wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-21| GNSS, Geodezja, GIS, Imprezy

Rozpoczęła się konferencja Dni Technik Satelitarnych


Dziś (21 czerwca) rozpoczęła się w Warszawie impreza pod hasłem ”Dni technik satelitarnych” zorganizowana przez Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej. W pierwszej części spotkania głównym punktem była dyskusja panelowa nad priorytetami polskiej polityki kosmicznej

Wśród uczestników tej dyskusji znaleźli się przedstawiciele władzy (minister Krzysztof Jan Kurzydłowski z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poseł Bogusław Wontor z Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej, Adam Dobiński z Ministerstwa Obrony Narodowej), samorządu (Krzysztof Mączewski, geodeta Województwa Mazowieckiego), a także biznesu (prezes firmy Techmex Jacek Studencki, dyrektor generalny ds. rozwoju firmy Avio Polska Krzysztof Krystowski).
Dyskutowano o wielu aspektach aktywności państwa i przedsiębiorstw prywatnych w branży kosmicznej. Podstawowym zadaniem władz jest stworzenie i powołanie do życia narodowej agencji kosmicznej, która będzie dbała o interesy kraju na arenie międzynarodowej. Za wzór postawiono tu chociażby agencję ukraińską, której statutowym zadaniem jest ochrona suwerenności państwa. O dziwo, przedstawiciele strony rządowej stwierdzili, że wola polityczna i pieniądze na tę inicjatywę są. Nikt nie odpowiedział natomiast, dlaczego agencja do tej pory nie powstała.
Najbardziej interesujące jednak było stanowisko biznesu. Jak zwykle następuje w takich momentach zderzenie oczekiwań przedsiębiorców i rzeczywistości prawnej. Prezes Techmeksu stwierdził nawet, że podstawową barierą hamującą rozwój rynku usług satelitarnych jest „debilne prawo geodezyjne” i należy je jak najszybciej zmienić, liberalizując dużą cześć zapisów w nim zawartych. Zasadność swojego stanowiska potwierdził wyliczeniami: średnia produktywność roczna pracownika geodezji w Polsce to 6700 euro, a średnia produktywność pracownika sektora kosmicznego w Europie sięga 130 000-200 000 euro! Porażającą różnicę finansową można zlikwidować tylko mądrymi decyzjami i uwolnieniem rynku usług geoinformacyjnych.

Rozmowa z prezesem firmy Techmex SA Jackiem Studenckim w sierpniowym numerze GEODETY

MP


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS