Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-12-21 | GIS, Mapy, Instytucje

Wrocław udostępnia rowerowe dane

Fundacja ePaństwo razem z oficerem rowerowym Wrocławia zinwentaryzowała infrastrukturę rowerową w mieście, a jej wyniki opublikuje w urzędowym serwisie mapowym jako otwarte dane.


Ilustracja: Wrocław udostępnia rowerowe dane

Zebrane dane dotyczą lokalizacji zadaszonych parkingów i stacji rowerowych oraz aktualnej sieci dróg dla rowerów z rozróżnieniem na ich rodzaj i dostępność. Na razie udostępniono je w specjalnym module celem ich publicznej weryfikacji. Po jej zakończeniu będą opublikowane w miejskim geoportalu. Dzięki temu, że będą to otwarte dane, będzie można na ich podstawie bez żadnych ograniczeń budować aplikacje (np. podpowiadającą najbliższy parking lub optymalną trasę rowerową) lub przeprowadzać rozmaite analizy.

– Część wrocławskiej infrastruktury nie była jeszcze zdygitalizowana i wprowadzona na cyfrową mapę, przede wszystkim zadaszone parkingi, stacje roweru miejskiego czy inwestycje, które powstały w ostatnich latach – mówi Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy. – Propozycja zaktualizowania wrocławskiej infrastruktury rowerowej i udostępnienia danych bardzo nam się spodobała, dlatego podjęliśmy się współpracy z fundacją ePaństwo – dodaje.

– Otwieranie danych to trend, który w Polsce od jakiegoś czasu narasta – tłumaczy Krzysztof Madejski z Fundacji ePaństwo działającej na rzecz rozwoju demokracji, otwartej władzy oraz zaangażowania obywatelskiego. – Do tej pory współpracowaliśmy na przykład z Gdańskiem, gdzie stworzyliśmy platformę wymiany informacji „Otwarty Gdańsk”. Idea jest taka: skoro raz zapłaciliśmy za dane, to powinny one być udostępniane, poza tym, jeśli są udostępnione, to o wiele łatwiej z nich korzystać zarówno urzędnikom, jak i zwykłym obywatelom, którzy mają pomysł, w jaki sposób ich użyć – dodaje Madejski.

Źródło: UM Wrocławia


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dobra, a teraz na poważnie. jazda ulicami wrocławia jest tak niebezpieczna, że jeździ się często chodnikami. urząd miasta może udostępniać dane w najbardziej specjalnych modułach, co nie zmienia faktu, że ich weryfikacja następuje już na ulicy. czekam również na dane, które będą wyznaczały strefy "śmierci", tzn. miejsca, do których nie należy sie zapuszczać rowerem bez specjalnej maski. takich miejsc we wrocławiu nie brakuje, w końcu to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w polsce.
  
 2 



zobacz też:

Warszawa i Gdańsk wyróżnione za otwarte dane

Miasto st. Warszawa i Urząd Miejski w Gdańsku otrzymały wyróżnienia w konkursie „Lider miejskich...

PIG otwiera kartograficzny sezam

Polska jest pierwszym krajem na świecie, który zdecydował się udostępnić swoim obywatelom bez opłat szczegółowe mapy...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1970 r. Powiatowe Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Mińsku Mazowieckim (istniejące od 1965 r.) miało 20 etatów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1880
Edward Jäderin (1852-1923), szwedzki astronom i geodeta, zastosował po raz pierwszy do precyzyjnego pomiaru długości specjalne druty zawieszane na statywach i obciążane odważnikami na końcach (druty Jäderina).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2