Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-24| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Quantix - płatowiec niczym śmigłowiec

Zaprezentowany przez amerykańską firmę AeroVironment bezzałogowiec Quantix ma łączyć zalety wirnikowca i płatowca.


Quantix - płatowiec niczym śmigłowiec

Z jednej strony maszyna może wykonywać pionowe starty i lądowania. Operator o wiele łatwiej znajdzie więc miejsce, gdzie dron rozpocznie i zakończy swój lot, a obie operacje będą obarczone mniejszym ryzykiem uszkodzenia maszyny.

Wadą wirnikowców jest niewielki zasięg oraz prędkość lotu. Dzięki obracanym silnikom zamontowanym na końcach skrzydeł Quantix tuż po starcie zamienia się jednak w typowego płatowca, może więc z powodzeniem kartować rozległe obszary. Według zapewnień producenta w ciągu jednego lotu może zobrazować 160 ha lub obiekt liniowy o długości ponad 6 km. AeroVironment twierdzi ponadto, że nietypowy napęd nie utrudnia obsługi maszyny, bo może być ona sterowana całkowicie za pomocą autopilota.

Wraz z Quantixem oferowana będzie również działająca w chmurze usługa Decision Support System (DSS) pozwalająca przechowywać i przetwarzać dane pozyskane przez tego drona.

Głównym przeznaczeniem maszyny jest rolnictwo – wyposażono ją bowiem w kamerę pracującą również w bliskiej podczerwieni, co pozwala badać kondycję roślin. W ocenie producenta dron świetnie sprawdzi się także w kartowaniu obiektów liniowych, czemu sprzyja jego długi zasięg.

Quantix wejdzie do sprzedaży wiosną przyszłego roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS