Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-07-10| Instytucje, Kataster

NIK o opłacie adiacenckiej


Na przełomie 2006 i 2007 roku Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 32 jednostkach samorządu terytorialnego kontrolę, której podstawowym celem była ocena prawidłowości ustalania i egzekwowania przez gminy opłaty adiacenckiej oraz opłaty planistycznej w latach 2004-2006 (I półrocze).

Ustalenia tej kontroli są w znacznej mierze takie same jak wyniki poprzednich kontroli w tym zakresie. Stwierdzono, że gminy nadal w niewielkim stopniu wykorzystywały posiadane ustawowe uprawnienia do wymierzania opłaty adiacenckiej oraz realizowały obowiązek pobierania opłaty planistycznej, pozbawiając się w rezultacie dochodów budżetowych z tych tytułów. Ich wysokość oszacowano na kwotę ponad 3,6 mln zł.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zwłaszcza:

niewypełnienie przez organy stanowiące 18 badanych gmin (56%) obowiązku uchwalenia stawek procentowych opłaty adiacenckiej, mimo że w badanym okresie w każdej z nich wykonano inwestycje infrastrukturalne o znacznej wartości lub przeprowadzono podziały nieruchomości, kwalifikujące się do wymierzenia opłaty adiacenckiej; niepodjęcie w 15 gminach (47%) jakichkolwiek działań, zmierzających do naliczenia i pobrania opłaty adiacenckiej; zaniechanie ustalenia i pobrania opłaty planistycznej w 6 gminach (19%), mimo zaistnienia zobowiązujących do tego przesłanek ustawowych.

W 17 gminach, pobierających opłatę adiacencką oraz planistyczną, ujawniono także inne przypadki nieprawidłowości i uchybień, polegających głównie na:

nielegalnym przymuszaniu właścicieli nieruchomości do partycypacji w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej; bezpodstawnym określaniu stawek zerowych w niektórych planach zagospodarowania przestrzennego, zmieniających przeznaczenie zbywanych nieruchomości; utracie możliwości pobrania opłaty planistycznej, na skutek opóźnień (nawet kilkuletnich) w wydawaniu decyzji ustalających tę opłatę; zaniechaniu dokonywania wycen wzrostu wartości nieruchomości zlokalizowanych w zasięgu oddziaływania wybudowanych urządzeń infrastruktury technicznej oraz w związku z podziałami nieruchomości.

Stwierdzone nieprawidłowości i uchybienia spowodowane były głównie niewłaściwą organizacją pracy, a także nienależytym funkcjonowaniem systemu kontroli wewnętrznej w urzędach gmin.

Źródło: NIK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS