Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-03 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

Młodzi nie boją się trudnego rynku UAV

Lekarstwem na trudne czasy w geodezji jest szukanie specjalizacji bazujących na nowych rozwiązaniach technologicznych – z takiego założenia wyszli założyciele Colidrone. Kamil Kaczorowski, absolwent Wydziału Geodezji AGH oraz Paweł Złotkowski i Stanisław Foremny, absolwenci SGH, połączyli siły, aby stworzyć własną firmę.


Ilustracja: Młodzi nie boją się trudnego rynku UAV

Choć bezzałogowce są już obecne w geodezji od paru lat, a ostatni rok przyniósł w tej branży ogromny rozwój, to na rynku tego typu usług nadal jest sporo do zrobienia. Najważniejsze jest przekonanie kontrahenta, jakie korzyści niosą ze sobą drony. O ile zdarzają się klienci, którzy wykorzystują tę technologię od dłuższego czasu (głównie większe firmy), to jednak dominuje przekonanie, że jest ona droga i mało dokładna. A tak nie jest! Przy pomiarach objętości z wykorzystaniem drona błąd osiąga 1-2%, a im kształt obiektu jest bardziej skomplikowany, tym przewaga bezzałogowej fotogrametrii nad klasycznymi pomiarami jest większa. Ale przede wszystkim technika ta jest dużo bezpieczniejsza, ponieważ bezzałogowiec doleci tam, gdzie geodeta często wejść nie może. Ponadto cena w stosunku do skali i zasięgu wykonanej pracy okazuje się bardzo atrakcyjna.

Kolejną bardzo ważną kwestią są standardy wykonawstwa ujęte w prawie. Z jednej strony rozporządzenie ws. standardów dopuszcza „inną technologię”, która spełnia wymagania dokładnościowe, a z drugiej strony zdarzają się ośrodki, które odrzucają np. mapę do celów projektowych bazującą na danych z drona, powołując się na rozporządzenie w sprawie zobrazowań lotniczych, satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT.

Łącząc wiedzę geodezyjną z wykorzystaniem dronów, firma Colidrone wykonuje usługi dla wielu branż. Wszędzie tam, gdzie przydatny jest metryczny obraz lub model, bezzałogowiec przychodzi z pomocą: budownictwo, nadzór infrastruktury, inżynieria środowiska czy GIS. A to nie wszystko, bo obecnie firma prowadzi prace nad wdrożeniem kamery multispektralnej, głównie na potrzeby leśnictwa i rolnictwa.

Nie zapominając o swoim rodowodzie, założyciele Colidrone chętnie współpracują z uczelniami i ich kołami naukowymi. Ponadto firma ma już za sobą kilka większych realizacji, a ostatnią z nich jest wykonanie ortofotomapy dla 15 km odcinka Północnej Obwodnicy Krakowa.

Drony mogą okazać się podobną rewolucją w geodezji co wprowadzenie pomiarów GNSS. Z tą różnicą, że latać nie każdy może lub chce. Wiąże się to z obowiązkiem zdobycia dodatkowych uprawnień, ale przede wszystkim ze zwiększonym ryzykiem. O ile cena bezzałogowca jest porównywalna z ceną dobrej klasy tachimetru, o tyle niebezpieczeństwo zniszczenia drona jest dużo większe. Dlatego firmy często wolą taką usługę zlecić podwykonawcom. I tu miejsce dla siebie widzi Colidrone.

Firma rozwija się, aby sprostać niełatwym wymaganiom. Za swoją siłę zespół uważa połączenie specjalistycznej wiedzy oraz dobrego modelu biznesowego. Doświadczenie oraz umiejętności założyciele wynieśli z działalności w kołach naukowych na swoich uczelniach. Kamil, Stanisław oraz Paweł zgodnie przyznają, że dodatkowa działalności studencka jest świetnym przygotowaniem do założenia własnego biznesu.

Za pomoc zespół Colidrone dziękuje firmie Geomax, która wspiera rozwój, udostępniając swój sprzęt do pomiarów naziemnych.

Źródło: Colidrone


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Co jest na 2 zdjęciu? I czy autor tego projektu wie o jego wykorzystaniu w celach marketingowych przez Wasz podmiot?
  
 1 
cd. jednak to nie przekreśla możliwości technologii.Co więcej myślę,że powinniśmy jako geodeci pochylić się nad tą technologią i wskazywać innym branżom jak takie opracowania powinno się wykonywać i czego powinni wymagać od swoich zleceniobiorców.W innym przypadku "nasze" opracowania będą wykonywać osoby nie mające pojęcia o przepisach i dokładnościach,a na pytanie jaka jest dokładność będą padały odpowiedzi typu: "Co do milimetra! Panie!".
  
 1 
cd. wyszczególnionych w Rozporządzeniu MSWiA z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT (Dz.U. 2011 nr 263 poz. 1571)!To,że ośrodki nie chcą tego przyjmować wynika nie z tego,że nie ma przepisów,tylko raczej z tego,że inspektorzy mają obawy co do poprawności zastosowania techniki i trudności w skontrolowaniu.Nie chciałbym nikomu zarzucać braku wiedzy.Chciałbym jeszcze dodać kilka zdań.Otóż szalenie istotne jest, aby wykorzystywać tę technologię zgodnie ze sztuką.Daleki jestem od stwierdzenia,że dron z hipermarketu i automatyczne oprogramowanie jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości dane pomiarowe.Natomiast sprowadzanie każdego artykułu o BSL i pomiarach do ciekawej opowieści o zabawach dużych nieświadomych chłopców jest dowodem niewiedzy i ignorancji.Owszem trzeba wypracować standardy bo dostępność sprzętu i oprogramowania sprawia,że czasem zadań podejmują się osoby nieświadome i nieodpowiedzialne
  
 1 
cd. nie stanowi najmniejszego problemu.Dokładności wynikające z tej metody są pokazane w ogromnej ilości artykułów naukowych.Fotogrametria nie jest dziedziną nową i każdy kto kończył studia geodezyjne z niejedną taką publikacją powinien się spotkać.Dron to tylko platforma,która unosi w powietrze sprzęt pomiarowy!A propos prawa-proszę zerknąć na Rozporządzenie w sprawie standardów(Dz.U.2011 nr 263 poz.1572)jest definicja geodezyjnego pomiaru fotogrametrycznego,która stosuje się własnie do takich pomiarów.Są również zapisy rozwijające.Ponadto stwierdzenie,że pomiary sytuacyjno wysokościowe realizowane techniką fotogrametryczną wymagają posiadania uprawnień z zakresu 7 jest nieprawdą.Fotogrametria jest dopuszczoną techniką pomiarową przez rozporządzenie i np. wykonanie mapy do celów projektowych z wykorzystaniem tej techniki wymaga posiadania uprawnień z zakresu 1.W żadnym akcie prawnym nie ma zapisu,który mówi,że do wykonania mdcp niezbędny jest zakres nr 7!Te wymagane są do aktualizacji baz
  
 1 
To ja pomogę koledze, ponieważ Pan Geo w sposób dość napastliwy i nieobiektywny podszedł do tematu.Przy czym,żeby była jasność nie wypowiadam się o możliwościach firmy,którą reprezentuje tu Pan Kamil(ponieważ ich nie znam),a o technologii i aktualnym stanie prawnym,który wbrew obiegowym opiniom i powtarzanym w kółko zarzutom(nie popartym przepisami prawa) pozwala na korzystanie z tej technologii.Tutaj tylko hasłowe odpowiedzi,rozwinięcia wkrótce umieszczę w artykule pod adresem widniejącym w podpisie.Zatem: Czy jest możliwość zredukowania rzędnej terenu-oczywiście,że jest!Nie sprowadzajmy fotogrametrii do automatycznego generowania chmury punktów przy pomocy programów typu 3 razy kliknij i wyślij wynik!Kontynuując odpowiedź osobiście znam wielu kierowników ruchu,którzy podpisują się,co więcej uważają to za zdecydowanie lepszą metodę pomiarową niż ganianie z tyczką po kopalni.W urzędach górniczych też się nie boją fotogrametrii.Wyeliminowanie taśmociągów i innych elementów infrastruktury...
  
 3 
To nie LIDAR na razie... Oczywiście, że ze zdjęć nie da się zredukować poziomu o wysokość roślinności. Dlatego jasno wskazujemy, że tworzymy Numeryczny Model POKRYCIA Terenu (NMPT). A jest on tożsamy z NMT tylko na terenach niepokrytych roślinnością. I jeśli mierzymy objętości to na odkrywkach gdzie są do tego warunki. A maszyny i urządzenia oczywiście z modelu możemy wyciąć - i tak robimy. Roślinność będzie można eliminować poprzez LIDAR - pracujemy nad tym ponieważ dostępne są rozwiązania pod kopter a my chcemy wprowadzić to pod płatowcem, ale na to potrzeba czasu. Co do wymagań, z reguły robimy to na zlecenie konkretnych firm, które wiedzą co biorą (czy to geodeci, czy wprost kopalnie) i mają to na własny użytek. Im dalej od nieaktualnych przepisów tym lepiej... Proszę przekopiować podane tytuły artykułów, tam uczone głowy mówią wprost o dokładnościach. Analizy zostały nie raz przeprowadzone i choć pojedyncze punkty mogą odstawać to dokładność nadrabiana jest przez gęstość pomiaru.
  
... jam mogę takową metodę zastosować ale jeśli przeprowadzę analizę dokładności. Wydaje mi się, że ten rynek jest rozwojowy ale niestety na dzień dzisiejszy w polskim prawodawstwie wogóle nie uregulowany. Nie mówi o nim ani Prawo geodezyjne i kartograficzne ani rozporządzenie w sprawie standardów ani-jeśli mowa o kopalniach i objętościach-rozporządzenie w sprawie dokumentacji mierniczo geologicznej. Wydaje mi się, że wy najpierw powinniście walczyć o zmianę przepisów w geodezji umożliwiających wogóle stosowanie tej metody w praktyce a dopiero potem mierzyć. Bo brak uregulowań prawnych powoduje, że mierzycie bezprawnie i możecie narazić się na bardzo przykre konsekwencje jeśli ktoś postanowi to wykorzystać. Same uprawnienia z zakresu 7, których posiadanie jest niezbędne żeby wykonywać pomiary tą metodą, skutecznie eliminuje ją z rynku nie mówiąc tu o innych aspektach jeszcze. Mimo wszystko powodzenia życzę, bo jest to jedna z fajnych zabawek przecież.
  
no tak, ale nikt nie odpowiedział na moje pytania. - pisze Pan o kopalniach, o objętościach. Czy jest możliwość zredukowania rzędnej terenu na terenie będącym przedpolem odkrywki gdy rośnie na nim kukurydza bądź inne łąki o np dwumetrowej rzędnej? bo jeśli nie to ja życzę powodzenia, że którykolwiek kierownik ruchu zakładu górniczego podpisze się pod takim opracowaniem podlegającym pod kontrolę Okręgowego Urzędu Górniczego i Wyższego Urzędu Górniczego. - a co jeśli w wyniku takich pomiarów nie zostanie zapewniona prawidłowa wysokość skarp nadkładowych i wystapią dopuszalne przekroczenia? Nie zdajecie sobie chyba Panowie sprawy na jak grząskim gruncie chcecie się poruszać. - czy chcąc liczyć objętości np w okresach miesięcznych jesteście w stanie wyeliminować z opracowania taśmociągi, sprzęt techniczny? Ponadto dokładności wynikające z tej metody nie są zawarte w jakimkolwiek opracowaniu naukowym (jeśli są to poprawcie mnie jeśli się mylę) a to powoduje, że zgodnie ze standardami technicznymi
  
 1 
linków nie można... wystarczy wpisać te hasła w google ANALIZA DOKŁADNOŚCI ORTOFOTOMAPY WYGENEROWANEJ NA PODSTAWIE CYFROWYCH ZDJĘĆ POZYSKANYCH Z POKŁADU BEZZAŁOGOWEGO STATKU LATAJĄCEGO MOBILE 3D MAPPING FOR SURVEYING EARTHWORK USING AN UNMANNED AERIAL VEHICLE (UAV) White paper: How accurate are UAV surveying methods? PERFORMANCE TEST ON UAV-BASED PHOTOGRAMMETRIC DATA COLLECTION Geodezyjna ocena dokładności ortofotomapy i cyfrowego modelu powierzchni terenu kampusu WNGIG wykonanej na podstawie zdjęć fotograficznych z UAV
  
Polecamy do poczytania https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant
  
Cóż za zainteresowanie! Co do zdjęcia to faktycznie wykorzystujemy system Fenix produkcji FlyTech. A o wprowadzonych zmianach w modelu sami pewnie chętnie opowiedzą. Nikt w artykule nie sugeruje, że drony wyprą geodezję klasyczną. Co do map: to myślmy Panowie trochę szerzej, nie tylko z tego geodeci żyją. Mówimy tutaj głównie o objętościach, kopalniach i dużych budowach. Choć mdcp też da się zrobić, dla niedowiarków linki do publikacji będą w drugim komentarzu. A problemy z takimi robotami w ośrodkach - właśnie nad tym bolejemy i o tym piszemy. Kosztuje, jak się okazuje, niedużo - zapraszamy z konkretnym zapytaniem :)
  
Sukcesów! A ja Kolegom gratuluję odwagi i życzę sukcesów na rynku!!! Zaś wszystkich, którzy są ciekawi tej technologii zapraszam na mojego bloga, na którym prezentuję swoją wiedzę i opinie związane z dronami w geodezji i innych zadaniach pomiarowych.
    2 
 1 
~geo jakie 300 ha? Chłopaki na razie 15 km zrobili. To jest 1/4 mojego dziennego przejazdu autem
  
 2 
Piękna reklama a dużo to u Was kosztuje?
    1 
 3 
Święte słowa, z polską geodezją jest jak z komunizmem. System doskonały, ideolodzy i wodzowie wspaniali. Tylko lud się nie nadaje i trzeba go zmienić, a jeszcze lepiej wymienić.
    3 
 5 
@geo czego Ty wymagasz od profesorów? najpierw musiałbyś im wyłożyć, czym jest mapa do celów projektowych. po takim wykładzie na pewno by się zadumali, potem poszukali środków unijnych i w ramach kosztownych grantów dokonali dogłębnej analizy zagadnienia. współczynniki hirsza by skoczyły, polska nauka pognała do przodu, a dogłębny raport znalazłby się na półkach wielu polskich urzędników. a po wypiciu morza szampana i zachwytach nad wnikliwością profesorskiego opracowania pozostałaby sława "naukowców" i miernota w geodezji.
    2 
 9 
__ Ściema, pomiarów klasycznych nie zastąpią chińskie zabawki.
  
 3 
. to jeszcze ja dopytam, skąd wzięły się te "kolorowe linie" na tym przykładzie, czy aby nie z pomiarów klasycznych?
    1 
 3 
no tak więc ja zapytam: - proszę o przedstawienie opracowania pod którym podpisał się profesor geodezji bądź grono profesorów zapewniając, że tą techniką pomiaru zapewnię dokładności według wymogów np dla sporządzenia mdcp. - inspektor w moim powiecie powiedział, że opracowanie przykładowo mapy pod projekt za pomocą drona to nieinwazyjna metoda pomiaru więc będzie wymagał uprawnień geodezyjnych z zakresu 7. To można tym mierzyć w geodezji bez uprawnień fotogrametrii czy nie można? Oczywiście pomijając te, nakazane przez prawo lotnicze. - czy można zredukować wysokość np lasu bądź pola kukurydzy do właściwej rzędnej terenu nie korzystając z klasycznych pomiarów? - ile czasu trwa opracowanie mapy wektorowej 3d obszaru np 300 hektarów?
    1 
 3 
No chyba nie @Jigs Na zdjęciu jest samolot Skywalker Revolution 1720mm produkowany w Chinach jako zabawka modelarska, a w środku włożony open-sourcowy kontoler lotu Pixhawk również produkowany w Chinach, natomiast całość sprzedawana jest jako Polski innowacyjny produkt... dlaczego nie wspomina się o tym?
    1 
 5 
7715 Na zdjęciu jest samolot Fenix krakowskiej firmy FlyTech...dlaczego nie wspomina się o tym?
    1 
 2 
Młodzi nie boją się trudnego rynku lansu. Niezły lansik. Ja też byłem młody i kiedyś wyprzedziłem swoich kolegów, bo zamiast liczyć na kalkulatorze korzystałem z komputera i prostych programów do liczenia zwykłych zadań matematycznych powszechnie używanych w geodezji. Gratuluje młodym kolegom, bo ja już tego nie ogarniam, a chciałbym. Niestety nie mam takiego szczęścia bo kandydat do pracy z dyplomem inżyniera, niwelator widział w "internecie" a giepsa owszem w naturze, ale bez zrozumienia. Koledzy których wyprzedziłem też wyprzedzili innych, bo nauczyli się korzystać z kalkulatorów zamiast arytmometr, a ci tych co korzystali z liczydeł.
  
 3 
Mam 66 lat, 80-cio latkowie moga mi zazdrościć ale młodsi nie mają czego, teraz pofikać troche i przymierzę jesionkę dębową. Wy młodzi, pracujcie wszyscy,starsi też i cieszcie się ze zdrowia.Pozdrawiam wszystkich geodetów.
  
 1 
@wczasowicz Ty szczęściarzu!
    1 
 5 
nareszcie wyliczona emerytura 3272,60zł, starczy na wczasy, nowe życie z młoda kobietą,żegnaj dronie,inwestuje w swój ogonek.
    1 
 4 
panowie... czas najwyższy sciągnąć różowe okulary...
    5 
 5 



zobacz też:

Polskie firmy stworzą system planowania lotów dla dronów

Spółki FlyTech UAV – producent bezzałogowców m.in. do celów fotogrametrycznych, oraz...

Novelty RPAS o wypadku swojego drona nad Nową Hutą

W poniedziałek (13 lutego) portal RMF24 poinformował o rozbiciu się fotogrametrycznego...

Po co w dronie RTK?

Czy montowanie w bezzałogowcach odbiorników RTK istotnie zwiększa dokładność wynikowych danych fotogrametrycznych? A może to tylko...

MapKite, czyli kartowanie w tandemie

Hiszpańska firma GeoNumerics opracowała innowacyjny system pomiarowy mapKIT, który łączy możliwości...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Księżyc znajduje się 384 tys. km od Ziemi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Bobrowski (1889-1959)

Wacław  Bobrowski  (1889-1959)
Urodził się 26 lutego 1889 r. w Żłobinie koło Bobrujska w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jerzego i Zuzanny z domu Rudomino. W latach 1901-09 uczęszczał do szkoły realnej w Wilnie. W 1910 r. rozpoczął studia w Konstantynowskim Instytucie Mierniczym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1970
Amerykanin Marcian Edward "Ted" Hoff (ur. 1937) z firmy Intel zbudował pierwszy mikroprocesor.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2