wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-11-08| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

Centymetrowe pozycjonowanie jako usługa

Catalyst to nowe, innowacyjne rozwiązanie Trimble’a, które pozwoli wykonywać pomiary GNSS o centymetrowej dokładności za pomocą smartfona czy tabletu.


Centymetrowe pozycjonowanie jako usługa

Producent określa Catalyst jako Positioning-as-a-Service – usługę polegającą na pozycjonowaniu. Składa się ona z trzech elementów. Pierwszy to mobilna aplikacja do zbierania danych kompatybilna z Catalyst (na razie Trimble udostępnił działające w chmurze rozwiązanie TerraFlex). Drugi element to niewielka dwuczęstotliwościowa i wielosystemowa antena DA1, którą użytkownik podłącza do swojego smartfona lub tabletu na zasadzie plug&play. Ostatnim krokiem do korzystania z Catalyst jest wykupienie odpowiedniej subskrypcji odpowiadającej potrzebom danego klienta. Oferują one różną dokładność pozycjonowania (od metrowej do centymetrowej), bazując na korektach RTX (dostarczane przez sygnał satelitarny bądź internet) lub VRS.

Jak podkreśla Trimble, w przypadku Catalyst użytkownik płaci tylko na faktyczny okres korzystania z usługi. Daje to klientowi sporą elastyczność odnośnie do okresu korzystania z serwisu, jak i wymaganej w danym projekcie dokładności pomiaru.

Co istotne, korzystanie z Catalyst nie wymaga posiadania smartfona czy tabletu z dwuczęstotliwościowym czipem GNSS. Wszystko dlatego, że oferowany przez Trimble’a zestaw jest tzw. odbiornikiem software’owym. Oznacza to, że za przetwarzanie sygnałów satelitarnych odpowiada w tym przypadku nie dedykowany czip, ale specjalne oprogramowanie.

– Wprowadzenie Trimble Catalyst poszerza naszą ofertę rozwiązań dla firm, które przyjęły strategię BYOD (Bring Your Own Device – wykorzystaj swoje urządzenie), przydatną, gdy tylko okresowo potrzebujemy zwiększonej dokładności pomiaru. Nasz produkt jest innowacyjny i jednocześnie prosty w obsłudze. Catalyst zapewnia dokładne i tanie usługi na żądanie, dostępne na wyciągnięcie ręki. To zupełnie rewolucyjne podejście – mówi Ron Bisio, wiceprezes Działu Geoprzestrzennego w firmie Trimble.

Usługa Catalyst ma być wprowadzona na rynek w I kwartale 2017 roku. Jeszcze w tym roku Trimble ma z kolei udostępnić narzędzia programistyczne pozwalające tworzyć mobilne aplikacje kompatybilne z Catalyst.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS