Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-01-09| Geodezja, GIS, Mapy, Edukacja, Instytucje

Ile geoinformacji w planie informatyzacji państwa?

Jak dostarczyć społeczeństwu wysokiej jakości elektroniczne usługi publiczne? Na to pytanie ma odpowiadać przyjęty wczoraj (8 stycznia) przez Radę Ministrów Plan Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP). Poruszono w nim m.in. sprawy geodezji i kartografii.


Ile geoinformacji w planie informatyzacji państwa?

Celem tego dokumentu jest stworzenie spójnego, logicznego i sprawnego systemu informacyjnego państwa dostarczającego e-usługi na poziomie krajowym i europejskim, w sposób efektywny pod względem jakości i kosztów. Program ma zapewnić współpracę istniejących oraz nowych systemów teleinformatycznych administracji publicznej, eliminując jednocześnie powielające się dotychczas funkcjonalności.

Jednym z ważniejszych założeń planu jest to, aby do wszystkich e-usług można było dostać się z jednego miejsca. Ma nim być udoskonalona elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Profil zaufany ePUAP (rodzaj darmowego podpisu elektronicznego) będzie podstawowym sposobem weryfikowania tożsamości obywatela w kontaktach z administracją publiczną przez internet.

Wśród podstawowych usług, jakie mają być wdrożone na poziomie centralnym, w PZIP wymieniono m.in. prezentację i udostępnianie danych przestrzennych oraz usług krajowej infrastruktury informacji przestrzennej (IIP). Chodzi tu m.in. o:
• usługi danych przestrzennych, w tym przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania;
• dostęp poprzez te usługi do danych państwowego zasobu geodezyjnego (PZGiK) oraz rejestrów IIP prowadzonych przez organy administracji inne niż służba geodezyjna i kartograficzna;
• usługę zamawiania i sprzedaży danych przestrzennych z wykorzystaniem e-PUAP;
• zgłaszanie i obsługę błędów dotyczących danych przestrzennych poprzez usługę udostępnioną przez Geoportal.gov.pl, również z wykorzystaniem urządzeń mobilnych;
• usługę zapewniającą przedsiębiorcom możliwość zgłoszenia realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych oraz gotowości do przekazania efektu prac i przyjęcia danych do PZGiK;
• usługi związane z hostingiem węzłów IIP na rzecz podmiotów zewnętrznych oraz realizację usług chmury obliczeniowej dla analiz przestrzennych;
• usługa harmonizacji zbiorów danych przestrzennych do struktury zgodnej ze specyfikacjami danych INSPIRE;
• usługę zarządzania metadanymi poprzez centralny serwer katalogowy – tworzenie, edytowanie, walidowanie, publikację metadanych dotyczących danych przestrzennych i usług;
• dostęp do środowiska analitycznego bazującego na systemach i danych PZGiK oraz danych i usługach IIP z wykorzystaniem Uniwersalnego Modułu Mapowego;
• dostęp, poprzez usługi przeglądania, wyszukiwania, pobierania i przekształcania, do danych przestrzennych z rejestrów planów miejscowych prowadzonych przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta;
• usługa udostępniania informacji o środowisku naturalnym, w tym również o zjawiskach meteorologicznych i hydrologicznych oraz zagrożeniach hydrometeorologicznych.

W planie wymieniono również przykładowe przedsięwzięcia informatyczne przewidujące ponadresortowy model współpracy. Wśród 12 projektów są np.:
1) Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, faza II – ma on m.in.: umożliwić notariuszom przekazywanie do ZSIN wyciągów z aktów notarialnych, automatyzując aktualizację baz EGiB i NKW; umożliwić dokonywanie transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości poprzez synchronizację modeli danych pomiędzy EGiB i NKW, a także standaryzację struktury aktu notarialnego w postaci elektronicznej czy generowanie i przekazywanie zawiadomień o zmianach danych EGiB w postaci dokumentów elektronicznych do: sądów, organów podatkowych oraz ARiMR.
2) Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej GUGIK – główne cele projektu to m.in.: zapewnienie dostępu do wysokiej jakości ustandaryzowanych danych i usług, a także zbioru predefiniowanych analiz przestrzennych.

W PZIP można również wypatrzyć kilka innych planowanych przedsięwzięć, mniej lub bardziej powiązanych z informacją przestrzenną. Dokument zakłada m.in. udostępnienie narzędzi do: analiz danych przestrzennych Głównego Urzędu Statystycznego, przeglądania danych o atrakcjach turystycznych i infrastrukturze noclegowej, wdrożenie serwisu do planowania podróży po Polsce czy rozwój inteligentnych systemów transportowych (ITS).

PZIP jest jednym z dokumentów wykonawczych dla Strategii Sprawne Państwo 2020. Ma ponadto odgrywać istotną rolę w planowaniu wydatków współfinansowanych przez Unię Europejską w perspektywie 2014-20.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama