Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-07-14| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Kataster

Ruszyły konsultacje Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP). Potrwają one do 25 lipca br.


Ruszyły konsultacje Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa

W programie resort cyfryzacji wskazuje cele, jakie powinny zostać osiągnięte i sposoby ich realizacji, proponuje także sposoby monitorowania efektywności podejmowanych działań. Przypomina również, że pierwsza edycja PZIP miała miejsce w roku 2014. Program został przyjęty przez rząd 8 stycznia 2014 r. Opisywał stan e-usług publicznych w kraju i wskazywał, w jaki sposób zbudować spójny system skoncentrowany na potrzebach obywateli. Sformułowanemu na nowo PZIP obecnie towarzyszy dokument zawierający konkretne propozycje rozwiązań Strategia Informatyzacji Państwa. Plan Działań Ministra Cyfryzacji”.

Jak czytamy w udostępnionych dokumentach, Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa to strategiczny dokument opisujący działania rządu zmierzające do dostarczenia społeczeństwu w perspektywie 2020 r. wysokiej jakości elektronicznych usług publicznych. Celem programu jest stworzenie spójnego, logicznego i sprawnego systemu informacyjnego państwa, dostarczającego e-usługi na poziomie krajowym i europejskim w sposób efektywny pod względem jakości i kosztów. Program ma zapewnić współpracę istniejących oraz nowych systemów teleinformatycznych administracji publicznej, eliminując jednocześnie powielające się dotychczas funkcjonalności. Wypełnienie celów PZIP mierzone będzie odsetkiem obywateli i przedsiębiorców korzystających z e-usług administracji publicznej oraz poziomem satysfakcji użytkowników.

W dokumencie dotyczącym finansowania programu czytamy, że priorytetowe obszary do realizacji e-usług wyodrębniono po dokonaniu weryfikacji zgłoszonych przedsięwzięć pod względem ich zgodności z celami PZIP, stopniem przygotowania do realizacji oraz poprawności założeń projektowych. Realizacja wyselekcjonowanych na tym etapie projektów zapewniających dostęp do większości e-usług publicznych rekomendowanych przez PZIP wymagać będzie nakładów finansowych w wysokości około 5 mld zł, w tym 80% na budowę systemów dostarczających e-usługi dla obywateli i przedsiębiorców, a pozostałe 20% tej kwoty przeznaczone zostanie na sfinansowanie niezbędnego uzupełnienia szeroko rozumianej infrastruktury teleinformatycznej. Źródłami finansowania PZIP mają być: krajowe i unijne środki publiczne w ramach 2. osi PO Polska Cyfrowa (ok. 1,1 mld euro) oraz krajowe i unijne środki publiczne zaangażowane na poziomie regionalnym (szacunkowa kwota to ok. 1,8 mld euro).

W katalogu rekomendowanych w PZIP e-usług publicznych do wdrożenia na poziomie centralnym znalazły się (podobnie jak w dokumencie z 2014 r.) m.in. prezentacja i udostępnienie danych przestrzennych oraz usług krajowej infrastruktury informacji przestrzennej zdefiniowane jako:
• udostępnienie usług danych przestrzennych, w tym usługa przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania danych przestrzennych (usługi dostępne również w standardzie INSPIRE), w tym wyszukiwanie zbiorów i usług na podstawie metadanych;
• dostęp, poprzez usługi przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania, do danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (np. Rejestr osnów, Państwowy Rejestr Granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG) wraz z adresami i ich lokalizacją przestrzenną, Baza Danych Obiektów Topograficznych (BDOT) i Ogólnogeograficznych (BDOO), Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych (PRNG), ortofotomapa, numeryczny model terenu (NMT) i pokrycia terenu (NMPT), krajowa baza danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (K-GESUT), rejestry wchodzące w skład Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSiN));
• dostęp, poprzez usługi przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania, do danych przestrzennych z rejestrów krajowej infrastruktury informacji przestrzennej prowadzonych przez organy administracji inne niż służba geodezyjna i kartograficzna;
• zgłaszanie i obsługa błędów dotyczących m. in. danych przestrzennych poprzez usługę udostępnioną przez geoportal.gov.pl – wrysowanie lokalizacji przestrzennej błędu, również z wykorzystaniem urządzeń mobilnych;
• usługi związane z hostingiem węzłów infrastruktury informacji przestrzennej na rzecz podmiotów zewnętrznych oraz realizacja usług chmury obliczeniowej dla analiz przestrzennych;
• usługa harmonizacji zbiorów danych przestrzennych do struktury zgodnej ze specyfikacjami danych INSPIRE;
• usługa zarządzania metadanymi poprzez centralny serwer katalogowy – tworzenie, edytowanie, walidowanie publikacja metadanych dotyczących danych przestrzennych i usług;
• dostęp do środowiska analitycznego bazującego na systemach i danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz danych i usługach infrastruktury informacji przestrzennej z wykorzystaniem modułu analitycznego Uniwersalnego Modułu Mapowego,
• usługa udostępniania informacji o środowisku naturalnym, w tym również o zjawiskach meteorologicznych i hydrologicznych oraz zagrożeniach hydrometeorologicznych.

PZIP zakłada, iż usługi ujęte w katalogu zostaną udostępnione przez organy administracji publicznej na poziomie centralnym, a ich realizacja przez obywateli i przedsiębiorców możliwa będzie bez względu na miejsce inicjowania załatwienia danej sprawy na terenie kraju, a niektórych z nich także transgranicznie. W tym celu – jak deklaruje resort cyfryzacji – nastąpi przebudowa i dostosowanie do wymagań rejestrów i systemów ewidencyjnych i zapewnienie ich referencyjności. Zmodernizowane zostaną sposoby pozyskiwania danych do rejestrów, zintegrowany obieg danych dotyczących obywatela od urodzenia do śmierci oraz zbudowane interfejsy wymiany danych pozwalające innym systemom na komunikację z systemami rejestrowymi.

Ponieważ „Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa” po dwóch latach obowiązywania nie spełnił swojej „integracyjnej” i operacyjnej roli – czytamy z kolei w „Strategii Informatyzacji Państwa...” – poddany został ewaluacji, zaktualizowany i uzupełniony o konkretne działania, projekty oraz produkty (opisane w tym dokumencie oraz załącznikach), jakie zostaną udostępnione w ramach budowy przez Ministerstwo Cyfryzacji spójnej Architektury Informacyjnej Państwa (AIP). Projekty informatyczne planowane przez instytucje publiczne będą mogły ubiegać się o finansowanie, w szczególności w ramach działań Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), tylko przy założeniu, że będą zgodne z opisanym w Strategii modelem AIP.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS