Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-07-19 | Geodezja, Prawo, Instytucje

Czy polski rząd chce wspierać wdrażanie BIM-u?

Odpowiedź na tytułowe pytanie można znaleźć w interpelacji posła Pawła Pudłowskiego z „Nowoczesnej” do ministra infrastruktury i budownictwa.


Ilustracja: Czy polski rząd chce wspierać wdrażanie BIM-u?

Parlamentarzysta pyta w niej, czy Polska planuje iść śladami Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec i wymóc stosowanie metodologii modelowania informacji o budynkach (BIM) w zamówieniach publicznych, co zaleca jedna z unijnych dyrektyw.

„Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest żywo zainteresowane możliwością wprowadzenia rozwiązań systemowych mających na celu wdrożenie metodyki BIM w budownictwie. Obecnie prowadzone są prace mające na celu przeanalizowanie różnych koncepcji wdrożenia BIM oraz identyfikację głównych interesariuszy” – odpowiada wiceminister IiB Tomasz Żuchowski.

Na czym polegają te prace? Jak wyjaśnia wiceminister, Departament Budownictwa MIiB analizuje różne koncepcje wdrażania BIM-u oraz identyfikuje podmioty zainteresowane tym procesem. Ze środków unijnych finansowane są także wizyty studyjne pracowników DB w krajach, gdzie wykorzystanie tej metodologii jest już zaawansowane.

Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się również, że do końca 2016 r. ministerstwo planuje sporządzić analizę, która obejmie swoim zakresem zagadnienia związane z BIM-em, w tym m.in. analizę polskich przepisów pod kątem aktualnych możliwości stosowania tych rozwiązań w budownictwie, w szczególności przy inwestycjach realizowanych na zlecenie inwestora publicznego. Dokument określi także warunki umożliwiające wdrożenie BIM-u w zamówieniach publicznych oraz skutki takiego kroku.

„Bazując na dotychczas zebranej wiedzy i dobrych praktykach, sprawą priorytetową dla ministerstwa przy analizowaniu możliwości wdrożenia metodyki BIM jest włączenie w ten proces wszystkich jego głównych interesariuszy – środowisk branżowych, inwestorów publicznych i prywatnych, projektantów, wykonawców, środowiska naukowego oraz przedstawicieli administracji publicznej szczebla centralnego i samorządowego” – zapewnia Tomasz Żuchowski. „Tylko zaangażowanie szerokiego kręgu interesariuszy w prace nad kształtowaniem koncepcji wdrożenia metodyki BIM w Polsce pozwoli przeprowadzić ten proces w sposób efektywny i taki, w którym każda z grup odegra przypisaną jej rolę” – dodaje.

Tomasz Żuchowski informuje ponadto, że ministerstwo planuje zorganizować konsultacje eksperckie, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele ww. grup. Mają się one odbyć 27 września br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

BIM, czyli boom w geodezji?

Głównym tematem wrześniowego wydania GEODETY jest modelowanie informacji o budynkach (BIM). Staje się ono bowiem coraz...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
kanadyjską firmę FARO Technologies założyli w 1981 r. Simon Raab i Greg Fraser? Nazywała się wtedy Res-Tech.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)

Józef Tadeusz Wędzony (1923-2006)
Urodził się 8 marca 1923 r. w Pstroszycach w powiecie miechowskim. W 1936 r. rozpoczął naukę w liceum im. T. Kościuszki w Miechowie. W 1943 r. ukończył dwuletnią Państwową Szkołę Górniczo-Hutniczo-Mierniczą na Krzemionkach, uzyskując tytuł technika...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2005
Szwedzka grupa Hexagon AB wykupiła szwajcarską firmę Leica Geosystems AG.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2