wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-21| GIS, Mapy, Instytucje

Wrocław udostępnia rowerowe dane

Fundacja ePaństwo razem z oficerem rowerowym Wrocławia zinwentaryzowała infrastrukturę rowerową w mieście, a jej wyniki opublikuje w urzędowym serwisie mapowym jako otwarte dane.


Wrocław udostępnia rowerowe dane

Zebrane dane dotyczą lokalizacji zadaszonych parkingów i stacji rowerowych oraz aktualnej sieci dróg dla rowerów z rozróżnieniem na ich rodzaj i dostępność. Na razie udostępniono je w specjalnym module celem ich publicznej weryfikacji. Po jej zakończeniu będą opublikowane w miejskim geoportalu. Dzięki temu, że będą to otwarte dane, będzie można na ich podstawie bez żadnych ograniczeń budować aplikacje (np. podpowiadającą najbliższy parking lub optymalną trasę rowerową) lub przeprowadzać rozmaite analizy.

– Część wrocławskiej infrastruktury nie była jeszcze zdygitalizowana i wprowadzona na cyfrową mapę, przede wszystkim zadaszone parkingi, stacje roweru miejskiego czy inwestycje, które powstały w ostatnich latach – mówi Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy. – Propozycja zaktualizowania wrocławskiej infrastruktury rowerowej i udostępnienia danych bardzo nam się spodobała, dlatego podjęliśmy się współpracy z fundacją ePaństwo – dodaje.

– Otwieranie danych to trend, który w Polsce od jakiegoś czasu narasta – tłumaczy Krzysztof Madejski z Fundacji ePaństwo działającej na rzecz rozwoju demokracji, otwartej władzy oraz zaangażowania obywatelskiego. – Do tej pory współpracowaliśmy na przykład z Gdańskiem, gdzie stworzyliśmy platformę wymiany informacji „Otwarty Gdańsk”. Idea jest taka: skoro raz zapłaciliśmy za dane, to powinny one być udostępniane, poza tym, jeśli są udostępnione, to o wiele łatwiej z nich korzystać zarówno urzędnikom, jak i zwykłym obywatelom, którzy mają pomysł, w jaki sposób ich użyć – dodaje Madejski.

Źródło: UM Wrocławia


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dobra, a teraz na poważnie. jazda ulicami wrocławia jest tak niebezpieczna, że jeździ się często chodnikami. urząd miasta może udostępniać dane w najbardziej specjalnych modułach, co nie zmienia faktu, że ich weryfikacja następuje już na ulicy. czekam również na dane, które będą wyznaczały strefy "śmierci", tzn. miejsca, do których nie należy sie zapuszczać rowerem bez specjalnej maski. takich miejsc we wrocławiu nie brakuje, w końcu to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w polsce.
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS