego rodzaju mekce geodezji satelitarnej – Geodezyjnym Obserwatorium w Wettzell, położonym w Bawarii przy granicy niemiecko-czeskiej. Należą do niego stacje wszystkich czterech geodezyjnych technik kosmicznych (GNSS, VLBI, SLR, DORIS), co czyni je miejscem wyjątkowym w rejonie Europy Środkowej. Jako że żaden z polskich ośrodków naukowych nie należy do IVS (International VLBI Service), najciekawszym elementem zwiedzania obserwatorium okazała się wizyta w pokoju sterowania zespołem anten VLBI (Very Long Baseline Interferometry) oraz wykład na temat samej techniki. Obrót radioteleskopu o średnicy talerza przekraczającej 20 m wygląda naprawdę imponująco!

Radioteleskop, Wettzell, fot. O. Bednarczyk

Studenci mieli również okazję zobaczyć bardzo rzadko spotykany, nowatorski grawimetr atomowy i dowiedzieć się o zasadzie jego działania od doktorantów pracujących w Wettzell.

Wiedeń
Kolejnego dnia wreszcie nadszedł czas na piękny Wiedeń i wizytę na tamtejszym Uniwersytecie Technicznym. Profesorowie Robert Weber i Johannes Böhm wyjaśnili organizację uczelni i przybliżyli jej historię, wspominając także o tematach podejmowanych w ramach prac dyplomowych i studiów doktoranckich. Uczestnicy wyjazdu odbyli również rozmowę na temat projektów realizowanych na Politechnice Warszawskiej.
Jako że aktualnie czterech studentów GiK-u ze specjalizacji fotogrametria i teledetekcja przygotowuje prace dyplomowe na Wiedeńskim Uniwersytecie Technicznym, GiNS Trip stanowił doskonałą okazję do spotkania, wymiany wrażeń na temat standardów europejskich uczelni oraz rozmowy o życiu w austriackiej stolicy.
Choć deszczowe piątkowe popołudnie nie pozwoliło w pełni nacieszyć się urokami miasta, sobota okazała się znacznie bardziej sprzyjać zwiedzaniu. Uczestnicy wyjazdu kilka godzin spędzili podziwiając wnętrze i rozległe ogrody pałacu Habsburgów Schönbrunn. Odwiedzili także m.in. Katedrę św. Szczepana, Belweder czy Hofburg.

Bratysława
Ostatni dzień weekendu studenci powitali już w Bratysławie. Mimo że kolejny bieg uliczny (tym razem na 10 km) zmusił ich do lekkiej modyfikacji planów, ostatecznie udało się zobaczyć wszystkie zaplanowane atrakcje słowackiej stolicy. Spacer starówką, wizyta na Zamku Bratysławskim i zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku Devín, usytuowanego na skale u ujścia Morawy do Dunaju, wypełniły słoneczny, niedzielny dzień i pozwoliły odpocząć przed kolejną dawką wiedzy.
Nikt nie lubi poniedziałków? Nie na GiNS Tripie! Tego dnia studenci mieli do odwiedzenia aż dwie instytucje, z których pierwszą był Słowacki Uniwersytet Techniczny w Bratysławie. Ciekawym punktem spotkania była prezentacja na temat wykorzystania technologii LiDAR w badaniach archeologicznych miasta Majów Uaxactún, położonego obecnie na terenie Gwatemali. Uczestnicy wyjazdu mieli też okazję spotkać się ze słowackimi rówieśnikami i wymienić doświadczeniami dotyczącymi m.in. tematyki prac dyplomowy czy realizowanych projektów. Wizyta nie obyła się oczywiście bez spojrzenia na miasto z perspektywy dachu uczelni.

Uczestnicy GiNS Trip 2017 na dachu Uniwersytety Technicznego w Bratysławie, fot. O. Bednarczyk

Modra
Kolejne miejsce na trasie wyjazdu to malowniczo położone Obserwatorium Astronomiczne i Geofizyczne w Modrej. Do jego zadań należą śledzenie niewielkich ciał niebieskich (takich jak komety) z wykorzystaniem różnych technik obserwacyjnych, monitorowanie zmian ziemskiego pola magnetycznego i ruchów skorupy ziemskiej, a także badanie erupcji słonecznych. Na terenie obserwatorium znajduje się również stacja meteorologiczna. Po wysłuchaniu wykładu na temat działalności jednostki, młodzi geodeci mieli możliwość zobaczyć z bliska instrumenty obserwacyjne i omówić z ekspertami pomysły dotyczące pozycjonowania małych obiektów krążących po orbicie okołoziemskiej.

Brno
Ostatnim przystankiem na trasie było Brno. Kilka wieczornych godzin spędzonych na spacerze ulicami starówki i atmosfera wielkanocnego jarmarku, pozwoliły docenić uroki największego miasta Moraw.
Dziesiątego dnia wyjazdu studenci odwiedzili Uniwersytet Techniczny w Brnie. Oprócz tradycyjnej wymiany akademickich doświadczeń, rozmowy na temat projektu PW-Sat2 i spotkania z czeskimi dyplomantami studiów magisterskich uczestnicy GiNS Tripu mieli okazję zapoznać się z ciekawymi mapami Czech – w tym także historycznymi. Miłym akcentem ostatniego dnia podróży było wspólne odśpiewanie hymnu geodezji, zainicjowane przez czeskich prowadzących.

Studenci GiNS-u przedstawiają prezentację o uczelni, wydziale i projekcie PW-Sat2, Brno, fot. O. Bednarczyk

Choć trasa była długa, pogoda nie zawsze dopisywała, a los płatał figle, studenci GiNS PW wrócili do Warszawy z głowami wypełnionymi wiedzą, nowymi pomysłami i miłymi wspomnieniami. Oby wyjazd ten okazał się początkiem międzynarodowej współpracy z europejskimi uczelniami technicznymi i jednostkami naukowymi!

Studenci GiNS-u chcieliby podziękować: prof. Andrzejowi Pachucie za energię i czas włożony w organizację GiNS Trip 2017 oraz wsparcie na każdym etapie wyjazdu; przedstawicielom odwiedzonych instytucji naukowych za serdeczne przyjęcie, a także patronom naukowym i medialnym przedsięwzięcia oraz jego sponsorom, w szczególności sponsorom głównym – firmom: Geo-System, Geoline i Coder.

Olga Bednarczyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS