Radiometr SLSRT mierzy na 9 kanałach spektralnych energię promieniowania dochodzącego od powierzchni Ziemi. Instrument analizuje promieniowanie widzialne i podczerwone. Dane dostarczane przez ten sensor będą wykorzystywane m.in. do tworzenia map temperatury oceanów oraz prognozowania pogody. Z kolei nad obszarami lądowymi posłużą do badania stresu cieplnego, co znajdzie zastosowanie w rolnictwie oraz w badaniu zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Dedykowane kanały będą ponadto wykorzystywane do wykrywania pożarów. Możliwość ta pozwoli obliczać ilość węgla, który dostaje się do atmosfery wskutek spalania biomasy.
Powyższa mapa ilustruje przykład pomiarów sensora SLSRT – to wizualizacja danych na pierwszym poziomie przetworzenia pokrywających obszar od północnej Francji do Włoch i zachodniej Grecji. Zaprezentowano tu tzw. temperaturę jasnościową, która koresponduje z promieniowaniem emitowanym przez powierzchnię Ziemi. Uzyskanie z tych danych informacji o faktycznej temperaturze wymaga dalszego przetwarzania. Tego typu opracowania mają być publikowane od początku 2017 roku.
Przypomnijmy, że wystrzelony w lutym br. Sentinel-3A to najbardziej złożony i wszechstronny satelita konstelacji Sentinel. Od października ESA udostępnia już dane z sensora OLCI. W grudnia ma się z kolei rozpocząć publikowanie pomiarów wykonywanych przez altimetr radarowy SRAL. Ze wszystkich tych zbiorów można korzystać za darmo i bez żadnych ograniczeń przez portal Copernicus Scientific Data Hub.