Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-25| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje, Kataster

Kontrola NIK o zagospodarowaniu przestrzennym


Najwyższa Izba Kontroli opublikowała ostatnio na swojej stronie internetowej wyniki kontroli „Kształtowanie polityki przestrzennej w gminach jako podstawowego instrumentu rozwoju inwestycji”.

Kontrolę przeprowadzono między 21 sierpnia 2006 r. a 2 stycznia 2007 r. Jej celem była ocena działalności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania terenów, na których mogą być realizowane inwestycje, oraz prawidłowości i terminowości wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzji o warunkach zabudowy.
Obowiązująca od 11 lipca 2003 r. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym spowodowała utratę 1 stycznia 2004 r. mocy obowiązujących planów miejscowych uchwalonych przed 1 stycznia 1995 r. oraz utrzymała zasadę fakultatywności planowania. Wprowadzone tą ustawą zmiany systemowe w planowaniu przestrzennym (MPZP) nie zapewniły usprawnienia procesu inwestycyjnego.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej w gminach w zakresie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jako podstawowego instrumentu rozwoju inwestycji.
Stwierdzono, że:

Stopień pokrycia powierzchni gmin MPZP był niewystarczający, gdyż większość decyzji o pozwoleniu na budowę uzyskiwano na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, zamiast na podstawie planu miejscowego. W 64 skontrolowanych gminach wydano 35,8 tys. decyzji o pozwoleniu na budowę, ale tylko 28,5% z nich na podstawie MPZP. Ustalono, że po 3 latach obowiązywania ustawy nie nastąpił istotny wzrost powierzchni gmin objętej MPZP. W 64 skontrolowanych gminach stwierdzono, że udział powierzchni gmin objętej MPZP wzrósł z 8,2% powierzchni (stan na 31 grudnia 2003 r.) do 8,2 % (stan na 30 czerwca 2006 r.). Niesporządzanie MPZP przez gminy z powodu braku środków finansowych, w świetle ustaleń kontroli, nie znajduje uzasadnienia. W 64 skontrolowanych gminach, w badanym okresie, uchwalono 478 MPZP (średnio 7 planów w gminie), a średnia powierzchnia terenu objęta planem wyniosła 182,8 ha, w tym w 14 gminach opracowano 38 planów o powierzchni do 0,5 ha.

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stanowi istotną barierę dla rozwoju inwestycji i sprzyja powstawaniu mechanizmów korupcjogennych.
Więcej informacji o przeprowadzonej kontroli znaleźć można na stronie internetowej NIK.

Źródło: NIK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS