Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-01-30 | Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

MapKite, czyli kartowanie w tandemie

Hiszpańska firma GeoNumerics opracowała innowacyjny system pomiarowy mapKIT, który łączy możliwości fotogrametrycznego drona z mobilnym systemem kartowania.


Ilustracja: MapKite, czyli kartowanie w tandemie

W pomiarach korytarzowych (np. dróg czy kolei) coraz częściej wykorzystywane są bezzałogowe maszyny latające wyposażone w cyfrową kamerę bądź mobilne systemy kartowania (MMS) składające się ze skanerów laserowych, kamer oraz odbiornika GPS i jednostki inercyjnej. Każda z tych technologii ma jednak swoje ograniczenia. Na przykład mobilne systemy mają ograniczone pole widzenia. W przypadku dronów problemem jest choćby pomiar obszarów pokrytych roślinnością. Dzięki systemowi mapKITE możliwie jest wyeliminowanie tych ograniczeń.

W opracowanym przez GeoNumerics rozwiązaniu pomiar prowadzony jest jednocześnie przez drona i MMS. Wykorzystanie w obu systemach odbiorników GNSS pozwala precyzyjnie zgrać czas wykonania zdjęcia przez bezzałogowca z pozyskiwaniem chmury punktów przez samochód. Synchronizacja obu systemów umożliwia ponadto zastosowanie tzw. kinematycznych fotopunktów. Co to takiego? W przypadku zwykłych nalotów dronem konieczne jest pomierzenie i oznaczenie w terenie fotopunktów. W mapKITE fotopunkt jest tylko jeden, ale za to ruchomy, bo zainstalowany na dachu mobilnego systemu. Jak przekonują autorzy tego wynalazku, po pierwsze upraszcza do pomiary i ogranicza ich koszt, a po drugie zwiększa dokładność wynikowych danych – im dłuższy przejazd, tym korzyści te są większe.

Stworzenie systemu mapKITE było możliwe dzięki dofinansowaniu z europejskiego programu Horyzont 2020.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Ciekawe rozwiązanie. Według mnie to bardzo interesujące rozwiązanie. Nie bardzo rozumiem wypowiedzi poniżej. Dlaczego to niby totalna bzdura? Porażka w efektywności? Też zastanawiam się skąd taka pewność. Akurat przelot dronem 200km dziennie to niespecjalnie dużo. Systemy mobilne z kolei są znane od lat. Od strony technicznej moim zdaniem wszystko się zgadza. Jest odbiornik GNSS, precyzyjne IMU, odometr zatem i precyzyjne określenie położenia fotopunktu. Fotogrametria też znana jest od dziesięcioleci. Takie połączenie sensorów wydaje się mieć bardzo duży potencjał. Ciekaw jestem jak rozwiązanie przyjmie się na rynku.
  
cena Ile za km lub ha? Bo tylko cena się liczy u nas...
  
bzdura totalna, bajer medialny porażka efektywności. Żeby to miało sensu musi coś latać za tym samochodem po jakieś 100-200 km dziennie. Kto dopuszcza do finansowania takie wodotryski? Pewnie kupili sobie za to samochodzik sprzęt a dronik był tylko współczynnikiem innowacji i wyznacznikiem przebiegłości ;)
    1 
ruchome fotopunkty gdzieś czytałem o podobnym zastosowaniu samochodów. Unia finansuje to można wymyślać zabawy projektowe z wykorzystaniem anDronów.
    2 
Nie wierzysz w polskie PODGiKi? Przecież od 1 stycznia żyjemy już w innym, cyfrowym świecie. Parafrazując pewną znaną aktorkę i jej słynną wypowiedź sprzed lat: dnia 1. stycznia 2017 roku skończyła się w Polsce epoka analogowej mapy zasadniczej.
    2 
 2 
Ha Ha Ha Hiszpanie jeszcze nie wiedzą że żaden PODGiK z Polski nie przyjmie mapy zrobionej za pomocą ich szemranego system pomiarowego.
    2 
 4 



zobacz też:

Dron pomaga na S8

Od 10 miesięcy Skanska prowadzi intensywne roboty budowlane na 13-kilometrowym odcinku krajowej „ósemki” między...

Apple wykorzysta drony do aktualizacji map

Firma Apple przymierza się do użycia bezzałogowych maszyn latających do zbierania danych, które posłużą do...

Leica i DJI łączą siły dla lepszych dronów

DJI – jeden z bardziej znanych producentów dronów na świecie, podpisał z firmą Leica Geosystems...

Wkrótce obowiązkowe szkolenia dla operatorów dronów

6 listopada wejdą w życie nowe przepisy regulujące uzyskiwanie świadectw kwalifikacji dla...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1835-36 geometra Joachim łuszczewski wykonał szczegółowe pomiary Płocka?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tytus Liwiusz Burattini (Boratyni) (1617-1681)
Polski szlachcic włoskiego pochodzenia, inżynier, konstruktor, dworzanin królewski, kartograf. Człowiek o barwnym życiorysie, pomysłami swoimi wyprzedzający o kilka wieków ówczesną epokę. Przyszedł na świat 8 marca 1617 r. w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1791-1793
Francuski hydrograf i kartograf Charles-Francois Beautemps-Beaupre (1766-1854) sporządza, przy pomocy ikonometru, mapę topograficzną wyspy Santa Cruz i wybrzeża Tasmanii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2