Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-12 | Geodezja, Firma, Imprezy

O nowoczesnej obsłudze prac geodezyjnych

Blisko 90 osób uczestniczyło dziś w Warszawie (12 października) w seminarium dla użytkowników technologii obsługi prac geodezyjnych iGeoMap/ePODGiK.


Ilustracja: O nowoczesnej obsłudze prac geodezyjnych

Choć spotkanie skierowane było głównie do wykonawców geodezyjnych, to wśród uczestników byli też przedstawiciele ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, w których funkcjonują wdrożone rozwiązania stołecznej firmy Geo-System. Była to doskonała okazja do wymiany opinii na linii wykonawca – ośrodek.

Podczas spotkania prezes firmy Waldemar Izdebski przedstawił uwarunkowania prawne obsługi prac geodezyjnych. Przypomniał, że choć regulacje prawne zawarte są jedynie w dwóch ustawach (Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz o infrastrukturze informacji przestrzennej), to ich treść mieści się na ponad 3 tys. stron. Sporo jest też w nich niespójności i dlatego w wielu kwestiach trudno jest się porozumieć.

Prezes Izdebski wskazał na nowe elementy w zgłaszaniu prac geodezyjnych w oferowanej technologii. Omówił techniczne aspekty w procesie zgłaszania prac, ale zwrócił też uwagę m.in. na możliwość wykorzystania usług WMS w technologii iGeoMap/ePODGiK, gdy potrzebujemy informacji o otoczeniu obszaru naszej pracy geodezyjnej. Do systemu podłączone są bowiem usługi udostępniane m.in. przez GDOŚ, Bank Danych o Lasach, Państwowy Instytut Geologiczny, Narodowy Instytut Dziedzictwa czy rządowy Geoportal.

Wspomniał o doświadczeniu firmy w zakresie technologii zgłaszania prac przez internet. Pierwsza praca w tym systemie została zgłoszona w październiku 2007 r., a do tej pory zgłoszono ich już 434 tys. Jako ciekawostkę podał też przykład Węgrowa, w którym rozwiązanie wdrożono zaledwie miesiąc temu, a zgłoszenia internetowe stanowią już 71% wszystkich zgłaszanych w tamtejszym PODGiK prac.

Uczestnicy seminarium mieli okazję zobaczyć, jak odbywa się zgłaszanie pracy w PODGiK-u on-line i jaka jest różnorodność oferowanych możliwości. Duża część spotkania poświęcona została aspektom technicznym związanym z obsługą tych rozwiązań. Użytkownicy zgłaszali swoje sugestie dotyczące ich sukcesywnego ulepszania.

Ze sporym zainteresowaniem spotkała się prezentacja dotycząca operatu elektronicznego w technologii iGeoMap/ePODGiK, choć lista ośrodków korzystających z niej jest jeszcze dość krótka (powiaty: miński, piaseczyński, kościerski i wejherowski). Wygląda to tak, że kompletny operat może być przekazywany w postaci pliku PDF, który w trakcie przesyłania do ośrodka dokumentacji jest podpisywany elektronicznie, a następnie podlega weryfikacji w ośrodku. Negatywny wynik tej weryfikacji skutkuje zwrotem operatu do wykonawcy, a pozytywny – nadaniem stosownego identyfikatora i przyjęciem do zasobu.

Najświeższą nowością oferowaną przez firmę jest możliwość automatyzacji procesu uzgadniania dokumentacji projektowej. Rozwiązanie to zostało już wdrożone w powiecie mińskim i funkcjonuje na podobnej zasadzie co zgłaszanie prac w PODGiK.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Czy wreszcie doczekamy się rozsądnej, cyfrowej geodezji?

Mimo wydanych miliardów złotych i uchwalonych tysięcy stron przepisów polska geodezja jest...

Użytkownicy iGeoMap/ePODGiK wybrali najlepsze ODGiK-i

Dziś (15 września) podczas konferencji firmy Geo-System w Jachrance ogłoszono wyniki plebiscytu...

1700 serwisów iMPA

Dwa dni temu (1 sierpnia) przekroczona została liczba 1700 wdrożeń systemów iMPA, co stanowi 68% wszystkich gmin. Jubileuszowe...

O uznawaniu praktyki zawodowej w rozporządzeniu

W jakim trybie można uznawać praktykę zawodową odbytą poza granicami Polski? Kwestię tę reguluje...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
najwyższy szczyt na Ziemi, licząc od poziomu morza, to Everest (8848 m), lecz licząc odległość od środka Ziemi najwyższy jest Aconcagua (6962 m)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Franciszek Wróbel (1933-2022)

Franciszek Wróbel (1933-2022)
Franciszek Wróbel urodził się 4 kwietnia 1933 roku w Starym Sączu. Był absolwentem Szkoły Jungów Państwowego Centrum Wyszkolenia Morskiego w Gdyni w 1950 r. i Państwowej Szkoły Morskiej (PSM) w Szczecinie w 1953 r. Po ukończeniu PSM w 1954 r. został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1056
W Xativa k. Walencji Arabowie założyli pierwszą czerpalnię papieru w Europie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2