Celem Copernicus Masters jest promowanie najciekawszych pomysłów na wykorzystanie danych oferowanych przez europejski system obserwacji środowiska Copernicus, w tym zobrazowań pochodzących z konstelacji satelitów Sentinel. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 25 października w Madrycie. – Jak wynika z najnowszych badań firmy PwC, Copernicus stał się trzecim największym dostawcą danych na świecie – podkreślił podczas uroczystości Josef Aschbacher – dyrektor programów obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Pomysł zwycięskiej usługi przedstawiła słoweńska drużyna Sinergise. Poprzez chmurę Amazon Web Services (AWS) Sentinel Hub umożliwia dostęp do ogromnych zasobów zobrazowań z konstelacji Sentinel, Landsat oraz Planet, a także ich szybkie przetwarzanie. Jury doceniło to rozwiązanie za łatwość obsługi oraz możliwość integracji z praktycznie każdym systemem informacji geograficznej. W nagrodę za ten pomysł laureaci otrzymali 10 tys. euro nagrody.
W konkursie przyznano również siedem nagród tematycznych:
• W University Challenge wygrała drużyna z Wydziału Geografii Uniwersytetu w Heidelbergu za aplikację SpaceToPlace umożliwiająca zarządzanie obiektami dziedzictwa UNESCO przy użyciu obserwacji satelitarnych.
• Zwycięzcą ESA App Challenge został Francus Jérôme Gasperi (Jeobrowser) za SnapPlanet – usługę, która umożliwia dzielenie się zobrazowaniami satelitarnymi w sieciach społecznościowych.
• Nagrodę DLR Environment, Energy, and Health Challenge przyznano holenderskiej drużynie pod przewodnictwem Wendy Mensink za Viridian Raven – narzędzie do oceny ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się insektów.
• Najlepszą pracą zgłoszoną do T-Systems Open Telekom Cloud Challenge okazał się słoweński Sentinel Hub.
• W kategorii Sustainable Living Challenge zwyciężył pomysł EnviroSAR do monitorowania mokradeł i wrzosowisk przedstawiony przez drużynę dr Gaila Millina z Uniwersytetu w Manchesterze.
• Nagrodę BMVI Earth Observation Challenge otrzymał zespół Hartmuta Runge z Irlandii za pomysł na serwis RETRIEVE, który wykorzystuje dane satelitarne do śledzenia transportu dóbr.
• W kategorii Astrosat End-to-End EO Challenge nagrodzono projekt SCAMPER przedstawiony przez Bruce’a Hannah z irlandzkiego National Space Centre. Pomysł dotyczy wykorzystania danych satelitarnych do zarządzania zasobami żywnościowymi.
Szersze opisy zwycięskich prac dostępne są na stronie konkursu.