Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-18| GIS, Teledetekcja

Kolejne dane z konstelacji Sentinel już w sieci

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła darmowe udostępnianie danych z sensora Sea and Land Surface Temperature Radiometer (SLSRT) zainstalowanego na satelicie Sentinel-3A.


Kolejne dane z konstelacji Sentinel już w sieci

Radiometr SLSRT mierzy na 9 kanałach spektralnych energię promieniowania dochodzącego od powierzchni Ziemi. Instrument analizuje promieniowanie widzialne i podczerwone. Dane dostarczane przez ten sensor będą wykorzystywane m.in. do tworzenia map temperatury oceanów oraz prognozowania pogody. Z kolei nad obszarami lądowymi posłużą do badania stresu cieplnego, co znajdzie zastosowanie w rolnictwie oraz w badaniu zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Dedykowane kanały będą ponadto wykorzystywane do wykrywania pożarów. Możliwość ta pozwoli obliczać ilość węgla, który dostaje się do atmosfery wskutek spalania biomasy.

Powyższa mapa ilustruje przykład pomiarów sensora SLSRT – to wizualizacja danych na pierwszym poziomie przetworzenia pokrywających obszar od północnej Francji do Włoch i zachodniej Grecji. Zaprezentowano tu tzw. temperaturę jasnościową, która koresponduje z promieniowaniem emitowanym przez powierzchnię Ziemi. Uzyskanie z tych danych informacji o faktycznej temperaturze wymaga dalszego przetwarzania. Tego typu opracowania mają być publikowane od początku 2017 roku.

Przypomnijmy, że wystrzelony w lutym br. Sentinel-3A to najbardziej złożony i wszechstronny satelita konstelacji Sentinel. Od października ESA udostępnia już dane z sensora OLCI. W grudnia ma się z kolei rozpocząć publikowanie pomiarów wykonywanych przez altimetr radarowy SRAL. Ze wszystkich tych zbiorów można korzystać za darmo i bez żadnych ograniczeń przez portal Copernicus Scientific Data Hub.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS