Trasa wycieczki, której opiekunem był dr hab. Andrzej Pachuta, wiodła przez: Berlin, Poczdam, Drezno, Wiedeń, Pragę, Pecny, Bratysławę i Modrą. Każdy dzień rozpoczynał się wykładami w innej instytucji, w trakcie których starano się nam przybliżyć najnowsze projekty i trendy z zakresu geodezji wyższej oraz technik satelitarnych. Jednym z takich projektów jest kontynuacja misji GRACE tj. GRACE-FO realizowana m.in. przez Helmholtz Zentrum zrzeszające niemieckie instytucje naukowe i techniczne. Jej celem jest dalsze zbieranie informacji o polu grawitacyjnym Ziemi.
Poza tym zapoznaliśmy się m.in. z planami rozszerzenia zastosowania anten VLBI do obierania sygnałów GNSS. Projekt ten pozwoli na wyznaczenie środka mas Ziemi (tj. początku ziemskiego systemu odniesienia) i określenie pozycji satelitów w niebieskim układzie odniesienia, a co za tym idzie, doprowadzi do zwiększenia dokładności i niezawodności pomiarów. Obecnie największy problem stanowią ograniczenia techniczne tj. nieprzystosowanie anten VLBI do obierania częstotliwości GNSS.
W kolejnych uniwersytetach i obserwatoriach mieliśmy także okazję obejrzeć używany w nich nowoczesny sprzęt oraz poznać obecnie stosowane strategie obliczeniowe. W obserwatorium geodezyjnym w Pecnym zaprezentowano nam grawimetr nadprzewodnikowy. Instrument ten charakteryzuje się wysoką dokładnością, niewielkim dryftem oraz dużą przydatnością przy zbieraniu informacji na temat pływów.
„Poczdamski Ziemniak” czyli model geoidy w GeoForschungsZentrum w PoczdamieOprócz spotkań o charakterze naukowym znaleźliśmy również czas na zwiedzanie. W Berlinie zaskoczyły nas monumentalne budowle i olbrzymie przestrzenie, a w Poczdamie zobaczyliśmy wspaniały rokokowy pałac Sanssouci wybudowany na rozkaz Fryderyka II Wielkiego. Kolejnymi punktami na trasie naszej wycieczki były: Drezno z robiącą duże wrażenie galerią Zwinger oraz Praga, która urzekła nas wszystkich klimatycznymi alejkami. W Wiedniu zwiedziliśmy malowniczą rezydencję Schönbrunn, Belweder i słynną Operę Wiedeńską zaś w Bratysławie stare miasto, ratusz i wzgórze zamkowe.
W trakcie wyprawy zawarliśmy też nowe znajomości, które, mamy nadzieję, zaprocentują w przyszłości. Jesteśmy pewni, że ta podróż zainspiruje naszych młodszych kolegów do kontynuowania tej pięknej tradycji.
Dziękujemy pani dziekan wydziału GiK prof. Alinie Maciejewskiej, firmie „Geoida Jan Jerzyk” z Kobylnicy – dystrybutorowi profesjonalnego sprzętu geodezyjnego oraz firmie „Części i akcesoria motoryzacyjne Dariusz Spadarzewski”. Bez ich wsparcia nasz wyjazd nie byłby możliwy. Nasze podziękowania składamy również na ręce pracowników kadr naukowych odwiedzonych placówek dydaktycznych za poświęcony nam cenny czas oraz wygłoszone prezentacje.