|2016-11-21|
Teledetekcja
Światowe osadnictwo na cyfrowej mapie
Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła zbiór danych Global Urban Footprint (GUF), który pokazuje z niespotykaną dotychczas szczegółowością sieci osadnicze na całym świecie.
To już kolejna wersja tego rejestru opracowywanego przez niemiecką agencję DLR. Nową wyróżnia nie tylko lepsza aktualność (na rok 2012), ale także zwiększona dokładność. Rozdzielczość zbioru wynosi bowiem 12 metrów, co oznacza, że w niektórych przypadkach odwzorowuje on nawet pojedyncze domy. – Poprzednia wersja GUF nie uwzględniała niektórych osad na obszarach wiejskich, a są one kluczowe dla zrozumienia rozmieszczenia ludności, rozprzestrzeniania się chorób czy badania wpływu osadnictwa na bioróżnorodność. Poza tym w takich małych, wiejskich osadach wciąż żyje blisko połowa ludzkości – wyjaśnia Thomas Esch z DLR.
GUF 2012 opracowano z wykorzystaniem zobrazowań radarowych, co pozwoliło pozyskiwać dane w wysokiej rozdzielczości niezależnie od warunków pogodowych. Do wygenerowania rejestru użyto 180 tys. scen pochodzących z bliźniaczych satelitów TerraSAR-X oraz TanDEM-X, zebranych w ciągu dwóch lat. Ich rozdzielczość wynosi 3 m – to znacznie lepiej niż zobrazowania optyczne z konstelacji Landsat, które są często wykorzystywane do kartowania sieci osadniczej. W analizach naukowcy z DLR wykorzystali również kilka innych rejestrów, m.in. numeryczne modele terenu.
Docelowo baza GUF ma być generowana na żądanie dla określonego regionu i okresu na podstawie obserwacji z satelitów Sentinel-1 i -2.
GUF można pobrać za darmo ze strony Urban Thematic Exploitation Platform (U-TEP) administrowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Rejestr dostępny jest wyłącznie do celów niekomercyjnych.
Źródło: ESA, JK
|