Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-06-15| Geodezja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Nowy Sącz 2007: Uprościć przepisy i przyspieszyć procedury


Na zakończenie XIX Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu „Aktualne zagadnienia w geodezji”, która odbyła się pod hasłem „Polskie drogi – od pomysłu do pozwolenia na budowę” (14-15 czerwca, Nowy Sącz), przyjęto kilkadziesiąt wniosków zmierzających do przyspieszenia i uproszczenia realizacji inwestycji drogowych.

W świetle zadań stojących w najbliższych latach przed administracją oraz inwestorami wnioski o likwidację barier biurokratycznych należy odebrać jako ostatni dzwonek dla rządzących. Biorąc pod uwagę zadania związane z organizacją Euro 2012, ich nieuwzględnienie doprowadzi do kompromitacji polskiej administracji. Uczestnicy nowosądeckiej konferencji zaproponowali, aby zarówno rząd, jak i Sejm rozpoczęły niezwłocznie ich realizację.

Wybrane wnioski:
Konieczne jest skrócenie czasu przygotowania procesu inwestycyjnego w przypadku dróg do 2-3 lat.
Niezbędna jest pilna zmiana przepisów utrudniających i komplikujących postępowanie.
Konieczne jest uproszczenie procedur formalnych i technicznych oraz opracowanie standardów technicznych.
Urzędy wojewódzkie muszą być w krótkim czasie dostosowane organizacyjnie i kadrowo do wykonywania zwiększonych obowiązków.
Na każdym piśmie lub dokumencie dotyczącym inwestycji celu publicznego powinno się umieszczać nadruk „Cel publiczny – pilne”. Sprawy nim opatrzone powinny być załatwiane niezwłocznie, a za przekroczenie terminów ich załatwienia powinny być egzekwowane kary finansowe.

Należy zrezygnować z wykonywania jednostkowych map podziału dla inwestycji drogowych (liniowych) na rzecz map zbiorczych (wykonywanych obrębami).
Opracowania wykonywać należy tylko w liniach rozgraniczających pasa drogowego.
Konieczne jest pilne wydanie jednolitych standardów do opracowania: map do celów planistycznych, map do celów projektowych, map podziału oraz dokumentacji geodezyjno-prawnej.
Należy zrezygnować z kontrolowania opracowań przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Przyjęcie materiałów do zasobu powinno ograniczać się do rejestracji dokumentacji. (Za produkt pełną odpowiedzialność ponosić ma wykonawca prac. Ośrodek dokumentacji ma kontrolować jedynie zgodność zawartości operatu z standardami.)

Należy znowelizować przepisy o podziałach nieruchomości. Trzeba zrezygnować z: przyjmowania na gruncie granic dzielonych nieruchomości, opracowywania wstępnych projektów podziału oraz innych zbędnych procedur. Docelowo zrezygnować z zatwierdzania podziałów decyzjami administracyjnymi.
Konieczne jest precyzyjne określenie terminu „słusznego odszkodowania”.
Należy doprowadzić do tego, by wszyscy właściciele otrzymywali w krótkim terminie należne im konstytucyjnie „słuszne odszkodowanie” za swe nieruchomości przeznaczone pod drogi lub inne cele publiczne.
Należy znowelizować ustawę Prawo ochrony środowiska w punktach związanych z przygotowaniem inwestycji drogowych (m.in. trzeba: dopasować Raport ochrony środowiska do zakresu opracowań projektowych na etapie studialnym, ograniczyć postępowania środowiskowe dla prac drogowych wykonywanych na zasadzie zgłoszenia, zdefiniować termin wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych).
W ustawie o planowaniu przestrzennym należy m.in.: uzupełnić zapis, że uwagi wniesione do projektu planu miejscowego, a dotyczące inwestycji liniowych, traktuje się jako formę konsultacji społecznych w rozumieniu ustawy Prawo ochrony środowiska.
Należy uszczegółowić zapisy określające, kiedy organ ma wydawać decyzję, a kiedy nie, gdy problem dotyczy przekładania uzbrojenia terenu (itp.), a nie jest to związane z inwestycją drogową.

W dwudniowych obradach wzięło udział prawie 200 osób reprezentujących głównie administrację geodezyjną i drogową oraz przedstawiciele firm projektowych, drogowych i geodezyjnych. Niektóre z podnoszonych wniosków mają kilkuletnią lub dłuższą historię. Apele o ich realizację przypominały dotychczas przysłowiowe walenie głową w mur. Czy tym razem będzie inaczej?

Więcej o konferencji w lipcowym i sierpniowym numerze GEODETY

Pełna treść wniosków w dziale Geokonferencje

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama